Sander vil rette op på studieoptag på et år

Både it-uddannelserne og en række andre uddannelser fik markant færre ansøgere i år. Nu vil videnskabsminister Helge Sander (V) undersøge hvorfor, og forsøge at rette op på problemerne.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Et fald i optaget på it-uddannelserne på seks procent, og et samlet fald i optaget på universiteterne på hele 12 procent, får videnskabsminister Helge Sander (V) til at presse på for en hurtig indsats, der skal øge optaget allerede næste år.

Ministeren vil dog ikke sige, hvordan han vil opnå sin målsætning. En ting er dog sikker: Kravene bliver ikke lempet.

Videnskabsminister Helge Sander har i samarbejde med universiteterne iværksat en undersøgelse, som skal finde forklaringer på faldet og foreslå løsninger. Derfor er ministeren heller ikke meget for at sætte ord på, hvad han vil stille op.

Faldet i optagne er sket trods større ungdomsårgange, og blandt andet nye optagelseskrav får en del af skylden.

Helge Sander skønner, at konsekvensen af nedgangen kan være mindre end umiddelbart forventet, fordi de optagne er mere parate til studiet på grund af de nye krav.

"Jeg tror ikke, at frafaldet, der har været på 20 procent i løbet af første år, vil være lige så højt," siger ministeren, som erkender, at det først vil vise sig næste sommer.

[b]Pressede it-uddannelser[b]
I første omgang er der ikke prioriteret en særlig indsats for it-uddannelserne eller andre specifikke områder.

Ministeren er dog opmærksom på, at it-uddannelserne har behov for et løft. Et løft, som ikke er kommet nærmere, med den seneste nedgang i antallet af optagne.

Et af de forslag, som ministeren stadig har på sin radar, er IT Branchens forslag om at bruge globaliserngsmidlerne i en indsats for at promovere it-fagene.

Fordelingen af midlerne skal forhandles på plads af Folketingets partier sideløbende med finanslovsforhandlingerne i efteråret.

"De forskellige forslag bliver samlet sammen og så tager vi dem med til forhandlingerne," siger Helge Sander.

Ministeren tilføjer, at han vil have forskningsinfrastrukturen i tankerne, når han går i gang med forhandlingerne.

"Det betyder meget for blandt andet internationale forskere," siger han.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S