Google udleverer data om alle YouTube-brugere

Google afleverer login-navne og IP-adresser på samtlige af de mennesker, der har set en video på YouTube siden 2005.

Artikel top billede

Google's IP-adresser og logins til samtlige YouTube-brugere udleveres til mediekoncernen Viacom.

Den amerikanske mediekoncern Viacom ville først have kildekoden til Googles søgemaskine som erstatning for alt det ophavsbeskyttede videomateriale, som millioner af brugere på det Google-ejede YouTube, benytter dagligt.

Nu får Viacom alle bruger-logins med tilhørende IP-adsresse i stedet for.

For samtlige af de videoer, der er blevet set på YouYube siden 2005, skal Google aflevere navn og nummer til Viacom, der der til gengæld lover at passe godt på de personfølsomme data.

Google’s enorme opsamling af data om selskabets brugere har længe bekymret alle, der tager beskyttelse af personfølsomme data alvorligt.

Ifølge New York Times oplyser Viacom og Google, at de håber at finde en måde at beskytte YouTube-brugernes anonymitet.

Begge virksomheder argumenterer for, at IP-adressen alene ikke kan fastslå en brugers identitet med sikkerhed.

I mange tilfælde hænger IP-adressen og individet imidlertid ganske godt sammen.

Enorme datamængder

Den datamængde, som Google skal aflevere til Viacom, kan ikke være på en enkelt cd-rom.

Brugerdata er samlet siden YouTube så dagens lys i 2005, og video-sitet har massive mængder af brugere over hele verden.

For eksempel så 82 millioner amerikanerne 4,1 milliarder videoklip alene i april måned i år. Det anslås, at stort set alle internetbrugere har været inde på YouTube.

Imod nettets natur

En amerikansk domstols beslutning om at overdrage brugerdata til Viacom, er den foreløbige kulmination på en sag, der begyndte sidste år, hvor medeikoncernen anlagde et erstatningskrav mod Google på seks milliarder kroner for den uberettede brug af ophavsbelagt filmmateriale på YouTube.

Viacom mente desuden, at Google til gengæld for det påståede misbrug, også skulle aflevere kildekoden til søgefunktionerne, der får Google og YouTube til at virke.

Google argumenterede imod, og mente, at kravet går stik imod selve internettets natur, og er indtil videre sluppet for at udlevere de hellige algoritmer.

Viacom står bag musikkanalen MTV og filmstudierne Paramount og DreamWorks.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S