Danoffice: Det er svært at rette fejl i en flygtningelejr

Danoffice, der leverer it til internationale nødhjælps-organisationer, er nøjeregnende med, at udstyret virker perfekt, fordi "fejl er dyre at udbedre i en fjern hovedstad eller flygtningelejr."

Artikel top billede

"Ligesom andre steder i samfundet spiller it en stigende rolle, når FN, NGO'er og andre organisationer skal koordinere deres indsats i verdens brændpunkter," siger Per Svehag, administrerende direktør, Danoffice.

Med en markedsandel på 25 procent er Danoffice i Svendborg en af verdens største leverandører af it til FN og internationale nødhjælpsorganisationer.

"Det kræver særlige kompetencer at levere til dette marked. Vi kan levere it-udstyr og softwareprogrammer på alverdens sprog, og vi gennemgår alt udstyr, inden det afskibes, fordi fejl er dyre at udbedre i en fjern hovedstad eller flygtningelejr," forklarer Per Svehag, administrerende direktør, Danoffice.

Ikke spor tilfredse

Regnskabet for 2007 viser fald i både bruttoresultatet og et fald i årets resultat, men det hænger sammen med, at selskabet sidste år brugte mange penge på investeringer.

"Derfor er vi ikke spor utilfredse med regnskabet," siger Per Svehag.

På udgiftssiden tæller det, at Danoffice i foråret 2007 flyttede fra et relativt billigt lejemål til eget nybygget domicil og i samme forbindelse foretog en række investeringer i udstyr, indretning og forretningsprocesser for at geare virksomheden til yderligere vækst. Samtidig har virksomheden ansat seks nye medarbejdere, så der nu er 35 ansatte.

"Desuden havde vi en række langsigtede kundesager, som er trukket med over til 2008. Vi har faktisk lukket flere af disse meget store kundesager i første halvdel af 2008, herunder en ordre til FN til 300 millioner kroner, som skal leveres over de næste to år," siger Per Svehag.

Forventer dobbelt op

Forventningerne til 2008 er, at den samlede omsætning stiger til det dobbelte af 2007-omsætningen. På længere sigt går Danoffice efter at omsætte for en halv milliard kroner i 2010 og en milliard i 2015.

Udover FN tæller Danoffices kundeliste blandt andet EU, NATO, Verdensbanken, samt mindre NGO-organisationer over hele verden.

Danoffice har hovedkvarter i Svendborg, kontor i Washington og endnu et kontor på tegnebrættet i Asien.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S