Google klar med ny browser - navnet er Chrome

Google er på trapperne med en ny open source-baseret browser, der skal tage kampen om med Internet Explorer. Navnet er Chrome.

Artikel top billede

Google - der i denne uge fylder 10 år - vil i dag løfte sløret for selskabets dugfriske webbrowser-projekt, der har fået navnet Chrome. Sådan lød det fra Google sent mandag, hvor selskabet anvende en noget utraditionel måde til at annoncere den kommende præsentation.

Det skete nemlig via en tegneserie på 38 sider.

Her hedder det, at den kommende open source-baserede Google-browser bygger på den open source-baserede såkaldte 'rendering engine' WebKit, som også Apples Safari-browser og Googles mobilplatform Android bygger på.

Ifølge tegneserien vil Google offentliggøre flere data om browseren på websitet Google.com/chrome, der dog i skrivende stund fortsat er inaktivt.

Der er forlydender om, at sitet først vil blive aktiveret onsdag.

Præsentations-tegneserien beskrive Chrome-browseren som særligt udviklet til at udnytte nettet, som det ser ud i dag. Det betyder, at browseren er pakket med såkaldte "fede applikationer."

Ifølge tegneserien er Chrome også udstyret med en hurtig JavaScript-motor fra danske "V8 team." Hver browser kører sin egen isolerede proces for at sikre stabilitet og sikkerhed, hedder det.

Ifølge tegneserien har Google stress-testet tidligere udviklings-versioner af Chrome-browseren på Googles egne sites.

Indbygget i browseren vil være Googles nuværende Google Gears-system, der gør det muligt for browseren at gemme data lokalt, så man for eksempel via Google Docs kan oprette og redigere dokumenter, selv om den pågældende computer ikke er tilsluttet internettet.

Browsermarkedet domineres fortsat markant af Microsofts Internet Explorer, hvis nyeste version - version 8 - netop er kommet i en beta-version.

Blandt især de teknologi-interesserede computerbrugere vinder Firefox dog mere og mere frem.

Annonce

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest