IBM satser milliarder på cloud computing

IBM bruger milliarder på et nyt datacenter til cloud computing. Dermed intensiveres konkurrencen på området.

Artikel top billede

Computerworld News Service: IBM vil bruge godt 1,7 milliarder kroner (360 mio. USD) på et nyt cloud computing-datacenter.

Det er det seneste i en serie udspil fra IBM til at udvikle teknologi og infrastruktur til denne platform.

Offentliggørelsen fra IBM kommer, efter at Hewlett-Packard, Intel og Yahoo i sidste uge offentliggjorde, at selskaberne vil samle kræfterne om at forsyne universiteter med regnekraft for at fremme forskningen i cloud computing.

Alle disse offentliggørelser peger i samme retning: Disse leverandører ser et stort potentiale og stor profit i denne platform, men måske ser de ligeledes en årsag til bekymring.

Cloud computing handler om levering af tjenester, ikke om den underliggende teknologi, hvilket ellers er det, som disse virksomheder sælger.

Det er en platform, som kan trække mange nye tjenesteleverandører ind på dette marked - med en forretningsmodel som det, Amazon foretager sig med sin Elastic Compute Cloud (EC2).

IBM renoverer en eksisterende bygning i Research Triangle Park for at udbygge med 5574 kvadratmeter datacenterplads med edb-gulv (raised-floor. Bygningen vil stå færdig tidligt næste år. Prisen på de godt 1,7 milliarder kroner er ifølge IBM inklusiv konstruktion, teknologisk hardware og personaleudgifter.

11.000 arbejder med cloud computing

IBM har nu på verdensplan ni centre, der er dedikerede til cloud computing, og faciliteterne i North Carolina vil blive det største center.

Virksomheden har i forvejen omkring 11.000 ansatte på området men ville ikke afsløre, hvor mange der vil komme til at arbejde i de nye faciliteter i North Carolina.

IBM meddelte i fredags også, at virksomheden åbner et cloud computing-center i Tokyo til en pris på omkring 191 millioner kroner. Herudover samarbejder virksomheden med Google om nogle af de teknologiske udfordringer ved cloud computing.

Jay Subramonia, leder af afdelingen High Performance On Demand Solutions hos IBM, udtalte, at afdelingens faciliteter bruges til forskning, men også af forbrugere til at eksperimentere med denne platform, så de kan se, hvad de kan gøre for at gøre den interne drift mere cloud-agtig - i betydningen virtualiseret, automatiseret og dynamisk.

Indgangsvinklen for de store virksomheder til at arbejde med cloud-modellen har følge Subramonia været samarbejdssoftware, web 2.0-systemer og testmiljøer til softwareudvikling.

Ifølge Charles King, analytiker hos analysefirmaet Pund-IT, indtager IBM i modsætning til forskningsinitiativet fra HP, Yahoo og Intel en tidlig lederposition inden for kommerciel cloud-udvikling.

Cloud-systemer, som konstrueres af nogle af de større virksomheder, såsom Google og Yahoo, baserer sig på x86-arkitekturen. Men IBM vil inkludere et spektrum af systemer i sine datacentre, fra sin mainframe og ned af. King tror, at IBM vil "bruge alle værktøjer, de har til rådighed" med argumentet, at x86-miljøet ikke kan opfylde alle behov.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S