Opposition blæser til kamp mod høje roaming-priser

Flere politikere vil have videnskabsministeren til at kulegrave teleindustriens roamingpriser, som de finder urimelige. Telebranchen mener ikke, at der er noget at komme efter.

Artikel top billede

Socialdemokratiets forbrugerpolitiske ordfører Benny Engelbrecht vil have undersøgt, om de danske teleselskaber skummer fløden for kraftigt på deres roaming-priser, når man ringer til og fra udlandet.

Derfor har han stillet videnskabsminister Helge Sander (V) et såkaldt paragraf 20 spørgsmål, der skal belyse, hvorvidt mobilselskaberne går for vidt i deres prissætning samtidigt med, at flere og flere danskere udskifter deres fastnettelefoner med mobile enheder.

"Jeg har spurgt ministeren, om han vil iværksætte en kulegravning af mobil-området for at få belyst, om prissætningen er for høj og for uigennemskuelig på udlandstelefoni," forklarer Benny Engelbrecht.

Også Enhedslistens it-ordfører Per Clausen har reageret på Computerworlds artikler om høje roamingpriser, og stiller Helge Sander følgende spørgsmål:

"Mener ministeren, at det er rimeligt at danske forbrugere betaler roaming-afgifter for lokale samtaler i andre EU-lande, selv om disse samtaler ikke koster mobilselskaberne flere penge end andre lokale samtaler?"

"Vil ministeren arbejde for lavere priser på SMS og dataforbindelser for danskere, som er på midlertidigt ophold i et andet EU-land?"

Helge Sander har tidligere bekræftet over for Computerworld, at han vil kæmpe for at holde priserne nede på mobiltelefoni, SMS'er og datatrafik på tværs af de europæiske grænser.

Ikke noget at komme efter

Teleselskaberne trækker samtidigt på skuldrene og mener ikke, at der noget at komme efter i roaming-regi.

TDC mener, at direktør Ib Tolstrup fra Telekommunikationsindustrien rammer hovedet på sømmet, når han over for Computerworld påpeger, at de danske teleselskaber løber en risiko med at hænge på regningen hos den udenlandske teleoperatør i forbindelse med udlands- og lokalopkald

Hos Telia mener pressechef Rune Fick Hansen, at prissammensætningen er noget mere kompleks end mange såkaldte eksperter gør sig til talsmænd for.

"Markedet er konkurrencepræget, og i nogle lande i Østeuropa taber vi rent faktisk penge på roaming på grund af EU's prisreguleringer.

Derudover peger han på, at forbrugerne på den ene side klager over høje priser, men på den anden side overhører teleselskabernes advarsler om, at det er dyrere at tale i telefon fra udlandet og eksempelvis ikke slår telefonsvareren fra, så de kommer til at betale for indgående opkald.

"Roaming er åbenbart et lav-interesse område for forbrugerne," siger Rune Fick Hansen.

Sonofon afviser, at teleselskaberne bevidst tænker i frarøve forbrugerne penge på roaming.

"Jeg mener ikke, at teleselskaberne har noget at skjule i forbindelse med en kulegravning. Men samtidigt håber jeg jo, at politikerne vil se på det samlede billede frem for blot at kigge på vores roamingpriser," forklarer Christian Wulff Søndergaard, der er Sonofons chef for Public Affairs.

Med hele billedet mener han konkurrencesituation, innovation samt investeringer i infrastruktur.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo