ITEK håber på garanti mod svensk logning

ITEK håber på garanti mod svensk overvågning af danske virksomheder. Brancheorganisationen kræver en afklaring fra de svenske myndigheder.

Artikel top billede

"Nogen må i forhold til den svenske regering prøve at få afklaret, hvad man som dansk kunde kan blive udsat for," siger Tom Togsverd, branchedirektør hos ITEK.

Den omdiskuterede svenske overvågningslov bliver nu taget op i brancheorganisationen ITEK's informations- og sikkerhedsudvalg.

Det sker efter, at flere medlemmer i ITEK har bedt om at få taget spørgsmålet om den svenske FRA-lov op. Loven gør det tilladt for den svenske stat at overvåge al elektronisk kommunikation, der krydser Sveriges grænse.

Det fortæller Tom Togsverd, der er branchedirektør hos ITEK.

Den svenske lov åbner mulighed for, at dansk kommunikation potentielt kan overvåges, fordi datapakker som følge af telenetværkernes opbygning risikerer at krydse den svenske grænse.

Garanti fra Videnskabs- eller Udenrigsminister

Håbet er at få en form for garanti for, at danske virksomheder ikke vil blive overvåget som følge af den svenske lov, forklarer branchedirektøren.

"Kan vi få nogle garantier, som gør, at danskere kan være ubekymrede? Hvis ikke, skal vi til at anbefale at kryptere langt mere, og hvor hårdt skal det så være," siger Tom Togsværd.

Videnskabsminister Helge Sander (V) afviste i sidste uge at blande sig i den svenske overvågningslov, fordi "vedtagelse af svensk lovgivning er et svensk anliggende ...," skrev Sander i et svar på et paragraf 20-spørgsmål.

"Jeg har derfor ikke tænkt mig at protestere overfor den svenske regerings planer om at gennemføre den svenske overvågningslov," hed det videre i svaret.

Alligevel mener ITEK, at et forsøg på at få en garanti mod svensk overvågning af danske virksomheder, i første omgang skal komme gennem videnskabsministeren eller muligvis udenrigsministeren, forklarer Tom Togsverd.

"Nogen må i forhold til den svenske regering prøve at få afklaret, hvad man som dansk kunde kan blive udsat for," siger Tom Togsverd.

ITEK er ifølge branchedirektøren opmærksom på, at et eventuelt svar på dette spørgsmål kan blive mudret. Er dette tilfældet, bliver næste skridt at revidere de sikkerhedsvejledninger, som ITEK har givet medlemmerne.

"At man måske skal sætte grænsen ned for, hvornår man krypterer, fordi risikoen for at blive kigget i kortene bliver større.

Supercomputer til dekryptering?

Forsvarets Radioanstalt indkøbte i fjor en af verdens kraftigste supercomputere til ukendte formål, men der spekuleres i muligheden for, at svenskerne vil benytte den til dekryptering af information.

Hos ITEK vil Tom Togsverd ikke give noget bud på, hvor kraftige krypteringsnøgler organisationen vil anbefale medlemmerne er bruge som værn mod svensk overvågning.

"Det er jo noget af det, vi må diskutere, hvordan man proportionerer, men nu er sikkerhed jo mange ting. Der er mange måder, hvorpå du kan gøre livet svært for den, der vil efterforske dig," siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics