Grønland fejrer nyt søkabel med kaffemik

I dag blev et nyt søkabel rullet i land ved Nuuk. Gønlandske internetbrugere kan nu vinke farvel til satellitforbindelser og byde hurtige kabelforbindelser med flatrate-abonnementer velkommen.

Artikel top billede

De grønlandske internetbrugere fester i dag.

Det skyldes, at et 4.700 kilometer langt og 750 millioner kroner dyrt søkabel her til morgen blev trukket i land i Nuuk. Det skriver den grønlandske avis Sermitsiaq.

Det nye søkabel skal sikre, at grønlænderne ikke længere er afhængige af satellitforbindelser, når de kommunikerer med omverden, men får adgang til hurtigere og billigere forbindelser gennem søkablet.

Den nye forbindelse består af to kabler, hvor af den ene del er trukket fra Canada, mens den anden del er trukket fra Island til Grønland.

Kaffe, kage... og kajak

Kablernes ankomst til Nuuk er en større begivenhed på Grønland, hvor kajakroer eskorterede kablet den sidste del af vejen ind til Nuuk. Efterfølgende blev den nye forbindelse fejret med traditionel grønlandsk kaffeslabberas, kaffemik, og taler fra blandt andet landsstyreformand Hans Enoksen.

Der er god grund til glæde på Grønland. Fordi den nye forbindelse vil få en båndbredde på 600 gigabit, hvilket langt overstiger de nuværende satellitforbindelsers kapacitet på 200 megabit

I mange år har private grønlandske internetbrugere måttet tage til takke med volumetakserede internetabonnementer, men den nye forbindelse åbner mulighed for flat-rate abonnementer.

Udrulningen af søkablet blev vedtaget i 2007 efter, at prognoser viste, at internettrafikken i løbet 2009 vil overstige den mængde, som vil være tilrådighed via satellitforbindelserne.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura