Her er historien bag Chromes danske V8-motor

Her kommer historien om den danske udvikling af javascript-engine V8 i googles nye browser, Chrome.

Artikel top billede

"Google Århus is hiring software engineers to design and implement high performance virtual machines."

Sådan lød det på blandt andet på Googles egen jobannonceside og andre jobwebsites sidste år.

Google havde tidligere åbnet et udviklingscenter i Smilets By og søgte nu folk til at hjælpe med udviklingen af højtydende virtuelle maskiner.

Hvis ansøgere havde en Ph.D-grad ville det være et plus. Viden om garbage collection, fortolkning og kompilering var essentiel.

Det var "verdensklasse softwareudviklere," som Google var på udkig efter.

Århus et talentsted

Det var ikke tilfældigt, at Google etablerede sig i Århus.
Google sagde selv ved etableringen af udviklingscenteret, at Århus var et udklækningssted for softwareudviklingstalenter.

Lederen af Google Danmark, Peter Friis, blev blandt andet citeret for at sige:

""Google går til de steder, hvor der er de største talenter. Vi vælger Århus ikke fordi vi vælger andre fra, men fordi Århus har velegnede folk.Traditionelt har tankegangen været at flyve de talentfulde folk til USA, men nu placerer vi centrene i miljøerne, hvor talenterne bliver født."

Det var dog ikke kun de gode århusianske dataloger og softwareingeniører, der trak Google til Århus.

En medvirkende årsag var også et personligt netværk på tværs af Atlanten.

Det personlige netværk

"Folk klager over, at folk tager til udlandet, men nogle gange kommer de altså også hjem med noget," sagde Ole Lehrman Madsen, professor på Århus Universitet i et tidligere Computerworld-interview.

Som eksempel nævnte han en af sine tidligere studerende, Lars Bak, der arbejdede for Sun i 1990'erne.

Hos Sun arbejdede Lars Bak blandt andet sammen med Urs Hölzle, der siden blev vicepresident hos Google.

"Urs Hölzle havde tidligere fortalt Lars, at hvis han ville lave noget for Google, så kunne de oprette en afdeling i Århus," lyder det fra Ole Lehrmann Madsen.

Det var Lars Bak, der etablerede Googles danske udviklingsafdeling i Århus.

Mesteren i virtuelle maskiner

Men det er selvfølgelig ikke kun det personlige netværk, der tæller.

Urs Hölzle havde gennem sit arbejde hos Sun fået kendskab til Lars Baks enestående viden om og evner til at udvikle virtuel maskin-teknologi.

Lars Bak har gennem mange år specialiseret sig i virtuelle maskiner.

Han var en af grundlæggerne af OOVM (Object-Oriented Virtual Machine), som blev solgt til det svejtsiske firma Esmertec for nogle år siden.

Fra det projekt har han en meget stor ekspertise i at konstruere små, effektive virtuelle maskiner (VM).

En af den blev kendt for at rumme en komplet bytekode-fortolker, som eksempelvis er relevant for Java-sproget samt en komplet TCP/IP-stak.

VM'en fyldte dog kun 128 kilobytes.

Software, der kørte på fortolkeren, kunne udskiftes løbende uden at genstarte VM. Derfor var den ideel til fjernopdatering af små, embeddede systemer uden operativsystem.

Gennem sit arbejde hos Sun i 1990'erne, stod han blandt andet bag Hotspot-teknologien, der har haft stor betydning for Java-teknologien.

Fadder til Hotspot

Til forskel fra eksempelvis C-programmer, der kompileres direkte til maskinkode, der kan udføres af en processor, så kompileres java-programmer til såkaldt java-bytekode.

Når programmet rent faktisk skal afvikles, så er det Java Virtual Machine (JVM), der sørger for, at java-bytekoden eksekveres på platformen.

Det gør java-programmer transportable på tværs af platforme - derfor javas slogan "write once, run anywhere" - men også potentielt langsommere end eksempelvis C-programmer.

Med Hotspot-teknologien blev eksekveringen af Java-programmer væsentligt hurtigere.

SELF og adaptive compilere

En inspirationskilde for Lars Bak og Urs Hölzles arbejde med at optimere Hotspot kom fra forskningssproget SELF.

Det er et såkaldt protoypebaseret sprog, der i modsætning til normale objektorienterede sprog ikke har klasser, kun objekter. Nye objekter skabes ved at tage et eksisterende objekt og modificere det. SELF anvender såkaldt adaptive compilation; en teknik som Lars Bak og Urs Hölzle benyttede til at udvikle Hotspot-teknologien til Java.

En interessant detalje er, at Javascript ganske som SELF ikke er baseret på klasser.

Nu ser det ud til at Lars Bak og hans kolleger har givet et performanceboost til javascript-engines, ligesom Lars Bak og andre tidligere gav Javas VM et skud steroider.

Kompileret javascript og forbedret garbage collection

I Googles pædagogiske tegneserie om Chrome fortæller siderne 13 - 17 om hvordan Chromes javascript-engine kaldet V8 er forbedret i forhold til andre javascript-engines.

Her fremhæves blandt andet, at V8 rent faktisk tager javascript-kode og genererer maskinkode til CPU'en i stedet for blot som normalt at fortolke Javascript.

Tegneserien-figuren, der repræsenterer Lars Bak, fremhæver V8's forbedrede garbage collection. Garbage collectoren sørger for at rydde op i memory, så der ikke forekommer memoryleaks, og den gør det hurtigere end normale Garbage collectors.

Det er en anden dansker, Kasper Lund, der i tegneserien fortæller om V8's kompilering af javascript-kode.

Kasper Lund skrev sin Masters Thesis i datalogi (PDF) i maj 2003 om virtuel maskin-teknologi.

Afhandlingen tager udgangspunkt i det arbejde, som Kasper Lund udførte i virksomheden OOVM.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS