Digitalisering skal udløse milliarder til borgerservice

Digitalisering og smartere regler skal hjælpe stat og kommuner med at finde fem milliarder kroner de næste år, mener finansminister Lars Løkke Rasmussen (V).

Artikel top billede

Digitalisering og it skal spare det offentlige for milliarder i de kommende år, hvis virkeligheden skal leve op til de planer, som finansminister Lars Løkke Rasmussen (V)i dag præsenterede sammen med regeringens finanslovsforslag.

Et centralt element i regeringens planer er at flytte midler til borgernære serviceområder. It- og digitalisering er et af de redskaber som skal gøre det muligt.

Lars Løkke Rasmussen forklarer, at der er to dele af planen.

Regionerne skal stå for den ene del, og de fem regioner skal hente 250 millioner kroner om året i besparelser på indkøb og administration, blandt andet gennem it.

"Regionerne skal bruge den større indkøbskraft, de har fået," siger Lars Løkke Rasmussen, som også erkendte, at regeringen og staten kan bidrage til at gøre det offentliges arbejde mere smidigt.

Især de mange og komplicerede regler, som det offentlige skal forholde sig til, er en torn i øjet på ministeren.

"Vi skal have mod til at træde et skridt tilbage og se på de regler, der er, og om vi kan gøre det smartere," siger Lars Løkke Rasmussen.

Kommunerne og staten har givet hinanden håndslag på at finde fem milliarder kroner i besparelser på regelforenkling, digitalisering, afbureaukratisering og sygefravær.

"Vi kan gøre arbejde overflødigt ved at digitalisere nogle af de her ting," siger Lars Løkke Rasmussen, som tilføjer, at der er behov for at alle i den offentlige sektor prøver at finde forbedringer.

"Man bliver nødt til at spørge sig selv: Hvordan kan vi gøre det, vi gjorde i går, mere smart i morgen?" lyder opfordringen fra finansministeren.

Teknologi milliarder på plads

It-investeringerne står ikke ligefrem i kø i et finanslovsforslag, som i høj grad er fokuseret på at bevare balancen i dansk økonomi.

Der er dog fundet tre milliiarder kroner, som over de næste seks år skal bruges på arbejdskraftbesparende teknologier i det offentlige.

"Lige nu og her har vi ingen arbejdskraft, og på langt sigt bliver det endnu sværere. Derfor har vi afsat de tre milliarder, som skal gøre arbejdet lettere og servicen bedre," siger Lars Løkke Rasmussen.

Næste år udmøntes den første del af de tre milliarder, og første år er der afsat 200 millioner kroner. De næste år vokser beløbet til 400 millioner om året for at lande på en halv milliard i 2015.

Et andet digitaliseringsprojekt, som har fundet plads på dette års finanslov, er den digitale signatur, som finansministeren har afsat 40 millioner kroner til de næste fem år.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Product owner (senior) - Data & Analytics

    Region Sjælland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland