Snart er kobber stendød som bredbåndsteknologi

De netværkskrævende bredbåndstjenester vælter frem og vil inden for få år gøre DSL-teknologierne helt utilstrækkelige, mener en række branchefolk.

Artikel top billede

Kald det ADSL2+, VDSL eller VDSL2 - det ændrer ikke ved, at xDSL-teknologierne (digital subscriber line) får sværere og sværere ved at følge trop med internet-udviklingen.

Det er nemlig ikke just kobberens tidsalder, der lurer lige om hjørnet.

Tværtimod er behovet for hurtigere og hurtigere bredbåndsforbindelser så markant, at DSL-teknologien snart må forlade bredbånds-tronen.

Det er i hvert fald meldingen fra en række af de branchefolk, der i dag og i morgen er samlet til konferencen Bredbåndsdagene i København.

"På et eller andet tidspunkt rammer vi DSL-muren. Nogen vil sige, at vi allerede har ramt den. Der er i hvert fald ingen tvivl om, at hvis vi fremskriver trafik-udviklingen, sådan som den har været de sidste 18 år, så rammer vi muren inden for en overskuelig fremtid," siger Henrik Boye, salgsdirektør i Cisco Danmark.

Fremtiden er fiber

Cisco offentliggjorde i sidste uge en større undersøgelse, der tager udgangspunkt i de stigende krav til høje up- og download-forbindelser.

Den viste, at Danmark skal oppe sig for fortsat at være med i bredbånds-eliten.

I 2012, når der er OL i London, forventer Cisco, at der vil flyve en svimlende zettabyte (1000 exabytes) igennem det globale internet.

Det er blandt andet udbredelsen af IPTV, der driver efterspørgslen, og de mange krævende net-tjenester, der lurer om lige om hjørnet, kan branchen ikke sidde overhørig.

"Hvis vi tager fremtidens applikationer, er Japan det eneste land, der lever op til kravene. Der skal fokuseres på kabel- og fiberteknologier, for det er det, der skal til, for at vi kan understørre fremtidens tjenester," siger Ciscos Henrik Boye.

Fremtidens teknologi skal kunne det hele

Michael Curri, der er leder af the Strategic Networks Group, der rådgiver om it-infrastruktur i USA, fortæller, at fremtiden ikke kun står i fiberens tegn på grund af hastigheden,

"At være hurtigere er kun en del af historien. Pålidelighed og "quality of service" er også fundamentalt," siger han.

Han peger blandt andet på, at software-as-a-service kræver noget nær en evig oppetid, samt at forventningerne til hastighederne på nettet er for opadgående.

"Hvis du er nede i fem minutter, så mister du penge. Når først man føler, at man kan regne med forbindelsen, begynder man at regne med den."

"Dem, der kan leve op til forventninger hos forbrugerne, vinder markedet," siger Michael Curri.

Han bliver suppleret af hollænderen Tibor Van Melsem Kocsis fra selskabet Emtelle, der sælger fiberoptiske løsninger.

"I 2007 var der 1,1 millioner europæiske hjem, der havde fiber-til-hjemmet. I 2012 vil der være over 15 millioner. Den voksende efterspørgsel på bredbånd driver fiberen helt op i lejlighederne" siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,