New York bør finde alternativ til offentligt Wi-Fi

Et komplet trådløst netværk, som dækker hele New York, er ikke vejen frem. Det konkluderer et konsulentfirma, som har stået for at undersøge muligheder i den amerikanske storby.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Teknologikonsulenter fortalte onsdag embedsmænd fra New York City, at et offentligt Wi-Fi system ikke er en god ide, på baggrund af erfaringer fra andre store byer.

Repræsentanter fra det Chicago-baserede Diamond Management and Technology Consultants foreslog i stedet alternativer til at udvide byens internetadgang via bredbånd.

En rapport fra Diamond Managament vil blive gennemlæst i de kommende uger af byens Bredbåndskomite, borgmester Michael Bloomberg og byrådet i New York City, ifølge embedsmænd fra byen.

Behov for bedre internetadgang

Viceborgmester for økonomisk udvikling Robert Lieber, som var til stede under præsentationen, udtaler at Bloombergs administration har gjort det til en prioritet, at "finde den mest effektive og realistiske metode til at øge New Yorkernes adgang til bredbånd."

Robert Lieber fortæller, at komiteen og embedsmænd fortsat arbejder på at fastlægge hvordan både den offentlige og private sektor kan bidrage til at udvide adgangen til bredbånd i byen.

Tidligere har embedsmænd foreslået at udbydere i byen skulle betale til en teknologifond, som blev oprettet for at hjælpe med finansiere installationen af fiberoptiske tjenester i byen.

Faktisk har Verizon Communications allerede bidraget med 4 millioner dollars, svarende til små 20 millioner danske kroner, ifølge Robert Lieber.

På offentlige områder

Konsulenternes undersøgelse konstaterer, at New York for det meste er på højde med andre store byer i USA, når det kommer til udbredelsen af bredbånd.

Samtidig erkender rapporten dog, at internetbrugen blandt lavt lønnede New Yorkere er begrænset, og at det også kunne være bedre i industrielle områder.

Grundet den lave efterspørgsel og store udgifter, forbundet med trådløse netværk i andre store byer, mener konsulenterne ikke at et netværk, som dækker hele byen, er hensigtsmæssigt. Dog foreslår de at oprette Wi-Fi hotspots i offentlige områder, som eksempelvis i byparker.

Nogle af New Yorks store parker, inklusiv Central Park på Manhattan, er allerede udstyret med Wi-Fi adgang til de besøgende.

Oversat af Jens Genders

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS