E-handel, e-mail, e-mail-markedsføring, instant messaging

Tilbage til oversigten

E-handel

Yahoo Small Business: Du vil blive overrasket over nogle af de smarte ting, man kan gøre med den simple e-handels-tjeneste Yahoo Small Business.

Du får alt fra templates til wizards til kreditkort-behandling. Hvis du sælger under 50.000 varer, er det her uden tvivl en af de nemmeste og hurtigste måder at komme online på.

Og endnu bedre: der står en mindre hær af trejdeparts-udviklere klar til at lave web-designs, der passer specifikt til tjenesten.

Pris: Cirka 214 kroner (40 dollars) om måneden og opefter plus ekspeditionsgebyr.

E-mail

Thunderbird: Hvis du har Microsoft Office, har du allerede Outlook, men hvis du vil spare penge og stadig have de fleste af Outlooks funktioner, er Thunderbird et godt og gratis alternativ.

Funktioner som tagging af beskeder og et hurtigt integreret søgesystem gør, at Thunderbird faktisk er bedre end Outlook.

Pris: Gratis.

Yahoo Zimbra Desktop: Zimbra Desktop er et andet interessant e-mail-program, som Yahoo købte tidligere på året. Zimbra Desktop er en offline version af Zimbras glimrende web-baserede e-mail-manager.

Det indeholder alt, hvad en mindre virksomhed har brug for: contact manager, imponerende kalender, to do-liste og endda en simpel integreret dokument-manager til at tage hurtige notater.

Pris: Gratis.

E-mail-markedsføring

Topica: Du skal ikke kalde det spam. Kommunikation med kunder via e-mail er cool, så længe kunderne er med på den.

Topica har været brugt til e-mail-markedsføring i mange år, og de fleste spamfiltre godkender mails, der bliver sendt via denne tjeneste.

Topica er også en af de billigste af den slags platforme til e-mail-markedsføring, du kan finde på nettet - og det er da bedre end at skulle køre en mailserver selv!

Pris: Cirka 270 kroner (50 dollars) om måneden og opefter afhængig af antallet af e-mails.

Instant messaging

Pidgin: Du behøver ikke at køre fire forskellige instant messaging-applikationer for at kommunikere med kunder og kollegaer.

Med multiprotokol-software som Pidgin kan du kommunikere med brugere på tværs af mere end 12 IM-tjenester - ikke kun AIM, ICQ og andre store tjenester, men også nogle af de mindre kendte som Gadu-Gadu (polsk) og Zephyr.

Trillian minder om Pidgin, men supporterer færre tjenester.

Pris: Gratis.

Tilbage til oversigten

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S