New York bør finde alternativ til offentligt Wi-Fi

Et komplet trådløst netværk, som dækker hele New York, er ikke vejen frem. Det konkluderer et konsulentfirma, som har stået for at undersøge muligheder i den amerikanske storby.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Teknologikonsulenter fortalte onsdag embedsmænd fra New York City, at et offentligt Wi-Fi system ikke er en god ide, på baggrund af erfaringer fra andre store byer.

Repræsentanter fra det Chicago-baserede Diamond Management and Technology Consultants foreslog i stedet alternativer til at udvide byens internetadgang via bredbånd.

En rapport fra Diamond Managament vil blive gennemlæst i de kommende uger af byens Bredbåndskomite, borgmester Michael Bloomberg og byrådet i New York City, ifølge embedsmænd fra byen.

Behov for bedre internetadgang

Viceborgmester for økonomisk udvikling Robert Lieber, som var til stede under præsentationen, udtaler at Bloombergs administration har gjort det til en prioritet, at "finde den mest effektive og realistiske metode til at øge New Yorkernes adgang til bredbånd."

Robert Lieber fortæller, at komiteen og embedsmænd fortsat arbejder på at fastlægge hvordan både den offentlige og private sektor kan bidrage til at udvide adgangen til bredbånd i byen.

Tidligere har embedsmænd foreslået at udbydere i byen skulle betale til en teknologifond, som blev oprettet for at hjælpe med finansiere installationen af fiberoptiske tjenester i byen.

Faktisk har Verizon Communications allerede bidraget med 4 millioner dollars, svarende til små 20 millioner danske kroner, ifølge Robert Lieber.

På offentlige områder

Konsulenternes undersøgelse konstaterer, at New York for det meste er på højde med andre store byer i USA, når det kommer til udbredelsen af bredbånd.

Samtidig erkender rapporten dog, at internetbrugen blandt lavt lønnede New Yorkere er begrænset, og at det også kunne være bedre i industrielle områder.

Grundet den lave efterspørgsel og store udgifter, forbundet med trådløse netværk i andre store byer, mener konsulenterne ikke at et netværk, som dækker hele byen, er hensigtsmæssigt. Dog foreslår de at oprette Wi-Fi hotspots i offentlige områder, som eksempelvis i byparker.

Nogle af New Yorks store parker, inklusiv Central Park på Manhattan, er allerede udstyret med Wi-Fi adgang til de besøgende.

Oversat af Jens Genders

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job