Flere unge vil læse datalogi end tidligere

Sidste års stigning i ansøgere til datalogistudierne ser ud til at fortsætte i år. Særligt Aarhus Universitet trækker mange til. Hvordan lyder trylleformularen, spørger vi Aarhus Universitet.

Artikel top billede

179 personer har søgt datalogi på Aarhus Universitet som deres førsteprioritet, da landets unge i år skulle vælge studieretning.

Det er en markant stigning i forhold til de 130, der søgte i 2007, hvilket igen repræsenterede en markant stigning i forhold til 2006, hvor kun 88 havde haft studiet som førsteprioritet.

Også på Syddansk Universitet er ansøgertallet steget en smule. Fra 47 til 50 ansøgere på datalogistudiet.

På Københavns Universitet ser billedet lidt anderledes ud. 92 personer har søgt ind på DIKU som førsteprioritet, i 2007 havde 101 gjort det samme.

På Aalborg Universitet har interessen også været stigende, og datalogistudiet fik i år 44 ansøgninger, mod 34 i 2007.

Det tyder på, at den generelt stigende interesse for it-uddannelser, man kunne se sidste år er fortsat i år.

Dygtige Århus

Hvorfor netop Aarhus Universitet klarer sig så godt er Arne Vollertsen ikke sikker på, men han understreger, at der gøres meget, for at give et godt indtryk af studiet.

”Vi har rigtig god forbindelse til andre fagområder, hvilket vi går meget op i, at fortælle om. Vi gør også en stor indsats for at brande hele Katrinebjerg og den betydning det har for studiet,” siger han.

De datalogistuderende på Aarhus Universitet har ofte mulighed for at deltage i udviklingsforløb på de virksomheder, der er tilknyttet it-byen Katrinebjerg.

Og brandingen overfor den brede offentlighed ser ud til at virke. Udover den kraftige stigning i ansøgertallet er der en anden spændende tendens i årets tal.

”Det er for tidligt at sige med sikkerhed, men det ser ud til, at op mod 15 procent af ansøgerne er piger. Tidligere gik bølgerne højt, hvis der var en enkelt pige blandt 100 ansøgere,” siger Arne Vollertsen.

Så selvom der ikke er noget entydigt bud, så er han ikke i tvivl om, at det store brandingarbejde der udføres i Århus er af afgørende betydning.

”Jeg tror også vi gør en del mere, for at forbedre vores image her i Århus, end de gør i København,” siger Arne Vollertsen.

En del af forklaringen

Sidste år oprettede Aarhus Universitet en ny bacheloruddannelse i datalogi. Et afsluttet forløb, med indlagte internships. Ifølge Arne Vollertsen var den en stor del af forklaringen på sidste års ansøgerstigning.

”Der har været stor søgning til den nye uddannelse, men den kan ikke forklare hele stigningen. I år har den nye bacheloruddannelse fået 55 ansøgere, mens den almindelige datalogiuddannelse har fået 124 – det er en kæmpe stigning,” siger Arne Vollertsen, kommunikationschef på Alexandra Instituttet.

Den 28. juli udgives en samlet statistik for ansøgere til alle studier, gennem den koordinerede tilmelding.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS