Musikindustri: Vi bør lade os inspirere af piratsiderne

Det er brugervenligheden og ikke prisen, der afgør, om folk henter musik lovligt eller ulovligt på nettet, viser ny undersøgelse. Det kan musikindustrien lære meget af, indrømmer IFPI.

Artikel top billede

Prisen på musik har længe været anset som en af de afgørende faktorer, når folk forandrer sig til pirater og henter musik ulovligt fra diverse fil-delingstjenester som eksempelvis Piratebay.

Men en ny undersøgelse af bruger-adfærden omkring Radiohead-albummet In Rainbows afslører, at brugervenlighed, bekvemmelighed og vanens magt er langt stærkere end klingende mønt.

For selv om radiohovederne i oktober havde lagt deres album ud til en pris, som forbrugerne selv kunne bestemme, oversteg de 2,3 millioner ulovlige downloads via torrent-tjenester klart det samlede antal lovlige downloads.

Det skriver Financial Times på baggrund af en undersøgelse fra rettighedsorganisationen MCPS-PRS Alliance samt mediebureauet Big Champagne.

"Tallene er ikke overraskende, fordi torrent-tjenesterne er nemme og hurtige at benytte. Det kan mange pladeselskaber lære meget af," siger marketing-direktør Jesper Bay fra pladeselskabernes brancheorganisation IFPI.

Konkurrerer på kvalitet

Jesper Bay påpeger dog, at pladeselskaberne stadig kan og skal konkurrere, på det han kalder "klassiske kvalitetsdyder" som musikkvalitet, art-work og mere systematisk søgning.

Teknologien er ikke afgørende faktor

"Det er dog overraskende, at prisen ikke spiller den store rolle, så folk rent faktisk foretrækker at hente musikken ulovligt," lyder det fra Jesper Bay.

Tidligere har pladeindustrien troet, at prisen på musikken afholdt mange fra at købe den lovligt.

"Vi har interviewet mange pirater, som alle har sagt, at prisen drev dem til de ulovlige tjenester, men Radiohead-undersøgelsen indikerer jo det modsatte," forklarer Jesper Bay til Computerworld.

Teknologi ikke afgørende

Om musikindustrien ligefrem tager de meget benyttede torrent-tjenesterne til sig er dog straks mere tvivlsomt.

"For os er teknologien ikke det afgørende, og fildelingstjenesterne er næppe vejen frem. Men det er dog klart, at vi kan se, at brugervenlige programmer skaber en stor loyalitet og stærke brands, hvilket vi kan lære af," forklarer Jesper Bay.

Han peger dog på, at nye, lovlige tjenester som eksempelvis TDC's Play har muligheder for at slå igennem på et marked, der i høj grad er præget af musik-pirater.

"Play er et eksempel på en musik-tjeneste, der på ganske kort tid kan opnå en stor brugerskare ved hjælp af det rigtige udbud og markedsføring. Og det er vejen frem," afslutter Jesper Bay.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S