Dansk Skype-aflytning mørklægges

IT-efterforskningscenteret NITEC mørklægger dansk Skype-aflytning.

Artikel top billede

Det står hen i det uvisse, om dansk politi i form af IT-efterforskningscenteret NITEC samarbejder med Skype om opsnapning og dekryptering af Skype-samtaler.

Ifølge formanden for IT-Politisk forening, Niels Elgaard Larsen, fortalte to ledende NITEC-medarbejder i februar måned, at NITEC var i dialog med Skype om at etablere aflytning af Skype-samtaler.

Ingen kommentarer til efterforskningsmetoder

Computerworld har blandt andet spurgt NITEC om, hvor langt efterforskningsenheden er kommet i samarbejdet med Skype siden februar.

I en kortfattet meddelelse oplyser NITEC til Computerworld, at politiet ikke udtaler sig om diverse efterforskningsmetoder.

Siden februar burde der være sket fremskridt, såfremt samarbejdet mellem Skype og NITEC følger udviklingen i udlandet.

På et nyligt møde mellem østrigske internetudbydere og det østrigske indenrigsministerium fortalte østrigske embedsmænd at aflytning af Skype-samtaler ikke er et problem.

Indbyggede bagdøre

Hvis der findes en bagdør i Skype, vil det ikke være første gang at tilsyneladende sikre krypteringer ikke giver den ønskede sikkerhed.

Tidligere har en ny standard for generering af tilfældige tal vist sig at have en indbygget svaghed, som kan udnyttes af folk med insiderviden til at bryde krypteringer.

Computerworld har tidligere omtalt den sag.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S