Dansk Skype-aflytning mørklægges

IT-efterforskningscenteret NITEC mørklægger dansk Skype-aflytning.

Artikel top billede

Det står hen i det uvisse, om dansk politi i form af IT-efterforskningscenteret NITEC samarbejder med Skype om opsnapning og dekryptering af Skype-samtaler.

Ifølge formanden for IT-Politisk forening, Niels Elgaard Larsen, fortalte to ledende NITEC-medarbejder i februar måned, at NITEC var i dialog med Skype om at etablere aflytning af Skype-samtaler.

Ingen kommentarer til efterforskningsmetoder

Computerworld har blandt andet spurgt NITEC om, hvor langt efterforskningsenheden er kommet i samarbejdet med Skype siden februar.

I en kortfattet meddelelse oplyser NITEC til Computerworld, at politiet ikke udtaler sig om diverse efterforskningsmetoder.

Siden februar burde der være sket fremskridt, såfremt samarbejdet mellem Skype og NITEC følger udviklingen i udlandet.

På et nyligt møde mellem østrigske internetudbydere og det østrigske indenrigsministerium fortalte østrigske embedsmænd at aflytning af Skype-samtaler ikke er et problem.

Indbyggede bagdøre

Hvis der findes en bagdør i Skype, vil det ikke være første gang at tilsyneladende sikre krypteringer ikke giver den ønskede sikkerhed.

Tidligere har en ny standard for generering af tilfældige tal vist sig at have en indbygget svaghed, som kan udnyttes af folk med insiderviden til at bryde krypteringer.

Computerworld har tidligere omtalt den sag.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S