YouTube kan koste Google milliarder

Medievirksomheden Viacom har sagsøgt Google og videotjenesten YouTube for at overtræde ophavsretten. Erstatningskravet lyder på seks milliarder kroner.

Den amerikanske mediegigant Viacom, der blandt andet står bag musikkanalen MTV og filmstudierne Paramount og DreamWorks, har kørt det tunge skyts i stilling over for videotjenesten YouTube.

Virksomheden forlanger nemlig, at Google, der ejer YouTube, betaler en erstatning på ikke mindre end seks milliarder kroner for brud på ophavsretsloven.

Viacom mener at have fundet ikke mindre end 160.000 klip fra virksomhedens forskellige kanaler på YouTube.

De mange klip er i følge Viacom blevet vist 1,5 milliarder gange, og det vil koncernen nu have betaling for.

Viacom: YouTube nasser
Viacom skriver på deres webside, at YouTube har opbygget en lukretiv forretning ved at misbruge andres kreative værker til at skabe økonomisk vækst for sig selv.

På websiden hævder mediegiganten desuden, at YouTubes forretningsmodel, der er baseret på at skabe trafik og sælge reklamer på basis af ulicenseret indhold, er yderst skadelig og klart strider mod ophavsretslovgivningen.

Søgsmålet er en skærpelse af den konflikt, der gennem nogen tid har været mellem de to parter.

I sidste måned krævede Viacom efter flere måneders diskussion, at YouTube fjernede over 100.000 videoklip fra videotjenesten.

I søgsmålet kræver Viacom desuden, at YouTube i fremtiden forbydes at benytte videomateriale, der er produceret af selskaber i mediekoncernen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Management i frontlinjen hos PET

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-arkitekt

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Senior Informationsarkitekt

    Midtjylland

    BEC

    QA coordinator

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job