New York bør finde alternativ til offentligt Wi-Fi

Et komplet trådløst netværk, som dækker hele New York, er ikke vejen frem. Det konkluderer et konsulentfirma, som har stået for at undersøge muligheder i den amerikanske storby.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Teknologikonsulenter fortalte onsdag embedsmænd fra New York City, at et offentligt Wi-Fi system ikke er en god ide, på baggrund af erfaringer fra andre store byer.

Repræsentanter fra det Chicago-baserede Diamond Management and Technology Consultants foreslog i stedet alternativer til at udvide byens internetadgang via bredbånd.

En rapport fra Diamond Managament vil blive gennemlæst i de kommende uger af byens Bredbåndskomite, borgmester Michael Bloomberg og byrådet i New York City, ifølge embedsmænd fra byen.

Behov for bedre internetadgang

Viceborgmester for økonomisk udvikling Robert Lieber, som var til stede under præsentationen, udtaler at Bloombergs administration har gjort det til en prioritet, at "finde den mest effektive og realistiske metode til at øge New Yorkernes adgang til bredbånd."

Robert Lieber fortæller, at komiteen og embedsmænd fortsat arbejder på at fastlægge hvordan både den offentlige og private sektor kan bidrage til at udvide adgangen til bredbånd i byen.

Tidligere har embedsmænd foreslået at udbydere i byen skulle betale til en teknologifond, som blev oprettet for at hjælpe med finansiere installationen af fiberoptiske tjenester i byen.

Faktisk har Verizon Communications allerede bidraget med 4 millioner dollars, svarende til små 20 millioner danske kroner, ifølge Robert Lieber.

På offentlige områder

Konsulenternes undersøgelse konstaterer, at New York for det meste er på højde med andre store byer i USA, når det kommer til udbredelsen af bredbånd.

Samtidig erkender rapporten dog, at internetbrugen blandt lavt lønnede New Yorkere er begrænset, og at det også kunne være bedre i industrielle områder.

Grundet den lave efterspørgsel og store udgifter, forbundet med trådløse netværk i andre store byer, mener konsulenterne ikke at et netværk, som dækker hele byen, er hensigtsmæssigt. Dog foreslår de at oprette Wi-Fi hotspots i offentlige områder, som eksempelvis i byparker.

Nogle af New Yorks store parker, inklusiv Central Park på Manhattan, er allerede udstyret med Wi-Fi adgang til de besøgende.

Oversat af Jens Genders

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision