Fik regning på 24.000 for to dages mobilt bredbånd

Data i udlandet kan være en dyr affære. Det måtte en dansk tele-direktør sande, da han kom hjem til en regning på 23.694 kroner efter to dages messe i Tyskland.

Artikel top billede

23.694 kroner.

Sådan lød regningen fra teleselskabet 3, da direktør Flemming Carlsen fra telefirmaet Enaco vendte hjem efter to dage på it-messen Cebit i Tyskland i marts måned.

"Jeg troede, det var en fejl," forklarer Flemming Carlsen.

På messen arbejdede han som normalt på sin pc med data-kort og forventede derfor en "nogenlunde normal" regning.

På de to dage var der blevet hentet lidt over 300 megabyte data fordelt på to pc'er.

"Det er jo helt urimelige roamingpriser, og det gælder jo ikke kun for 3, men for alle teleselskaberne. Ingen af datakort-udbyderne fortæller om priserne på en gennemsigtig måde, der er let at forstå," siger Flemming Carlsen til Computerworld.

Himmelråbende dyrt

De høje roamings-priser på firmaets famøse tur til den tyske messe har sat en kronisk alarmklokke i sving hos Flemming Carlsen, når han krydser den danske grænse med sin bærbare pc under armen.

"Det er jo stadig himmelråbende dyrt at benytte det trådløse internet i udlandet. Derfor kigger vi en ekstra omgang på forbruget, men det hæmmer jo det daglige arbejde, som ikke flyder så frit," sukker han.

"Der er jo ingen fleksibilitet i et tage sin pc med internet-kort med til udlandet, medmindre man er villig til at betale en høj pris ved kasse et," siger Flemming Carlsen.

Lavere priser på vej

EU vil skære i datapriserne

Der er dog ingen tvivl om, at priserne på data-trafik i udlandet vil blive sænket i de kommende år - ligesom det er sket med blandt andet taletid og sms'er.

3 i Danmark har i maj sat MB-prisen ned fra omkring 100 kroner i Europa til cirka 20 kroner per MB og har efter eget udsagn arbejdet hårdt på at gøre priserne mere gennemskuelige på sin hjemmeside.

Og lige nu sidder EU's telekommissær Vivianne Redding og arbejder på en stramning af data-priserne på tværs af de europæiske grænser, der skal komme slutbrugerne til gode.

Endnu vides det ikke, om pris-nedsættelserne kun vil gælde for MMS'er, eller også vil omfatte mobilt bredbånd.

Priserne falder markant

Rent kommercielt vil det dog bedst kunne betale sig at tilbyde lavere priser for at lokke flere kunder i butikken.

"Allerede om få år vil vi se priserne på data-trafik falde markant i udlandet," lover pressechef hos Sonofon Peter Glüssing.

Han bakkes op af analysebureauet IDCs teleanalytiker Brian Troelsen, der peger på, at priserne måske ikke falder, men kunderne får flere MB's for de samme penge.

"Der kan ske meget på fem år, men i 2013 vil jeg vurdere, at man sagtens kan hente 1 gigabyte i Tyskland for omkring 100 kroner," spår Brian Troelsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S