International antipirat-aftale forhandles i smug

Internetovervågning, omvendt bevisførelse og direkte angreb på fildelere. Det er bare noget af det, som lige nu er del af hemmelige forhandlinger på internationalt plan.

Artikel top billede

(Foto: CIO US)

En international handelsaftale, som blev søsat tilbage i oktober 2007, er i fuld gang med at blive formuleret af handelsrepræsentanter fra blandt andet EU, USA, Canada, Schweiz og Japan.

Målet er at komme kopivarer og piratkopiering til livs med markant skrappere regler.

Det kan komme til at betyde, at almen retspraksis sættes ud af spillet, og at det er op til den enkelte at bevise sin uskyld.

Og aftalen, som går under navnet Anti-Counterfeit Trade Agreement (ACTA), foregår ifølge Europa-kommissionen helt separat fra de eksisterende handelsorganisationer, som WTO, G8 og WIPO.

I slutningen af sidste uge mødtes parternes i Washington D.C., viser et lækket brev til ACTA forhandlerne fra "interesserede erhvervsgrupper, som opererer i ACTA lande."

Internetudbydere som håndhævere

Aftalen kan, hvis det står til musikindustrien, komme til at betyde, at internetudbydere skal overvåge trafikken på internettet, og skride ind hvis der forekommer brud på ophavsret. Det skal foregå med filtre, som sørger for at opfange ulovligt materiale.

"Internetudbydere skal være klar til at gribe ind overfor brud på ophavsretten. Det inkluderer filtrering af ulovligt materiale," skriver Record Industri Association of America (RIAA) i et dokument til ACTA.

Samtidig skal personer, som tidligere er blevet taget for fildeling, formenes adgang til internettet. Vælger internetudbyderne ikke at gøre dette, skal de kunne straffes, mener RIAA.

Ideen har tildligere været fremført i Storbritanien og Frankrig.

Til kamp mod pirater

Hjemmesider som samler og indekserer links til eksempelvis torrent-filer, skal kunne retsforfølges. Deeplinking og generel formidling af ulovligt materiale skal straffes hårdt.

Aftalen forhandles mellem handelsrepræsentanterne fra de deltagende nationer, og fordi der er tale om en international aftale, foregår det hele bag lukkede døre. Præcis hvad aftalen indeholder, er derfor endnu uvist.

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S