Grønland fejrer nyt søkabel med kaffemik

I dag blev et nyt søkabel rullet i land ved Nuuk. Gønlandske internetbrugere kan nu vinke farvel til satellitforbindelser og byde hurtige kabelforbindelser med flatrate-abonnementer velkommen.

Artikel top billede

De grønlandske internetbrugere fester i dag.

Det skyldes, at et 4.700 kilometer langt og 750 millioner kroner dyrt søkabel her til morgen blev trukket i land i Nuuk. Det skriver den grønlandske avis Sermitsiaq.

Det nye søkabel skal sikre, at grønlænderne ikke længere er afhængige af satellitforbindelser, når de kommunikerer med omverden, men får adgang til hurtigere og billigere forbindelser gennem søkablet.

Den nye forbindelse består af to kabler, hvor af den ene del er trukket fra Canada, mens den anden del er trukket fra Island til Grønland.

Kaffe, kage... og kajak

Kablernes ankomst til Nuuk er en større begivenhed på Grønland, hvor kajakroer eskorterede kablet den sidste del af vejen ind til Nuuk. Efterfølgende blev den nye forbindelse fejret med traditionel grønlandsk kaffeslabberas, kaffemik, og taler fra blandt andet landsstyreformand Hans Enoksen.

Der er god grund til glæde på Grønland. Fordi den nye forbindelse vil få en båndbredde på 600 gigabit, hvilket langt overstiger de nuværende satellitforbindelsers kapacitet på 200 megabit

I mange år har private grønlandske internetbrugere måttet tage til takke med volumetakserede internetabonnementer, men den nye forbindelse åbner mulighed for flat-rate abonnementer.

Udrulningen af søkablet blev vedtaget i 2007 efter, at prognoser viste, at internettrafikken i løbet 2009 vil overstige den mængde, som vil være tilrådighed via satellitforbindelserne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen