Dele af stjålet DTU-computer på vej tilbage

32 processorkerner ud af de 144, der blev stjålet fra DTU sidste år er på vej tilbage til Lyngby.

Artikel top billede

Fire ud af 18 supercomputer-CPU-boards, der sidste år blev stjålet fra DTU er blevet fundet af britisk politi. DTU har nu udfyldt det nødvendige papirarbejde og håber snart at se CPU'erne igen. De fire boards rummer tilsammen 32 processorkerner.

Præcis hvor hurtigt processen med at få processorerne tilbage til DTU i Lyngby er, tør Henrik Madsen, leder for Center for High Performance Computing på DTU, ikke sige.

"Vi håber på snart at se dem igen. Vi har et stort behov for high performance computing," siger han.

Delene blev opdaget Metropolitan Police i London i forbindelse med en handel, der også indeholdt engelske tyvekoster. Køberen var angiveligt et større amerikansk selskab.

Lyngby Politi offentliggjorde kort efter tyveriet overvågningsbilleder fra kuppet, men det har indtil videre ikke ført til nogen mistænkte.

Øget regnekraft

Umiddelbart efter tyveriet købte DTU nyt hardware, så den stjålne regnekraft ikke skulle undværes. Frygten for at miste opgaver for blandt andre Airbus gjorde det nødvendigt.

"Vi kunne se, at det simpelthen ville blive for dyrt, hvis vi ikke bragte vores kapacitet op på niveau med det samme," siger Henrik Madsen.

Derfor er DTU's supercomputerkapacitet i dag noget større end inden tyveriet. Alligevel vil de hjemvendte CPU'er falde på et tørt sted.

"For den samlede regnekapacitet vil de fire boards ikke betyde så meget. Måske tre-fem procent, men det vil give lidt flere forskergrupper adgang til arbejdet med supercomputere, hvilket der er stort behov for," siger Henrik Madsen.

Øget sikkerhed

Mere end et år er gået, siden et hold professionelle tyve skaffede sig adgang til computeren, og lynhurtigt pillede de 18 CPU-kort ud. Tilsammen 144 CPU-kerner.

Nu er fire altså fundet og på vej tilbage. Henrik Madsen tør ikke rigtig håbe på at se flere af de forsvundne processorer.

"Hvis vi er heldige ser vi nok 4 boards mere. Egentlig havde jeg troet de ville blive solgt samlet et eller andet sted, men det ser ikke ud til at være tilfældet," siger han.

For at undgå at sagen gentager sig har DTU øget sikkerheden omkring supercomputerne, men nægter dog at gå i detaljer - af sikkerhedsgrunde.

"Det ville være meget svært at gøre det samme i dag. På den anden side var det også meget svært før. Der var tale om top-professionelle tyve, så man kan ikke være 100% sikker på, at det aldrig kan ske igen," siger Henrik Madsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job