Google klar med ny browser - navnet er Chrome

Google er på trapperne med en ny open source-baseret browser, der skal tage kampen om med Internet Explorer. Navnet er Chrome.

Artikel top billede

Google - der i denne uge fylder 10 år - vil i dag løfte sløret for selskabets dugfriske webbrowser-projekt, der har fået navnet Chrome. Sådan lød det fra Google sent mandag, hvor selskabet anvende en noget utraditionel måde til at annoncere den kommende præsentation.

Det skete nemlig via en tegneserie på 38 sider.

Her hedder det, at den kommende open source-baserede Google-browser bygger på den open source-baserede såkaldte 'rendering engine' WebKit, som også Apples Safari-browser og Googles mobilplatform Android bygger på.

Ifølge tegneserien vil Google offentliggøre flere data om browseren på websitet Google.com/chrome, der dog i skrivende stund fortsat er inaktivt.

Der er forlydender om, at sitet først vil blive aktiveret onsdag.

Præsentations-tegneserien beskrive Chrome-browseren som særligt udviklet til at udnytte nettet, som det ser ud i dag. Det betyder, at browseren er pakket med såkaldte "fede applikationer."

Ifølge tegneserien er Chrome også udstyret med en hurtig JavaScript-motor fra danske "V8 team." Hver browser kører sin egen isolerede proces for at sikre stabilitet og sikkerhed, hedder det.

Ifølge tegneserien har Google stress-testet tidligere udviklings-versioner af Chrome-browseren på Googles egne sites.

Indbygget i browseren vil være Googles nuværende Google Gears-system, der gør det muligt for browseren at gemme data lokalt, så man for eksempel via Google Docs kan oprette og redigere dokumenter, selv om den pågældende computer ikke er tilsluttet internettet.

Browsermarkedet domineres fortsat markant af Microsofts Internet Explorer, hvis nyeste version - version 8 - netop er kommet i en beta-version.

Blandt især de teknologi-interesserede computerbrugere vinder Firefox dog mere og mere frem.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS