Svensk overvågning forhindrede politisk mord

Försvarets Radioanstalt forhindrede et politisk mord i Sverige.

Artikel top billede

Den omdiskuterede svenske overvågningsmyndighed, Försvarets Radioanstalt, har ved hjælp af aflytning forhindret et politisk mord i Sverige.

Det meddeler myndigheden nu for offentligheden i Svenska Dagbladet, sammen med tre andre eksempler på konkrete resultater af overvågningsarbejde i overvågningsmyndigheden.

Den svenske regering har ifølge avisen begrundet den omdiskuterede overvågningslov med at aflytningen hos myndigheden er vigtig for landet.

Men fordi FRA er underlagt et særdeles højt sikkerhedsniveau, er der ingen moderne kendte eksempler på, at Forsvarets Radioanstalt har udrettet noget vigtigt.

Men nu fremlægger myndigheden i avisen for første gang fire konkrete nyere eksempler på resultater af aflytningsarbejdet hos FRA.

Åbenhed efter flertal mod lov

Det sker efter en stormomsust debat intert i Sverige, hvor der nu samler sig et politisk flertal for at rive den omdiskuterede svenske overvågnigslov i småstykker.

Generaldirektøren i FRA er især i den sidste uge gået til modangreb i debatten om FRA og om overvågningsloven.

I sidste uge forklarede han i et avisindlæg, hvorfor overvågning er nødvendig. Og nu afslører overvågnings-myndigheden så for første gang, hvad der konkret er kommet ud af arbejdet.

Ifølge avisen har FRA været med til at forhindre et politisk mord i Sverige.

En person blev i begyndelsen af årtiet truet af en mordpatrulje fra sit gamle hjemland.

Ifølge avisens kilder kunne FRA ved hjælp af aflytning følge patruljens vej til Sverige. Derfor kom det offeret aldrig i vejen for mordpatruljen, skriver avisen.

"FRA's aflytning havde leveret information, så man kunne forhindre et attentat i Sverige med dødelig udgang. Eftersom forsøget mislykkedes, kunne vi endda følge, hvordan de forklarede fejlslaget overfor arbejdsgiveren," siger generaldirektør hos FRA Ingvar Åkesson til Sveriges Dagblad.

Kendte til overtrædelser af menneskerettigheder

I avisen fortæller generaldirektøren blandt andet også om myndighedens arbejde med at grave oplysninger frem under krigen i Tjetjenien.

FRA kunne ifølge avisen følge planlagte kidnapninger fra kriminelle grupper. Man fulgte også russiske troppers fremfart mod civilbefolkningen, som var i strid med menneskerettighederne.

"Det, som FRA gravede frem, havde stor betydning for Sveriges regering og myndigheder, så de på den rigtige måde kunne bedømme flygtningestatusen på de tjetjenere som kom hertil, siger Ingvar Åkesson til avisen.

Det bidrog positivt til at man tog kloge beslutninger. Den information kom også andre lande i EU til gode, de havde jo det samme flygtningeproblem, siger Ingvar Åkesson til avisen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S