Google klar med ny browser - navnet er Chrome

Google er på trapperne med en ny open source-baseret browser, der skal tage kampen om med Internet Explorer. Navnet er Chrome.

Artikel top billede

Google - der i denne uge fylder 10 år - vil i dag løfte sløret for selskabets dugfriske webbrowser-projekt, der har fået navnet Chrome. Sådan lød det fra Google sent mandag, hvor selskabet anvende en noget utraditionel måde til at annoncere den kommende præsentation.

Det skete nemlig via en tegneserie på 38 sider.

Her hedder det, at den kommende open source-baserede Google-browser bygger på den open source-baserede såkaldte 'rendering engine' WebKit, som også Apples Safari-browser og Googles mobilplatform Android bygger på.

Ifølge tegneserien vil Google offentliggøre flere data om browseren på websitet Google.com/chrome, der dog i skrivende stund fortsat er inaktivt.

Der er forlydender om, at sitet først vil blive aktiveret onsdag.

Præsentations-tegneserien beskrive Chrome-browseren som særligt udviklet til at udnytte nettet, som det ser ud i dag. Det betyder, at browseren er pakket med såkaldte "fede applikationer."

Ifølge tegneserien er Chrome også udstyret med en hurtig JavaScript-motor fra danske "V8 team." Hver browser kører sin egen isolerede proces for at sikre stabilitet og sikkerhed, hedder det.

Ifølge tegneserien har Google stress-testet tidligere udviklings-versioner af Chrome-browseren på Googles egne sites.

Indbygget i browseren vil være Googles nuværende Google Gears-system, der gør det muligt for browseren at gemme data lokalt, så man for eksempel via Google Docs kan oprette og redigere dokumenter, selv om den pågældende computer ikke er tilsluttet internettet.

Browsermarkedet domineres fortsat markant af Microsofts Internet Explorer, hvis nyeste version - version 8 - netop er kommet i en beta-version.

Blandt især de teknologi-interesserede computerbrugere vinder Firefox dog mere og mere frem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS