Mads Thimmer: Jeg vil gerne overvåges

Fem skarpe: Medstifter af InnovationLab Mads Thimmer er træt af al brokken over den øgede overvågning. Han vil hjertelig gerne overvåges.

Artikel top billede

Debatten om den danske logningsbekendtgørelse, om den nye svenske overvågningslov, der rammer danskerne og søgemaskiner, der gemmer personlige data, har været heftig.

Nu melder medstifter af InnovationLab, Mads Thimmer sig i debatten med et sjældent synspunkt om vores personlige data.

Han vil hjertelig gerne overvåges - stop brokkeriet, lyder det.

Overvågning letter hverdagen

Mads Thimmer, hvorfor vil du gerne overvåges?

"Overvågning er for mig en mulig teknisk baggrund for øget service, for mere tid til de ting, som jeg bryder mig mere om end skiftende passwords og tåbelige manuelle processer.

Det ville for eksempel gøre det muligt for mig at smide min bil overalt og bare betale P-penge over PBS uden at skulle fedte med småmønter eller få bøder. Og det ville gøre hjemmesider til netop dét -  sider på nettet hvor jeg føler mig hjemme, fordi der på forhånd er sorteret alt det for mig irrelevante fra."

Stoler du på de hjemmesider og andre, der har gemt dine data?

"Ja, det vil jeg sige. Som regel har jeg jo selv i første omgang afgivet dem. Jeg elsker cookies og er uven med min popup-killer.

Måske er jeg på de forkerte sites, det kan være, men jeg er meget villig til at bruge mine data aktivt som en møntfod for mere relevans, mere skræddersyede løsninger."

Hvad med folks retssikkerhed? Er dommerkendelser pludselig blevet en by i Rusland?

"Jeg tror bestemt på folks retssikkerhed. Jeg tror bare mere på benyttelse end på over-ivrig beskyttelse.

Vi er i forvejen låst fast i et regelinferno i mange sammenhænge, hvor for eksempel sikkerhedsløsninger har gjort det så besværligt at bruge it for mange, at de kompromitterer sikkerheden ved for eksempel at skrive koder på memolapper, som de hæfter under tastaturet.

Er det folk, der er åndssvage - eller vi ikke gode nok til at bygge benyttelsen ind i beskyttelsen, kan sikkerhed ikke designes? Jeg tror det.

Biometri er et godt eksempel, Jo, der findes sikre udgaver. Men for mig er sikkerhed og overvågning ikke modsætninger. Det er faktisk begge servicebegreber, som jeg er villig til at betale for.

Garanti imod misbrug?

Den kolde krig er slut, men tror du, at man vil stramme reglerne om overvågning, hvis utroværdige magter pludselig kom til?

"Nu er overvågning mange ting. I den udgave, hvor en mand i uniform og lyttebøffer sidder og studerer via skjulte mikrofoner, hvad du synger om i badet, så tror jeg de færreste magter vil have råd til det eller kunne se meningen med det-

Jeg er ret sikker på, at vi ville have langt større problemer end misbrug af overvågning af mine indkøbsvaner på nettet, hvis utroværdige magter kom til. De er jo som regel kendetegnede ved en tilsidesættelse af demokratiet og dermed ville de være frie til at tilsidesætte enhver tidligere lovgivning mod overvågning.

Desværre kan man kun i en vis udstrækning lovgive sig mod utroværdige magter."

Vil du garentere os alle, at vores data ikke vil blive misbrugt?

"Misbrug vil altid finde sted. Vi forbyder ikke alkohol, fordi der findes alkoholikere. Endnu da.

Men man kan ikke lovgive mod alkoholisme uden at fjerne alkohol. Jeg vælger begge dele, velvidende at der vil være misbrugstilfælde.

Overvågning og misbrug af data, det vil være naivt at tro man kunne nøjes med kun den ene side.

Til gengæld vil der være rigtigt mange enormt gavnlige, vidunderlige og positivt opvejende sider. Tag for eksempel sundhedssektoren: Jeg ville meget gerne have min patientjournal klar på fingeraftrykket til ambulanceføreren, hvis jeg skulle komme ud for en trafikulykke.

Jeg ville også hellere være hjemme - og overvåget - end ligge på hospitalet. Og jeg ville hellere have et dårligt hjerte overvåget for tegn på svigt end leve i evig angst for at falde død om. Med mine personlige data intakte og udelte."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Metroselskabet I/S

    Teamchef for Data & Data Governance

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS