Flere unge vil læse datalogi end tidligere

Sidste års stigning i ansøgere til datalogistudierne ser ud til at fortsætte i år. Særligt Aarhus Universitet trækker mange til. Hvordan lyder trylleformularen, spørger vi Aarhus Universitet.

Artikel top billede

179 personer har søgt datalogi på Aarhus Universitet som deres førsteprioritet, da landets unge i år skulle vælge studieretning.

Det er en markant stigning i forhold til de 130, der søgte i 2007, hvilket igen repræsenterede en markant stigning i forhold til 2006, hvor kun 88 havde haft studiet som førsteprioritet.

Også på Syddansk Universitet er ansøgertallet steget en smule. Fra 47 til 50 ansøgere på datalogistudiet.

På Københavns Universitet ser billedet lidt anderledes ud. 92 personer har søgt ind på DIKU som førsteprioritet, i 2007 havde 101 gjort det samme.

På Aalborg Universitet har interessen også været stigende, og datalogistudiet fik i år 44 ansøgninger, mod 34 i 2007.

Det tyder på, at den generelt stigende interesse for it-uddannelser, man kunne se sidste år er fortsat i år.

Dygtige Århus

Hvorfor netop Aarhus Universitet klarer sig så godt er Arne Vollertsen ikke sikker på, men han understreger, at der gøres meget, for at give et godt indtryk af studiet.

”Vi har rigtig god forbindelse til andre fagområder, hvilket vi går meget op i, at fortælle om. Vi gør også en stor indsats for at brande hele Katrinebjerg og den betydning det har for studiet,” siger han.

De datalogistuderende på Aarhus Universitet har ofte mulighed for at deltage i udviklingsforløb på de virksomheder, der er tilknyttet it-byen Katrinebjerg.

Og brandingen overfor den brede offentlighed ser ud til at virke. Udover den kraftige stigning i ansøgertallet er der en anden spændende tendens i årets tal.

”Det er for tidligt at sige med sikkerhed, men det ser ud til, at op mod 15 procent af ansøgerne er piger. Tidligere gik bølgerne højt, hvis der var en enkelt pige blandt 100 ansøgere,” siger Arne Vollertsen.

Så selvom der ikke er noget entydigt bud, så er han ikke i tvivl om, at det store brandingarbejde der udføres i Århus er af afgørende betydning.

”Jeg tror også vi gør en del mere, for at forbedre vores image her i Århus, end de gør i København,” siger Arne Vollertsen.

En del af forklaringen

Sidste år oprettede Aarhus Universitet en ny bacheloruddannelse i datalogi. Et afsluttet forløb, med indlagte internships. Ifølge Arne Vollertsen var den en stor del af forklaringen på sidste års ansøgerstigning.

”Der har været stor søgning til den nye uddannelse, men den kan ikke forklare hele stigningen. I år har den nye bacheloruddannelse fået 55 ansøgere, mens den almindelige datalogiuddannelse har fået 124 – det er en kæmpe stigning,” siger Arne Vollertsen, kommunikationschef på Alexandra Instituttet.

Den 28. juli udgives en samlet statistik for ansøgere til alle studier, gennem den koordinerede tilmelding.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job