Digitalisering skal udløse milliarder til borgerservice

Digitalisering og smartere regler skal hjælpe stat og kommuner med at finde fem milliarder kroner de næste år, mener finansminister Lars Løkke Rasmussen (V).

Artikel top billede

Digitalisering og it skal spare det offentlige for milliarder i de kommende år, hvis virkeligheden skal leve op til de planer, som finansminister Lars Løkke Rasmussen (V)i dag præsenterede sammen med regeringens finanslovsforslag.

Et centralt element i regeringens planer er at flytte midler til borgernære serviceområder. It- og digitalisering er et af de redskaber som skal gøre det muligt.

Lars Løkke Rasmussen forklarer, at der er to dele af planen.

Regionerne skal stå for den ene del, og de fem regioner skal hente 250 millioner kroner om året i besparelser på indkøb og administration, blandt andet gennem it.

"Regionerne skal bruge den større indkøbskraft, de har fået," siger Lars Løkke Rasmussen, som også erkendte, at regeringen og staten kan bidrage til at gøre det offentliges arbejde mere smidigt.

Især de mange og komplicerede regler, som det offentlige skal forholde sig til, er en torn i øjet på ministeren.

"Vi skal have mod til at træde et skridt tilbage og se på de regler, der er, og om vi kan gøre det smartere," siger Lars Løkke Rasmussen.

Kommunerne og staten har givet hinanden håndslag på at finde fem milliarder kroner i besparelser på regelforenkling, digitalisering, afbureaukratisering og sygefravær.

"Vi kan gøre arbejde overflødigt ved at digitalisere nogle af de her ting," siger Lars Løkke Rasmussen, som tilføjer, at der er behov for at alle i den offentlige sektor prøver at finde forbedringer.

"Man bliver nødt til at spørge sig selv: Hvordan kan vi gøre det, vi gjorde i går, mere smart i morgen?" lyder opfordringen fra finansministeren.

Teknologi milliarder på plads

It-investeringerne står ikke ligefrem i kø i et finanslovsforslag, som i høj grad er fokuseret på at bevare balancen i dansk økonomi.

Der er dog fundet tre milliiarder kroner, som over de næste seks år skal bruges på arbejdskraftbesparende teknologier i det offentlige.

"Lige nu og her har vi ingen arbejdskraft, og på langt sigt bliver det endnu sværere. Derfor har vi afsat de tre milliarder, som skal gøre arbejdet lettere og servicen bedre," siger Lars Løkke Rasmussen.

Næste år udmøntes den første del af de tre milliarder, og første år er der afsat 200 millioner kroner. De næste år vokser beløbet til 400 millioner om året for at lande på en halv milliard i 2015.

Et andet digitaliseringsprojekt, som har fundet plads på dette års finanslov, er den digitale signatur, som finansministeren har afsat 40 millioner kroner til de næste fem år.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S