Grønland fejrer nyt søkabel med kaffemik

I dag blev et nyt søkabel rullet i land ved Nuuk. Gønlandske internetbrugere kan nu vinke farvel til satellitforbindelser og byde hurtige kabelforbindelser med flatrate-abonnementer velkommen.

Artikel top billede

De grønlandske internetbrugere fester i dag.

Det skyldes, at et 4.700 kilometer langt og 750 millioner kroner dyrt søkabel her til morgen blev trukket i land i Nuuk. Det skriver den grønlandske avis Sermitsiaq.

Det nye søkabel skal sikre, at grønlænderne ikke længere er afhængige af satellitforbindelser, når de kommunikerer med omverden, men får adgang til hurtigere og billigere forbindelser gennem søkablet.

Den nye forbindelse består af to kabler, hvor af den ene del er trukket fra Canada, mens den anden del er trukket fra Island til Grønland.

Kaffe, kage... og kajak

Kablernes ankomst til Nuuk er en større begivenhed på Grønland, hvor kajakroer eskorterede kablet den sidste del af vejen ind til Nuuk. Efterfølgende blev den nye forbindelse fejret med traditionel grønlandsk kaffeslabberas, kaffemik, og taler fra blandt andet landsstyreformand Hans Enoksen.

Der er god grund til glæde på Grønland. Fordi den nye forbindelse vil få en båndbredde på 600 gigabit, hvilket langt overstiger de nuværende satellitforbindelsers kapacitet på 200 megabit

I mange år har private grønlandske internetbrugere måttet tage til takke med volumetakserede internetabonnementer, men den nye forbindelse åbner mulighed for flat-rate abonnementer.

Udrulningen af søkablet blev vedtaget i 2007 efter, at prognoser viste, at internettrafikken i løbet 2009 vil overstige den mængde, som vil være tilrådighed via satellitforbindelserne.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,