Sander vil rette op på studieoptag på et år

Både it-uddannelserne og en række andre uddannelser fik markant færre ansøgere i år. Nu vil videnskabsminister Helge Sander (V) undersøge hvorfor, og forsøge at rette op på problemerne.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Et fald i optaget på it-uddannelserne på seks procent, og et samlet fald i optaget på universiteterne på hele 12 procent, får videnskabsminister Helge Sander (V) til at presse på for en hurtig indsats, der skal øge optaget allerede næste år.

Ministeren vil dog ikke sige, hvordan han vil opnå sin målsætning. En ting er dog sikker: Kravene bliver ikke lempet.

Videnskabsminister Helge Sander har i samarbejde med universiteterne iværksat en undersøgelse, som skal finde forklaringer på faldet og foreslå løsninger. Derfor er ministeren heller ikke meget for at sætte ord på, hvad han vil stille op.

Faldet i optagne er sket trods større ungdomsårgange, og blandt andet nye optagelseskrav får en del af skylden.

Helge Sander skønner, at konsekvensen af nedgangen kan være mindre end umiddelbart forventet, fordi de optagne er mere parate til studiet på grund af de nye krav.

"Jeg tror ikke, at frafaldet, der har været på 20 procent i løbet af første år, vil være lige så højt," siger ministeren, som erkender, at det først vil vise sig næste sommer.

[b]Pressede it-uddannelser[b]
I første omgang er der ikke prioriteret en særlig indsats for it-uddannelserne eller andre specifikke områder.

Ministeren er dog opmærksom på, at it-uddannelserne har behov for et løft. Et løft, som ikke er kommet nærmere, med den seneste nedgang i antallet af optagne.

Et af de forslag, som ministeren stadig har på sin radar, er IT Branchens forslag om at bruge globaliserngsmidlerne i en indsats for at promovere it-fagene.

Fordelingen af midlerne skal forhandles på plads af Folketingets partier sideløbende med finanslovsforhandlingerne i efteråret.

"De forskellige forslag bliver samlet sammen og så tager vi dem med til forhandlingerne," siger Helge Sander.

Ministeren tilføjer, at han vil have forskningsinfrastrukturen i tankerne, når han går i gang med forhandlingerne.

"Det betyder meget for blandt andet internationale forskere," siger han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland