Oracle klar med portalforbedringer

Oracle har i ugens løb præsenteret adskillige nyheder på konferencen i San Francisco - blandt andet opgraderinger til enterprise-portaler, der kan bruges som socialt netværk.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracle er ved at planlægge to opgraderinger til den softwarepakke til enterprise-portaler, som virksomheden købte sammen med BEA Systems.

Planerne, der blev fremhævet ved konferencen Oracle OpenWorld 2008 i San Francisco, indebærer nye udgivelser af Oracle WebCenter Interaction (det tidligere BEA AquaLogic User Interaction) senere i år og i 2009.

Dette produkt har mange brugsegenskaber, ifølge Ajay Gandhi, produktchef for Enterprise 2.0 og portalprodukter hos Oracle. Heriblandt som socialt netværk, og det kan bruges som front-end til en såkaldt komposit applikation - som er en form for mashup på enterprise-niveau, det vil sige en applikation, der er bygget ved at kombinere adskillige eksisterende moduler til en ny applikation - i en SOA-stack. Ajay Gandhi kom til Oracle fra BEA, som Oracle opkøbte tidligere i år.

WebCenter Interaction er herefter blevet en del af Oracles WebCenter Suite. Den kommende udgivelse i efteråret, WebCenter Interaction 10g R3 bliver den første version af produktet under Oracle-varemærket, ifølge Ajay Gandhi.

"Det, der er vigtigt at bide mærke i her, er, at den er designet til at fungere sammen med Oracles Web 2.0-baserede WebCenter Services og Oracles Universal Content Management-platform," udtalte Ajay Gandhi under et opfølgende interview. WebCenter Services inkluderer web 2.0-funktioner som wiki'er og blogs.

Selvjusterende layouts

Af andre forbedringer i 10g R3-produktet kan nævnes selvjusterende layouts og brugergrænsefladen.

"Det er virkelig en udgivelse, der er designet til at træde frem med Oracle-varemærket, og som både ser ud og føles som Oracle," udtaler Ajay Gandhi.

Efterårsudgivelsen vil også understøtte Java Development Kit 1.6, hvilket gør, at udviklere kan skrive portalapplikationer (portlets), der kan bruge den aktuelle Java-standard, ifølge Ajay Gandhi.

I andet halvår af 2009 udgives Neo-versionen af WebCenter Interaction, som vil understøtte Windows Server 2008. Denne udgivelses officielle navn bliver Oracle WebCenter Interaction 11g.

En anden nøglefunktion bliver microblogging, som muliggør brugen af små beskeder, der forbindes til og administreres fra en brugers profilside. Aktivitetsoversigter, der overvåger en brugers arbejdsaktiviteter, er også noget, der bliver en del af WebCenter Service-pakken.

En 'People Connections'-funktionalitet i 11g er en web 2.0-tjeneste, der giver indholdsanbefalinger. Version 11g bygger også bro mellem Microsoft SharePoint Web Part-portlets.

Understøttelse af standarder

Af yderligere funktioner i 11g kan nævnes WebCenter Collaboration, som er det ny navn for AquaLogic Collaboration-modulet, der bruges til at skabe community- og projekt-baserede workspaces. Brugergrænsefladen vil blive mere dynamisk med indbyggede egenskaber til tagging og RSS. Den vil også være integreret med Microsoft Office 2007.

Neo-udgivelsen vil få øget understøttelse af standarder angående indholdsintegrering og brug af portlets. Oracle er dog stadig i gang med at finde ud af præcist hvilke standarder, der skal understøttes.

En bruger af portalsoftwaren, som første gang brugte den, da den var et produkt fra Plumtree, er tilfreds med Oracles opkøb. Selvom ejerskabsændringen har betydet endnu en overgang, ifølge brugeren Geoff Garcia, producent af enterprise-portaler hos March of Dimes.

"Vi var stadig i gang med overgangen fra Plumtree til BEA. Og nu har vi en helt ny overgang med en ny navneændring, sagde Geoff Garcia.

March of Dimes havde planlagt at genoptage sin support-kontrakt, men det er blevet syltet på ubestemt tid siden fusionen, ifølge Garcia.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS