Flere unge vil læse datalogi end tidligere

Sidste års stigning i ansøgere til datalogistudierne ser ud til at fortsætte i år. Særligt Aarhus Universitet trækker mange til. Hvordan lyder trylleformularen, spørger vi Aarhus Universitet.

Artikel top billede

179 personer har søgt datalogi på Aarhus Universitet som deres førsteprioritet, da landets unge i år skulle vælge studieretning.

Det er en markant stigning i forhold til de 130, der søgte i 2007, hvilket igen repræsenterede en markant stigning i forhold til 2006, hvor kun 88 havde haft studiet som førsteprioritet.

Også på Syddansk Universitet er ansøgertallet steget en smule. Fra 47 til 50 ansøgere på datalogistudiet.

På Københavns Universitet ser billedet lidt anderledes ud. 92 personer har søgt ind på DIKU som førsteprioritet, i 2007 havde 101 gjort det samme.

På Aalborg Universitet har interessen også været stigende, og datalogistudiet fik i år 44 ansøgninger, mod 34 i 2007.

Det tyder på, at den generelt stigende interesse for it-uddannelser, man kunne se sidste år er fortsat i år.

Dygtige Århus

Hvorfor netop Aarhus Universitet klarer sig så godt er Arne Vollertsen ikke sikker på, men han understreger, at der gøres meget, for at give et godt indtryk af studiet.

”Vi har rigtig god forbindelse til andre fagområder, hvilket vi går meget op i, at fortælle om. Vi gør også en stor indsats for at brande hele Katrinebjerg og den betydning det har for studiet,” siger han.

De datalogistuderende på Aarhus Universitet har ofte mulighed for at deltage i udviklingsforløb på de virksomheder, der er tilknyttet it-byen Katrinebjerg.

Og brandingen overfor den brede offentlighed ser ud til at virke. Udover den kraftige stigning i ansøgertallet er der en anden spændende tendens i årets tal.

”Det er for tidligt at sige med sikkerhed, men det ser ud til, at op mod 15 procent af ansøgerne er piger. Tidligere gik bølgerne højt, hvis der var en enkelt pige blandt 100 ansøgere,” siger Arne Vollertsen.

Så selvom der ikke er noget entydigt bud, så er han ikke i tvivl om, at det store brandingarbejde der udføres i Århus er af afgørende betydning.

”Jeg tror også vi gør en del mere, for at forbedre vores image her i Århus, end de gør i København,” siger Arne Vollertsen.

En del af forklaringen

Sidste år oprettede Aarhus Universitet en ny bacheloruddannelse i datalogi. Et afsluttet forløb, med indlagte internships. Ifølge Arne Vollertsen var den en stor del af forklaringen på sidste års ansøgerstigning.

”Der har været stor søgning til den nye uddannelse, men den kan ikke forklare hele stigningen. I år har den nye bacheloruddannelse fået 55 ansøgere, mens den almindelige datalogiuddannelse har fået 124 – det er en kæmpe stigning,” siger Arne Vollertsen, kommunikationschef på Alexandra Instituttet.

Den 28. juli udgives en samlet statistik for ansøgere til alle studier, gennem den koordinerede tilmelding.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S