IBM satser milliarder på cloud computing

IBM bruger milliarder på et nyt datacenter til cloud computing. Dermed intensiveres konkurrencen på området.

Artikel top billede

Computerworld News Service: IBM vil bruge godt 1,7 milliarder kroner (360 mio. USD) på et nyt cloud computing-datacenter.

Det er det seneste i en serie udspil fra IBM til at udvikle teknologi og infrastruktur til denne platform.

Offentliggørelsen fra IBM kommer, efter at Hewlett-Packard, Intel og Yahoo i sidste uge offentliggjorde, at selskaberne vil samle kræfterne om at forsyne universiteter med regnekraft for at fremme forskningen i cloud computing.

Alle disse offentliggørelser peger i samme retning: Disse leverandører ser et stort potentiale og stor profit i denne platform, men måske ser de ligeledes en årsag til bekymring.

Cloud computing handler om levering af tjenester, ikke om den underliggende teknologi, hvilket ellers er det, som disse virksomheder sælger.

Det er en platform, som kan trække mange nye tjenesteleverandører ind på dette marked - med en forretningsmodel som det, Amazon foretager sig med sin Elastic Compute Cloud (EC2).

IBM renoverer en eksisterende bygning i Research Triangle Park for at udbygge med 5574 kvadratmeter datacenterplads med edb-gulv (raised-floor. Bygningen vil stå færdig tidligt næste år. Prisen på de godt 1,7 milliarder kroner er ifølge IBM inklusiv konstruktion, teknologisk hardware og personaleudgifter.

11.000 arbejder med cloud computing

IBM har nu på verdensplan ni centre, der er dedikerede til cloud computing, og faciliteterne i North Carolina vil blive det største center.

Virksomheden har i forvejen omkring 11.000 ansatte på området men ville ikke afsløre, hvor mange der vil komme til at arbejde i de nye faciliteter i North Carolina.

IBM meddelte i fredags også, at virksomheden åbner et cloud computing-center i Tokyo til en pris på omkring 191 millioner kroner. Herudover samarbejder virksomheden med Google om nogle af de teknologiske udfordringer ved cloud computing.

Jay Subramonia, leder af afdelingen High Performance On Demand Solutions hos IBM, udtalte, at afdelingens faciliteter bruges til forskning, men også af forbrugere til at eksperimentere med denne platform, så de kan se, hvad de kan gøre for at gøre den interne drift mere cloud-agtig - i betydningen virtualiseret, automatiseret og dynamisk.

Indgangsvinklen for de store virksomheder til at arbejde med cloud-modellen har følge Subramonia været samarbejdssoftware, web 2.0-systemer og testmiljøer til softwareudvikling.

Ifølge Charles King, analytiker hos analysefirmaet Pund-IT, indtager IBM i modsætning til forskningsinitiativet fra HP, Yahoo og Intel en tidlig lederposition inden for kommerciel cloud-udvikling.

Cloud-systemer, som konstrueres af nogle af de større virksomheder, såsom Google og Yahoo, baserer sig på x86-arkitekturen. Men IBM vil inkludere et spektrum af systemer i sine datacentre, fra sin mainframe og ned af. King tror, at IBM vil "bruge alle værktøjer, de har til rådighed" med argumentet, at x86-miljøet ikke kan opfylde alle behov.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect