Oracle klar med portalforbedringer

Oracle har i ugens løb præsenteret adskillige nyheder på konferencen i San Francisco - blandt andet opgraderinger til enterprise-portaler, der kan bruges som socialt netværk.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracle er ved at planlægge to opgraderinger til den softwarepakke til enterprise-portaler, som virksomheden købte sammen med BEA Systems.

Planerne, der blev fremhævet ved konferencen Oracle OpenWorld 2008 i San Francisco, indebærer nye udgivelser af Oracle WebCenter Interaction (det tidligere BEA AquaLogic User Interaction) senere i år og i 2009.

Dette produkt har mange brugsegenskaber, ifølge Ajay Gandhi, produktchef for Enterprise 2.0 og portalprodukter hos Oracle. Heriblandt som socialt netværk, og det kan bruges som front-end til en såkaldt komposit applikation - som er en form for mashup på enterprise-niveau, det vil sige en applikation, der er bygget ved at kombinere adskillige eksisterende moduler til en ny applikation - i en SOA-stack. Ajay Gandhi kom til Oracle fra BEA, som Oracle opkøbte tidligere i år.

WebCenter Interaction er herefter blevet en del af Oracles WebCenter Suite. Den kommende udgivelse i efteråret, WebCenter Interaction 10g R3 bliver den første version af produktet under Oracle-varemærket, ifølge Ajay Gandhi.

"Det, der er vigtigt at bide mærke i her, er, at den er designet til at fungere sammen med Oracles Web 2.0-baserede WebCenter Services og Oracles Universal Content Management-platform," udtalte Ajay Gandhi under et opfølgende interview. WebCenter Services inkluderer web 2.0-funktioner som wiki'er og blogs.

Selvjusterende layouts

Af andre forbedringer i 10g R3-produktet kan nævnes selvjusterende layouts og brugergrænsefladen.

"Det er virkelig en udgivelse, der er designet til at træde frem med Oracle-varemærket, og som både ser ud og føles som Oracle," udtaler Ajay Gandhi.

Efterårsudgivelsen vil også understøtte Java Development Kit 1.6, hvilket gør, at udviklere kan skrive portalapplikationer (portlets), der kan bruge den aktuelle Java-standard, ifølge Ajay Gandhi.

I andet halvår af 2009 udgives Neo-versionen af WebCenter Interaction, som vil understøtte Windows Server 2008. Denne udgivelses officielle navn bliver Oracle WebCenter Interaction 11g.

En anden nøglefunktion bliver microblogging, som muliggør brugen af små beskeder, der forbindes til og administreres fra en brugers profilside. Aktivitetsoversigter, der overvåger en brugers arbejdsaktiviteter, er også noget, der bliver en del af WebCenter Service-pakken.

En 'People Connections'-funktionalitet i 11g er en web 2.0-tjeneste, der giver indholdsanbefalinger. Version 11g bygger også bro mellem Microsoft SharePoint Web Part-portlets.

Understøttelse af standarder

Af yderligere funktioner i 11g kan nævnes WebCenter Collaboration, som er det ny navn for AquaLogic Collaboration-modulet, der bruges til at skabe community- og projekt-baserede workspaces. Brugergrænsefladen vil blive mere dynamisk med indbyggede egenskaber til tagging og RSS. Den vil også være integreret med Microsoft Office 2007.

Neo-udgivelsen vil få øget understøttelse af standarder angående indholdsintegrering og brug af portlets. Oracle er dog stadig i gang med at finde ud af præcist hvilke standarder, der skal understøttes.

En bruger af portalsoftwaren, som første gang brugte den, da den var et produkt fra Plumtree, er tilfreds med Oracles opkøb. Selvom ejerskabsændringen har betydet endnu en overgang, ifølge brugeren Geoff Garcia, producent af enterprise-portaler hos March of Dimes.

"Vi var stadig i gang med overgangen fra Plumtree til BEA. Og nu har vi en helt ny overgang med en ny navneændring, sagde Geoff Garcia.

March of Dimes havde planlagt at genoptage sin support-kontrakt, men det er blevet syltet på ubestemt tid siden fusionen, ifølge Garcia.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS