Snart er kobber stendød som bredbåndsteknologi

De netværkskrævende bredbåndstjenester vælter frem og vil inden for få år gøre DSL-teknologierne helt utilstrækkelige, mener en række branchefolk.

Artikel top billede

Kald det ADSL2+, VDSL eller VDSL2 - det ændrer ikke ved, at xDSL-teknologierne (digital subscriber line) får sværere og sværere ved at følge trop med internet-udviklingen.

Det er nemlig ikke just kobberens tidsalder, der lurer lige om hjørnet.

Tværtimod er behovet for hurtigere og hurtigere bredbåndsforbindelser så markant, at DSL-teknologien snart må forlade bredbånds-tronen.

Det er i hvert fald meldingen fra en række af de branchefolk, der i dag og i morgen er samlet til konferencen Bredbåndsdagene i København.

"På et eller andet tidspunkt rammer vi DSL-muren. Nogen vil sige, at vi allerede har ramt den. Der er i hvert fald ingen tvivl om, at hvis vi fremskriver trafik-udviklingen, sådan som den har været de sidste 18 år, så rammer vi muren inden for en overskuelig fremtid," siger Henrik Boye, salgsdirektør i Cisco Danmark.

Fremtiden er fiber

Cisco offentliggjorde i sidste uge en større undersøgelse, der tager udgangspunkt i de stigende krav til høje up- og download-forbindelser.

Den viste, at Danmark skal oppe sig for fortsat at være med i bredbånds-eliten.

I 2012, når der er OL i London, forventer Cisco, at der vil flyve en svimlende zettabyte (1000 exabytes) igennem det globale internet.

Det er blandt andet udbredelsen af IPTV, der driver efterspørgslen, og de mange krævende net-tjenester, der lurer om lige om hjørnet, kan branchen ikke sidde overhørig.

"Hvis vi tager fremtidens applikationer, er Japan det eneste land, der lever op til kravene. Der skal fokuseres på kabel- og fiberteknologier, for det er det, der skal til, for at vi kan understørre fremtidens tjenester," siger Ciscos Henrik Boye.

Fremtidens teknologi skal kunne det hele

Michael Curri, der er leder af the Strategic Networks Group, der rådgiver om it-infrastruktur i USA, fortæller, at fremtiden ikke kun står i fiberens tegn på grund af hastigheden,

"At være hurtigere er kun en del af historien. Pålidelighed og "quality of service" er også fundamentalt," siger han.

Han peger blandt andet på, at software-as-a-service kræver noget nær en evig oppetid, samt at forventningerne til hastighederne på nettet er for opadgående.

"Hvis du er nede i fem minutter, så mister du penge. Når først man føler, at man kan regne med forbindelsen, begynder man at regne med den."

"Dem, der kan leve op til forventninger hos forbrugerne, vinder markedet," siger Michael Curri.

Han bliver suppleret af hollænderen Tibor Van Melsem Kocsis fra selskabet Emtelle, der sælger fiberoptiske løsninger.

"I 2007 var der 1,1 millioner europæiske hjem, der havde fiber-til-hjemmet. I 2012 vil der være over 15 millioner. Den voksende efterspørgsel på bredbånd driver fiberen helt op i lejlighederne" siger han.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks