Dansk Skype-aflytning mørklægges

IT-efterforskningscenteret NITEC mørklægger dansk Skype-aflytning.

Artikel top billede

Det står hen i det uvisse, om dansk politi i form af IT-efterforskningscenteret NITEC samarbejder med Skype om opsnapning og dekryptering af Skype-samtaler.

Ifølge formanden for IT-Politisk forening, Niels Elgaard Larsen, fortalte to ledende NITEC-medarbejder i februar måned, at NITEC var i dialog med Skype om at etablere aflytning af Skype-samtaler.

Ingen kommentarer til efterforskningsmetoder

Computerworld har blandt andet spurgt NITEC om, hvor langt efterforskningsenheden er kommet i samarbejdet med Skype siden februar.

I en kortfattet meddelelse oplyser NITEC til Computerworld, at politiet ikke udtaler sig om diverse efterforskningsmetoder.

Siden februar burde der være sket fremskridt, såfremt samarbejdet mellem Skype og NITEC følger udviklingen i udlandet.

På et nyligt møde mellem østrigske internetudbydere og det østrigske indenrigsministerium fortalte østrigske embedsmænd at aflytning af Skype-samtaler ikke er et problem.

Indbyggede bagdøre

Hvis der findes en bagdør i Skype, vil det ikke være første gang at tilsyneladende sikre krypteringer ikke giver den ønskede sikkerhed.

Tidligere har en ny standard for generering af tilfældige tal vist sig at have en indbygget svaghed, som kan udnyttes af folk med insiderviden til at bryde krypteringer.

Computerworld har tidligere omtalt den sag.

Læses lige nu

    Annonce

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec