Sikkerhedsproblem opdaget i ny digital signatur

Der er nye muligheder for phishing-angreb via den digitale signatur, som PBS introducerede for to dage siden. PBS er opmærksom på problemstillingen.

Artikel top billede

Det PBS-ejede selskab DanID kunne i onsdags med store smil afsløre, at den kommende digitale signatur bliver mobil og baseret på engangskoder.

Men mundvigene peger ikke opad på alle sikkerhedseksperter, efter de har kigget den digitale signatur version 2.0 efter i sømmene.

"Den nye digitale signatur er ikke perfekt rent sikkerhedsmæssigt, og man kan og bør allerede begynde at kigge på næste version," siger formand for Rådet for Større It-sikkerhed, Christian Wernberg-Tougaard til Computerworld.

Nye problemer

Den nye digitale signatur virker således, at når en borger anvender signaturen på en webside, skal der indtastes et brugernavn, en fast hemmelig kode og en engangskode.

Kombinationen med engangskoder og central lagring af den digitale signatur, gør ifølge Videnskabsminister Helge Sander (V) løsningen sikker og samtidig mobil.

Christian Wernberg-Tougaard mener, at fleksibiliteten, mobiliteten og sikkerheden trods alt er forbedret i DanID's digitale signatur. Men den nye løsning åbner samtidigt for en række nye problemstillinger.

"Løsningen med den centrale nøgle gør, at det på nogle områder bliver nemmere at bryde ind med keyloggere og især man-in-the-middle-angreb," forklarer han.

Man-in-the-middle-angreb går ud på, at phishere går mellem brugeren og et selskabs hjemmeside. Det sker ved, at phisheren opretter en hjemmeside, der eksempelvis ligner Danske Banks eller SKATs hjemmeside.

Når brugeren så prøver at logge på sin konto med brugernavn, password og sin engangskode, vil vedkommende få en fejlmeddelelse, hvorefter phisheren kan gå til Danske Banks rigtige hjemmeside og logge på med sine nyerhvervede oplysninger.

Alt på ét bræt

Sikkerhedsekspert og direktør Ulf Munkedal fra selskabet FortConsult skriger heller ikke af begejstring for sikkerheden i den nye digitale signatur.

PBS har erfaring med sikkerhed

"Sikkerheden er ikke forbedret væsentligt. Løsningen er mere robust i forhold til oprettelse af bagdøre, men ikke for phishing-angreb via eksempelvis man-in-the-middle-angreb," siger han.

Samtidigt understreger han, at det datacenter, hvor de centrale nøgler ligger, bør sikres bedre end kronjuvelerne.

"De nøgler giver jo ikke kun adgang til bank-konti, men til alle danskernes digitale løsninger i det offentlige og private. Man har sat alt på ét bræt med den centrale løsning. Så længe der ikke går noget galt, så kan det jo være fornuftigt nok," siger Ulf Munkedal.

Rutineret på sikkerhed

PBS' pressechef Søren Winge beroliger befolkningen med, at PBS har mange års erfaring med at håndtere ekstremt følsomme kortoplysninger fra eksempelvis Dankort og internationale kreditkort.

Han forklarer også, at PBS har gransket flere forskellige tænkte sikkerhedstrusler herunder man-in-the-middle-angreb, og erkender at der i teorien kan ske phishing-angreb via den nye digitale signatur.

"Men det er meget, meget teoretisk, og vi gør vores ypperste for at forhindre det," siger Søren Winge.

Han forklarer, at phisheren skal sætte sig mellem brugeren og eksempelvis Danske Bank og lokke log-in og passwords ud nærmest simultant med, at han selv indsætter oplysningerne på den rigtige hjemmeside.

"Hvis brugeren ikke finder det meget påfaldende, at det vil tage ekstra tid at logge på, så lægger vi ydermere et ekstra sikkerheds-lag ind i Java-appletten, som er både grafisk genkendelig og teknisk svært at kopiere," lyder det fra Søren Winge.

PBS forventer, at de første nye digitale signaturer bliver spyttet ud og er klar til brug ved udgangen af 2008.

Man skal dog ikke forvente at få en digital signatur, når julehandlen er på sit højeste.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S