Danoffice: Det er svært at rette fejl i en flygtningelejr

Danoffice, der leverer it til internationale nødhjælps-organisationer, er nøjeregnende med, at udstyret virker perfekt, fordi "fejl er dyre at udbedre i en fjern hovedstad eller flygtningelejr."

Artikel top billede

"Ligesom andre steder i samfundet spiller it en stigende rolle, når FN, NGO'er og andre organisationer skal koordinere deres indsats i verdens brændpunkter," siger Per Svehag, administrerende direktør, Danoffice.

Med en markedsandel på 25 procent er Danoffice i Svendborg en af verdens største leverandører af it til FN og internationale nødhjælpsorganisationer.

"Det kræver særlige kompetencer at levere til dette marked. Vi kan levere it-udstyr og softwareprogrammer på alverdens sprog, og vi gennemgår alt udstyr, inden det afskibes, fordi fejl er dyre at udbedre i en fjern hovedstad eller flygtningelejr," forklarer Per Svehag, administrerende direktør, Danoffice.

Ikke spor tilfredse

Regnskabet for 2007 viser fald i både bruttoresultatet og et fald i årets resultat, men det hænger sammen med, at selskabet sidste år brugte mange penge på investeringer.

"Derfor er vi ikke spor utilfredse med regnskabet," siger Per Svehag.

På udgiftssiden tæller det, at Danoffice i foråret 2007 flyttede fra et relativt billigt lejemål til eget nybygget domicil og i samme forbindelse foretog en række investeringer i udstyr, indretning og forretningsprocesser for at geare virksomheden til yderligere vækst. Samtidig har virksomheden ansat seks nye medarbejdere, så der nu er 35 ansatte.

"Desuden havde vi en række langsigtede kundesager, som er trukket med over til 2008. Vi har faktisk lukket flere af disse meget store kundesager i første halvdel af 2008, herunder en ordre til FN til 300 millioner kroner, som skal leveres over de næste to år," siger Per Svehag.

Forventer dobbelt op

Forventningerne til 2008 er, at den samlede omsætning stiger til det dobbelte af 2007-omsætningen. På længere sigt går Danoffice efter at omsætte for en halv milliard kroner i 2010 og en milliard i 2015.

Udover FN tæller Danoffices kundeliste blandt andet EU, NATO, Verdensbanken, samt mindre NGO-organisationer over hele verden.

Danoffice har hovedkvarter i Svendborg, kontor i Washington og endnu et kontor på tegnebrættet i Asien.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S