IBM-direktør svinger sparekniven

I en stor sparerunde skærer IBM's administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, op mod 190 stillinger bort.

Artikel top billede

Administrerende direktør Lars Mikkelgaard-Jensen er parat til at sige farvel til 190 medarbejdere på grund af "ubalance i ressourcesituationen".

Med en større sparerunde banker administrerende direktør Lars Mikkelgaard-Jensen for alvor luften ud af opturen i it-branchen.

Ifølge flere uafhængige kilder skulle en større fratrædelsesrunde være startet i forrige uge, hvor medarbejdere er blevet præsenteret for en fratrædelsesordning.

Ifølge Computerworlds oplysninger er der tale om, at i alt 190 stillinger fordelt på 120 driftstillinger og 70 konsulentstillinger skal skæres bort.

Bekymret fagforbund

Hos Finansforbundet siger næstformand Kent Petersen, at man er bekymret.

"Vi ser bekymret på udviklingen og hjælper vores medlemmer, så godt vi kan, med rådgivning," siger han.

Hos Finansforbundet har omkring 10 medlemmer fra IBM foreløbigt henvendt sig for at få rådgivning.

Også HK og Prosa har medlemmer hos IBM, der er en af de absolut største danske it-arbejdspladser med 6.200 stillinger.

Nødvendige tilpasninger

Hos IBM Danmark ønsker man ikke at oplyse konkrete tal for antallet af fratrædelser.

Men pressechef Carsten Grønning understreger, at der ikke er tale om afskedigelser, men frivillige ordninger.

"Vi har tilbudt et begrænset antal medarbejdere en frivillig fratrædelsesordning. Det sker i forlængelse af, at vi over længere tid har gennemført en række omstrukturerings-projekter, som skal optimere vores it-service over for kunderne," siger han.

"Disse projekter nærmer sig nu deres afslutning, og vi har som følge heraf en ubalance, når vi kigger på vores ressourcesituation. Som regel løser vi den type udfordringer gennem interne rokader, men i sjældne tilfælde og i begrænset omfang tilbyder vi også frivillige fratrædelsesordninger som supplement," siger han.

Carsten Grønning forklarer, at det sker som led i IBM's bestræbelser på hele tiden at afstemme selskabets ressourcer med henblik på at imødekomme kundernes skiftende behov for ydelser.

Hårdt år for IBM

Den danske afdeling af IBM har haft et hårdt år i 2008.

Underskuddet har været stort, hvilket ifølge Lars Mikkelgaard-Jensen skyldes investeringer i ny infrastruktur.

Samtidig rasler nedbruddene ned over firmaet. Nedbrud der lammede flere erhvervsgiganter og myndigheder i det offentlige.

Nu må selskabet så slanke sig, så man imødegår kundernes skiftende behov.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect