IBM satser milliarder på cloud computing

IBM bruger milliarder på et nyt datacenter til cloud computing. Dermed intensiveres konkurrencen på området.

Artikel top billede

Computerworld News Service: IBM vil bruge godt 1,7 milliarder kroner (360 mio. USD) på et nyt cloud computing-datacenter.

Det er det seneste i en serie udspil fra IBM til at udvikle teknologi og infrastruktur til denne platform.

Offentliggørelsen fra IBM kommer, efter at Hewlett-Packard, Intel og Yahoo i sidste uge offentliggjorde, at selskaberne vil samle kræfterne om at forsyne universiteter med regnekraft for at fremme forskningen i cloud computing.

Alle disse offentliggørelser peger i samme retning: Disse leverandører ser et stort potentiale og stor profit i denne platform, men måske ser de ligeledes en årsag til bekymring.

Cloud computing handler om levering af tjenester, ikke om den underliggende teknologi, hvilket ellers er det, som disse virksomheder sælger.

Det er en platform, som kan trække mange nye tjenesteleverandører ind på dette marked - med en forretningsmodel som det, Amazon foretager sig med sin Elastic Compute Cloud (EC2).

IBM renoverer en eksisterende bygning i Research Triangle Park for at udbygge med 5574 kvadratmeter datacenterplads med edb-gulv (raised-floor. Bygningen vil stå færdig tidligt næste år. Prisen på de godt 1,7 milliarder kroner er ifølge IBM inklusiv konstruktion, teknologisk hardware og personaleudgifter.

11.000 arbejder med cloud computing

IBM har nu på verdensplan ni centre, der er dedikerede til cloud computing, og faciliteterne i North Carolina vil blive det største center.

Virksomheden har i forvejen omkring 11.000 ansatte på området men ville ikke afsløre, hvor mange der vil komme til at arbejde i de nye faciliteter i North Carolina.

IBM meddelte i fredags også, at virksomheden åbner et cloud computing-center i Tokyo til en pris på omkring 191 millioner kroner. Herudover samarbejder virksomheden med Google om nogle af de teknologiske udfordringer ved cloud computing.

Jay Subramonia, leder af afdelingen High Performance On Demand Solutions hos IBM, udtalte, at afdelingens faciliteter bruges til forskning, men også af forbrugere til at eksperimentere med denne platform, så de kan se, hvad de kan gøre for at gøre den interne drift mere cloud-agtig - i betydningen virtualiseret, automatiseret og dynamisk.

Indgangsvinklen for de store virksomheder til at arbejde med cloud-modellen har følge Subramonia været samarbejdssoftware, web 2.0-systemer og testmiljøer til softwareudvikling.

Ifølge Charles King, analytiker hos analysefirmaet Pund-IT, indtager IBM i modsætning til forskningsinitiativet fra HP, Yahoo og Intel en tidlig lederposition inden for kommerciel cloud-udvikling.

Cloud-systemer, som konstrueres af nogle af de større virksomheder, såsom Google og Yahoo, baserer sig på x86-arkitekturen. Men IBM vil inkludere et spektrum af systemer i sine datacentre, fra sin mainframe og ned af. King tror, at IBM vil "bruge alle værktøjer, de har til rådighed" med argumentet, at x86-miljøet ikke kan opfylde alle behov.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems