Helge Sander indkaldt til krisemøde om .dk-domænet

It-politikerne blander sig nu i udbuddet af det danske .dk-domæne, som dotDK ellers længe så ud til at vinde. Manglende opbakning og uigennemsigtig forretningsmodel kan få udbuddet til at gå om.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Diskussionerne om administrationen af det danske internet i form af udbudskampen mellem DK-Hostmaster/DIFO og dotDK har medført så meget storm, at it-politikerne på Christiansborg nu vil skride til handling.

"Jeg er blevet kontaktet af rigtig mange virksomheder, organisationer og borgere, der er bekymrede for dotDK-prækvalifikationen. Og de mange anklager om foreningens forretningsmodel og dens manglende åbenhed gør mig betænkelig," siger Venstres it-ordfører, Michael Aastrup Jensen.

At foreningen heller ikke har fået støtte fra nogen af de virkelig tunge spillere i det danske internet-samfund, der på nuværende tidspunkt er medlemmer hos DK Hostmaster/DIFO, gør ham også betænkelig.

Han siger, at han derfor vil indkalde alle it-ordførerne samt IT- og Telestyrelsen - og allerede har indkaldt videnskabsminister Helge Sander (V) - til en diskussion om, hvorvidt dotDK skal løbe af med den endelige sejr.

"Jeg har hejst det gule flag i denne debat, og denne slags vigtige sager skal tages op i it-ordførerkredsen, inden der kan træffes en endelig beslutning," siger han til Computerworld.

Han understreger samtidig, at han derfor ikke ser 26. august, når IT- og Telestyrelsen ifølge udbudsplanen burde udråbe en endelig administrator af det danske .dk-domæne, som en betydningsfuld skæringsdato.

Det skyldes, at domæne-udbuddet kan risikere at skulle gå om.

Reelle klager eller dårlige tabere?

Konservatives it-ordfører, Mike Legarth, er også blevet kontaktet fra flere sider. Han mener derfor, at politikerne ikke kan ignorere sagen længere.

"Vi skal være på vagt og passe på, at det er en kvalificeret afgørelse, vi træffer, i så vigtig en sag, når så mange store organisationer rejser sig op og er imod dotDK-afgørelsen," siger han.

Han opfordrer derfor også til et møde med Helge Sander og IT-og Telestyrelsen for at få en igangsat en tilbundsgående undersøgelse af, hvorfor så mange store organisationer som Dansk IT, IT-Branchen, Dansk Erhverv og Foreningen for Open Source Leverandører i Danmark ikke vil bakke op omkring dotDK.

"Undersøgelsen skal vise om de mange anklagepunkter har hold i virkeligheden, eller det drejer sig om dårlige tabere," siger han.

Han understreger, at udbuddet bør gå om, hvis det viser sig, at der er utætheder i dotDK-forretningsmodellen eller støtteorganisationerne viser sig at være mindre betydningsfulde aktører i det danske internetsamfund.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job