Svenske overvågere kritiseres for åbenhed

Den omdiskuterede svenske overvågningsmyndighed FRA bliver mødt kritik for at være for åben og deltage i debatten om den svenske overvågningslov.

Artikel top billede

Nu får den svenske overvågningsmyndighed FRA (Försvarets Radioanstalt) kritik for at være for åben i forbindelse med den kraftige debat om den svenske overvågningslov.

Siden den svenske Riksdag 18. juni vedtog en ny overvågningslov, som tillader FRA at overvåge al elektronisk information som passerer den svenske grænse, er institutionen gået fra at være en af de mest hemmelige, ukendte myndigheder til at være den mest omtalte.

Samtidig har FRA indledt en langt mere offentlig rolle med en generaldirektør, som skriver indlæg i debatten og giver konkrete eksempler på myndighedens arbejde

Politisk spørgsmål om FRA er nødvendig

Og den åbenhed falder nu det svenske Piratpartiet, der står udenfor Riksdagen, for brystet, skriver Sveriges Televison.

Partiets leder Richard Falkvinge mener nemlig ikke, at det er FRA's opgave for skatteborgernes penge at overbevise befolkningen om, at der er brug for ydelserne.

"Det er politikernes opgave," siger Richard Falkvinge til Sveriges Television.

Han mener, at det havde været bedre, hvis myndigheden havde overladt beslutningsgrundlaget til politikerne

"Men det er ikke det, den gør. FRA går ud med debatartikler i offentligheden og siger, "Giv os alt, hvad vi vil have, for vi er helte," siger Richard Falkvinge til Sveriges Television.

Ændrede budskab på hjemmeside

Ifølge Sveriges Television har den langt mere åbne PR-strategi resulteret i en række reviderede tekster på FRA's hjememside.

Det er journalisten Per Agerman, der siden 2006 har drevet en informationsside om overvågning, der har fundet ændringerne på myndighedens hjemmeside.

Således er teksten "FRA overvåger ikke svenskere" blevet ændret til "FRA overvåger ikke indenfor landets grænser."

Et andet eksempel er teksten "vi er ikke interesserede i svenskere," som er blevet til "vi er ikke interesserede i almindelige svenskere."

Per Agerman fortæller til Sveriges Television, at det er udmærket at en myndighed er åben og fremlægger korrekt information.

"Men det er mindre godt hvis de kun fremlægger den information som passer til deres eget formål," siger Per Agerman til Sveriges Television.

Hidtil uset kampagne

Hos FRA fortæller generaldirektør Ingvar Åkesson til tv-stationen, at myndigheden bare vil have den korrekte information frem.

"Vi er blevet udsat for en kampagne uden sidestykke," siger han til Sveriges Television.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Københavns Universitet

IT-projektledere til Infrastruktur og Platforme

Københavnsområdet

KMD A/S

Contract & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job