Google klar med ny browser - navnet er Chrome

Google er på trapperne med en ny open source-baseret browser, der skal tage kampen om med Internet Explorer. Navnet er Chrome.

Artikel top billede

Google - der i denne uge fylder 10 år - vil i dag løfte sløret for selskabets dugfriske webbrowser-projekt, der har fået navnet Chrome. Sådan lød det fra Google sent mandag, hvor selskabet anvende en noget utraditionel måde til at annoncere den kommende præsentation.

Det skete nemlig via en tegneserie på 38 sider.

Her hedder det, at den kommende open source-baserede Google-browser bygger på den open source-baserede såkaldte 'rendering engine' WebKit, som også Apples Safari-browser og Googles mobilplatform Android bygger på.

Ifølge tegneserien vil Google offentliggøre flere data om browseren på websitet Google.com/chrome, der dog i skrivende stund fortsat er inaktivt.

Der er forlydender om, at sitet først vil blive aktiveret onsdag.

Præsentations-tegneserien beskrive Chrome-browseren som særligt udviklet til at udnytte nettet, som det ser ud i dag. Det betyder, at browseren er pakket med såkaldte "fede applikationer."

Ifølge tegneserien er Chrome også udstyret med en hurtig JavaScript-motor fra danske "V8 team." Hver browser kører sin egen isolerede proces for at sikre stabilitet og sikkerhed, hedder det.

Ifølge tegneserien har Google stress-testet tidligere udviklings-versioner af Chrome-browseren på Googles egne sites.

Indbygget i browseren vil være Googles nuværende Google Gears-system, der gør det muligt for browseren at gemme data lokalt, så man for eksempel via Google Docs kan oprette og redigere dokumenter, selv om den pågældende computer ikke er tilsluttet internettet.

Browsermarkedet domineres fortsat markant af Microsofts Internet Explorer, hvis nyeste version - version 8 - netop er kommet i en beta-version.

Blandt især de teknologi-interesserede computerbrugere vinder Firefox dog mere og mere frem.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse