Fjern dine spor

Tilbage til hovedartiklen

Når du surfer på nettet, efterlader din browser spor på din pc. Hjemmesider kan få adgang til nogle af de spor. Og hvis andre bruger din pc, kan de også nemt se sporene. Heldigvis findes der værktøjer, der kan fjerne de spor, du efterlader.

Der er også privacy-relaterede problemer med Microsoft Office-dokumenter, der indeholder personlige oplysninger, der bliver sendt ud via e-mail. Her hjælper en download også med at fjerne de oplysninger, du ikke vil have offentliggjort, fra de Office-dokumenter, de optræder i.

Free Internet Window Washer

Hvis du er bekymret over, at hjemmesider kan lure dine internet-aktiviteter, eller at andre der bruger din pc kan se, hvor du har været, og hvad du har lavet, har du brug for en 'internet washer' - et værktøj der sletter din browsing-historik i Internet Explorer, URL'er du har indtastet for nylig og så videre.

Og det er det, Free Internet Window Washer gør - gratis. Klik på Wash Setting og derefter på Browsers, og vælg så, hvad du vil have programmet til at rydde. Når du er tilbage på hovedsiden, klikker du på Wash Now, og så fjerner programmet alt det, du har bedt om. Du kan også klikke på Test Now for at få en forsmag på, hvad programmet vil gøre.

Udover at rydde Internet Explorer fjerner Free Internet Window Washer også spor efter instant messages, blandt andet AIM, ICQ, MSN Messenger, Skype og Yahoo Messenger og en række andre programmer, blandt andet Microsoft Office og Adobe Acrobat.

CCleaner

Endnu et rigtig godt værktøj - og en af vores favoritter - til at fjerne sporene efter dine aktiviteter på internettet. CCleaner rydder selvfølgelig Internet Explorer og Firefox, men også Adobe Acrobat, Adobe Flash Player, Google Toolbar og Windows Media Player. Det rydder endda op efter store applikationer som Microsoft Office og indeholder en 'registry cleaner' og en 'uninstaller'.

SendShield

Et mindre kendt privacy-relateret problem og måske et af de farligste: skjulte oplysninger i Microsoft Office-dokumenter der bliver eksponeret, når dokumenterne offentliggøres.

Nogle af de største virksomheder i verden har oplevet dette problem. I 2006 kom Google til at sende en PowerPoint-præsentation med følsomme oplysninger om budgetplanlægning ud til hele verden. Og i 2003 udleverede Alistair Campbell, Tony Blairs spindoktor, et Word-dokument hvis hemmelige indhold afslørede, at den britiske regering havde brugt plagierede dokumenter til at retfærdiggøre sin medvirken i Irak-krigen.

Google og Tony Blair lærte på den hårde måde, at Office-dokumenter indeholder mange private oplysninger, for eksempel skjult tekst, navne på forfattere, revisonshistorik, skjulte celler, og skjulte regneark. Når den slags oplysninger gemmer sig bag den synlige tekst i et dokument, kan folk nemt finde den.

Løsningen på problemet? Få fat på SendShield - det er også gratis. Når du sender et Microsoft Office-dokument via Outlook, kigger SendShield efter private oplysninger i dokuemtnet og viser dig, hvad det finder. Og så kan du slette alle oplysningerne, hvis du vil. Sletningen påvirker kun den kopi af dokumentet, du sender, så den originale fil ligger stadig på din pc.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job