Dele af stjålet DTU-computer på vej tilbage

32 processorkerner ud af de 144, der blev stjålet fra DTU sidste år er på vej tilbage til Lyngby.

Artikel top billede

Fire ud af 18 supercomputer-CPU-boards, der sidste år blev stjålet fra DTU er blevet fundet af britisk politi. DTU har nu udfyldt det nødvendige papirarbejde og håber snart at se CPU'erne igen. De fire boards rummer tilsammen 32 processorkerner.

Præcis hvor hurtigt processen med at få processorerne tilbage til DTU i Lyngby er, tør Henrik Madsen, leder for Center for High Performance Computing på DTU, ikke sige.

"Vi håber på snart at se dem igen. Vi har et stort behov for high performance computing," siger han.

Delene blev opdaget Metropolitan Police i London i forbindelse med en handel, der også indeholdt engelske tyvekoster. Køberen var angiveligt et større amerikansk selskab.

Lyngby Politi offentliggjorde kort efter tyveriet overvågningsbilleder fra kuppet, men det har indtil videre ikke ført til nogen mistænkte.

Øget regnekraft

Umiddelbart efter tyveriet købte DTU nyt hardware, så den stjålne regnekraft ikke skulle undværes. Frygten for at miste opgaver for blandt andre Airbus gjorde det nødvendigt.

"Vi kunne se, at det simpelthen ville blive for dyrt, hvis vi ikke bragte vores kapacitet op på niveau med det samme," siger Henrik Madsen.

Derfor er DTU's supercomputerkapacitet i dag noget større end inden tyveriet. Alligevel vil de hjemvendte CPU'er falde på et tørt sted.

"For den samlede regnekapacitet vil de fire boards ikke betyde så meget. Måske tre-fem procent, men det vil give lidt flere forskergrupper adgang til arbejdet med supercomputere, hvilket der er stort behov for," siger Henrik Madsen.

Øget sikkerhed

Mere end et år er gået, siden et hold professionelle tyve skaffede sig adgang til computeren, og lynhurtigt pillede de 18 CPU-kort ud. Tilsammen 144 CPU-kerner.

Nu er fire altså fundet og på vej tilbage. Henrik Madsen tør ikke rigtig håbe på at se flere af de forsvundne processorer.

"Hvis vi er heldige ser vi nok 4 boards mere. Egentlig havde jeg troet de ville blive solgt samlet et eller andet sted, men det ser ikke ud til at være tilfældet," siger han.

For at undgå at sagen gentager sig har DTU øget sikkerheden omkring supercomputerne, men nægter dog at gå i detaljer - af sikkerhedsgrunde.

"Det ville være meget svært at gøre det samme i dag. På den anden side var det også meget svært før. Der var tale om top-professionelle tyve, så man kan ikke være 100% sikker på, at det aldrig kan ske igen," siger Henrik Madsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S