Fik regning på 24.000 for to dages mobilt bredbånd

Data i udlandet kan være en dyr affære. Det måtte en dansk tele-direktør sande, da han kom hjem til en regning på 23.694 kroner efter to dages messe i Tyskland.

Artikel top billede

23.694 kroner.

Sådan lød regningen fra teleselskabet 3, da direktør Flemming Carlsen fra telefirmaet Enaco vendte hjem efter to dage på it-messen Cebit i Tyskland i marts måned.

"Jeg troede, det var en fejl," forklarer Flemming Carlsen.

På messen arbejdede han som normalt på sin pc med data-kort og forventede derfor en "nogenlunde normal" regning.

På de to dage var der blevet hentet lidt over 300 megabyte data fordelt på to pc'er.

"Det er jo helt urimelige roamingpriser, og det gælder jo ikke kun for 3, men for alle teleselskaberne. Ingen af datakort-udbyderne fortæller om priserne på en gennemsigtig måde, der er let at forstå," siger Flemming Carlsen til Computerworld.

Himmelråbende dyrt

De høje roamings-priser på firmaets famøse tur til den tyske messe har sat en kronisk alarmklokke i sving hos Flemming Carlsen, når han krydser den danske grænse med sin bærbare pc under armen.

"Det er jo stadig himmelråbende dyrt at benytte det trådløse internet i udlandet. Derfor kigger vi en ekstra omgang på forbruget, men det hæmmer jo det daglige arbejde, som ikke flyder så frit," sukker han.

"Der er jo ingen fleksibilitet i et tage sin pc med internet-kort med til udlandet, medmindre man er villig til at betale en høj pris ved kasse et," siger Flemming Carlsen.

Lavere priser på vej

EU vil skære i datapriserne

Der er dog ingen tvivl om, at priserne på data-trafik i udlandet vil blive sænket i de kommende år - ligesom det er sket med blandt andet taletid og sms'er.

3 i Danmark har i maj sat MB-prisen ned fra omkring 100 kroner i Europa til cirka 20 kroner per MB og har efter eget udsagn arbejdet hårdt på at gøre priserne mere gennemskuelige på sin hjemmeside.

Og lige nu sidder EU's telekommissær Vivianne Redding og arbejder på en stramning af data-priserne på tværs af de europæiske grænser, der skal komme slutbrugerne til gode.

Endnu vides det ikke, om pris-nedsættelserne kun vil gælde for MMS'er, eller også vil omfatte mobilt bredbånd.

Priserne falder markant

Rent kommercielt vil det dog bedst kunne betale sig at tilbyde lavere priser for at lokke flere kunder i butikken.

"Allerede om få år vil vi se priserne på data-trafik falde markant i udlandet," lover pressechef hos Sonofon Peter Glüssing.

Han bakkes op af analysebureauet IDCs teleanalytiker Brian Troelsen, der peger på, at priserne måske ikke falder, men kunderne får flere MB's for de samme penge.

"Der kan ske meget på fem år, men i 2013 vil jeg vurdere, at man sagtens kan hente 1 gigabyte i Tyskland for omkring 100 kroner," spår Brian Troelsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Søfartsstyrelsen

    Strategisk og visionær it-arkitekt

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Økonomistyrelsen

    Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job