Svenske overvågere kritiseres for åbenhed

Den omdiskuterede svenske overvågningsmyndighed FRA bliver mødt kritik for at være for åben og deltage i debatten om den svenske overvågningslov.

Artikel top billede

Nu får den svenske overvågningsmyndighed FRA (Försvarets Radioanstalt) kritik for at være for åben i forbindelse med den kraftige debat om den svenske overvågningslov.

Siden den svenske Riksdag 18. juni vedtog en ny overvågningslov, som tillader FRA at overvåge al elektronisk information som passerer den svenske grænse, er institutionen gået fra at være en af de mest hemmelige, ukendte myndigheder til at være den mest omtalte.

Samtidig har FRA indledt en langt mere offentlig rolle med en generaldirektør, som skriver indlæg i debatten og giver konkrete eksempler på myndighedens arbejde

Politisk spørgsmål om FRA er nødvendig

Og den åbenhed falder nu det svenske Piratpartiet, der står udenfor Riksdagen, for brystet, skriver Sveriges Televison.

Partiets leder Richard Falkvinge mener nemlig ikke, at det er FRA's opgave for skatteborgernes penge at overbevise befolkningen om, at der er brug for ydelserne.

"Det er politikernes opgave," siger Richard Falkvinge til Sveriges Television.

Han mener, at det havde været bedre, hvis myndigheden havde overladt beslutningsgrundlaget til politikerne

"Men det er ikke det, den gør. FRA går ud med debatartikler i offentligheden og siger, "Giv os alt, hvad vi vil have, for vi er helte," siger Richard Falkvinge til Sveriges Television.

Ændrede budskab på hjemmeside

Ifølge Sveriges Television har den langt mere åbne PR-strategi resulteret i en række reviderede tekster på FRA's hjememside.

Det er journalisten Per Agerman, der siden 2006 har drevet en informationsside om overvågning, der har fundet ændringerne på myndighedens hjemmeside.

Således er teksten "FRA overvåger ikke svenskere" blevet ændret til "FRA overvåger ikke indenfor landets grænser."

Et andet eksempel er teksten "vi er ikke interesserede i svenskere," som er blevet til "vi er ikke interesserede i almindelige svenskere."

Per Agerman fortæller til Sveriges Television, at det er udmærket at en myndighed er åben og fremlægger korrekt information.

"Men det er mindre godt hvis de kun fremlægger den information som passer til deres eget formål," siger Per Agerman til Sveriges Television.

Hidtil uset kampagne

Hos FRA fortæller generaldirektør Ingvar Åkesson til tv-stationen, at myndigheden bare vil have den korrekte information frem.

"Vi er blevet udsat for en kampagne uden sidestykke," siger han til Sveriges Television.

Annonce

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Fælles AI

AI Lead

Fyn

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S