Selskabet Cybercity er blevet opløst

Selskabet Cybercity ophørte mandag 22. september med at eksistere, selvom firmaet stadig ser ud til at trives i Cyberspace som varemærke.

Artikel top billede

Cybercitys aliens er blevet utydelige... Hvad sker der med dem nu, da selskabet er holdt op med at eksistere?

I foråret bekendtgjorde Telenor, at firmanavnene Cybercity og Sonofon ville ophøre med at eksistere i sommeren 2009, men allerede nu er Cybercity aflivet i det Centrale VirksomhedsRegister (CVR).

I mandags kom følgende lakoniske meddelelse fra CVR vedrørende Cybercity:

"Selskabet opløst efter fusion med CVR-NR. 19433692 SONOFON A/S, og selskabets binavne CYBERCHILD A/S CYBERCAFÉ A/S, CYBERCITY TELEPHONY A/S, CIBERCITY INTERNET A/S er slettet."

Som en anden vårhare

Så nu er det slut med Cybercity, om end varemærket Cybercity stadig springer rundt på internetadressen cybercity.dk som en anden vårhare.

Historisk set overtog Telenor, der også ejer Sonofon, tilbage i 2005 danske Cybercity for 1,4 milliarder kroner.

Sonofon og Cybercity udgør sammen med CBB, Tele2 og Canal Digital Telenor i Danmark.

Telenor er Norges største telekommunikationsvirksomhed og samtidig en af verdens største mobiloperatører med en markedsværdi per juli 2007 på mere end 177 milliarder kroner.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen