Artikel top billede

De vil gøre SmartShare til en verdenssucces. Michel Thorsen, adm.dir. SmartShare Systems, Ulrik Jørring, vicedirektør Vækstfonden og Morten Brørup, stifter og opfinder af SmartShare-boksen. Foto: Torben Klint

Får 10 millioner for at fordele båndbredde

Danske SmartShare Bandwidth Manager, der fordeler båndbredde solidarisk mellem net-brugere, er klar til udlandseventyr efter millioninvestering fra Vækstfonden.

Først var det Danmarks boligforeninger, der kunne nyde godt at SmartShare, der fordeler den fælles båndbredde solidarisk mellem alle brugerne.

Nu er turen kommet til virksomhederne.

Potentialet i den lille boks, som civilingeniør Morten Brørup udviklede i 2005 og satte i produktion i 2006, har nu fået Vækstfonden til at skyde 10 millioner kroner i udviklingen af virksomheden.

SmartShare-boksen sørger for, at de såkaldte tunge brugere på en fælles internetforbindelse ikke sætter sig på hele kapaciteten og ødelægger det for alle de andre.

Flere satser på SaaS

Den stabile netforbindelse bliver i erhvervssammenhæng stadig vigtigere, efterhånden som flere virksomheder outsourcer deres softwareløsninger og satser på SaaS, Software as a Service, forklarer forklarer Michel Thorsen, der sidste år tiltrådte som administrerende direktør i SmartShare Systems.

Det i forretningssegmentet, både i Danmark og i udlandet, at slaget om at gøre den danske iværksættervirksomhed til en succes, skal stå.

"Markedet for SaaS-løsninger vokser med mere end 20 procent om året. Ifølge analysefirmaet Gartner vil en fjerdedel af alle nye software-løsninger om få år være SaaS-løsninger. De vil alle kræve, at internetlinien fungerer uden kø og forstoppelser," siger Michel Thorsen.

I bestyrelsen af SmartShare Systems indtræder Vækstfondens vicedirektør, Ulrik Jørring, og tidligere direktør for Cisco Danmark, Mogens Bransholm, som i dag er administrerende direktør i Conscia.

"Nu får vi den nødvendige kapital til at etablere os i andre lande gennem forhandlere, og en endnu mere erfaren bestyrelse til at hjælpe os med den forestående internationalisering," siger Michel Thorsen.

Ulrik Jørring ser store perspektiver i Vækstfondens investering.

"Ledelsen har bevist, at den kan levere varen. Teknologien er beskyttet, markedet er modent, og virksomheden har en klar strategi for, hvordan den vil nå nye markeder. Derfor tør vi satse stort på den," siger han.

Vinder af Venture Cup

SmartShare Systems har syv medarbejdere, men forventer at ansætte flere, når målet om at brede forretningen ud i Norden, Tyskland og USA skal nås.

Stifter af SmartShare Systems, Morten Brørup, vandt i 2005 Venture Cup for bedste forretningsidé.

Han har siden fået kapital fra Forskerparken CAT i flere omgange og sidste år fra private investorer, i alt 14,7 millioner kroner, når man regner Vækstfondens investering med.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere