IBM satser milliarder på cloud computing

IBM bruger milliarder på et nyt datacenter til cloud computing. Dermed intensiveres konkurrencen på området.

Artikel top billede

Computerworld News Service: IBM vil bruge godt 1,7 milliarder kroner (360 mio. USD) på et nyt cloud computing-datacenter.

Det er det seneste i en serie udspil fra IBM til at udvikle teknologi og infrastruktur til denne platform.

Offentliggørelsen fra IBM kommer, efter at Hewlett-Packard, Intel og Yahoo i sidste uge offentliggjorde, at selskaberne vil samle kræfterne om at forsyne universiteter med regnekraft for at fremme forskningen i cloud computing.

Alle disse offentliggørelser peger i samme retning: Disse leverandører ser et stort potentiale og stor profit i denne platform, men måske ser de ligeledes en årsag til bekymring.

Cloud computing handler om levering af tjenester, ikke om den underliggende teknologi, hvilket ellers er det, som disse virksomheder sælger.

Det er en platform, som kan trække mange nye tjenesteleverandører ind på dette marked - med en forretningsmodel som det, Amazon foretager sig med sin Elastic Compute Cloud (EC2).

IBM renoverer en eksisterende bygning i Research Triangle Park for at udbygge med 5574 kvadratmeter datacenterplads med edb-gulv (raised-floor. Bygningen vil stå færdig tidligt næste år. Prisen på de godt 1,7 milliarder kroner er ifølge IBM inklusiv konstruktion, teknologisk hardware og personaleudgifter.

11.000 arbejder med cloud computing

IBM har nu på verdensplan ni centre, der er dedikerede til cloud computing, og faciliteterne i North Carolina vil blive det største center.

Virksomheden har i forvejen omkring 11.000 ansatte på området men ville ikke afsløre, hvor mange der vil komme til at arbejde i de nye faciliteter i North Carolina.

IBM meddelte i fredags også, at virksomheden åbner et cloud computing-center i Tokyo til en pris på omkring 191 millioner kroner. Herudover samarbejder virksomheden med Google om nogle af de teknologiske udfordringer ved cloud computing.

Jay Subramonia, leder af afdelingen High Performance On Demand Solutions hos IBM, udtalte, at afdelingens faciliteter bruges til forskning, men også af forbrugere til at eksperimentere med denne platform, så de kan se, hvad de kan gøre for at gøre den interne drift mere cloud-agtig - i betydningen virtualiseret, automatiseret og dynamisk.

Indgangsvinklen for de store virksomheder til at arbejde med cloud-modellen har følge Subramonia været samarbejdssoftware, web 2.0-systemer og testmiljøer til softwareudvikling.

Ifølge Charles King, analytiker hos analysefirmaet Pund-IT, indtager IBM i modsætning til forskningsinitiativet fra HP, Yahoo og Intel en tidlig lederposition inden for kommerciel cloud-udvikling.

Cloud-systemer, som konstrueres af nogle af de større virksomheder, såsom Google og Yahoo, baserer sig på x86-arkitekturen. Men IBM vil inkludere et spektrum af systemer i sine datacentre, fra sin mainframe og ned af. King tror, at IBM vil "bruge alle værktøjer, de har til rådighed" med argumentet, at x86-miljøet ikke kan opfylde alle behov.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Business analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse