Artikel top billede

Dansk Skype-aflytning mørklægges

IT-efterforskningscenteret NITEC mørklægger dansk Skype-aflytning.

Det står hen i det uvisse, om dansk politi i form af IT-efterforskningscenteret NITEC samarbejder med Skype om opsnapning og dekryptering af Skype-samtaler.

Ifølge formanden for IT-Politisk forening, Niels Elgaard Larsen, fortalte to ledende NITEC-medarbejder i februar måned, at NITEC var i dialog med Skype om at etablere aflytning af Skype-samtaler.

Ingen kommentarer til efterforskningsmetoder

Computerworld har blandt andet spurgt NITEC om, hvor langt efterforskningsenheden er kommet i samarbejdet med Skype siden februar.

I en kortfattet meddelelse oplyser NITEC til Computerworld, at politiet ikke udtaler sig om diverse efterforskningsmetoder.

Siden februar burde der være sket fremskridt, såfremt samarbejdet mellem Skype og NITEC følger udviklingen i udlandet.

På et nyligt møde mellem østrigske internetudbydere og det østrigske indenrigsministerium fortalte østrigske embedsmænd at aflytning af Skype-samtaler ikke er et problem.

Indbyggede bagdøre

Hvis der findes en bagdør i Skype, vil det ikke være første gang at tilsyneladende sikre krypteringer ikke giver den ønskede sikkerhed.

Tidligere har en ny standard for generering af tilfældige tal vist sig at have en indbygget svaghed, som kan udnyttes af folk med insiderviden til at bryde krypteringer.

Computerworld har tidligere omtalt den sag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere