Irland overhaler dansk Rejsekort

Irlands Railway Procurement Agency (RPA) har valgt IBM til at bygge og implementere infrastrukturen til en smart card-baseret e-betalingsløsning til den kollektive trafik i Dublin.

Artikel top billede

Mens det digitale Rejsekort herhjemme er plaget af forsinkelser og budgetoverskridelser, regner de irske myndigheder med at trykke på startknappen i slutningen af 2009.

IBM, der er blevet valgt til implementere og stå for driften af det irske digitale rejsekort, fortæller, at det integrerede billetsystem har en kapacitet på op til to millioner transaktioner per dag, og at løsningen kan udvides til at omfatte tankning af penge via internettet og brug af kortet til småindkøb.

Rejsekortet på 'den grønne ø' giver brugerne mulighed for at rejse med bus, tog, sporvogn og rutebiler i Dublin og omegn.

Del af gigant-projekt

Projektet med det digitale rejsekort er en del af Irlands 255 milliarder kroner store Transport 21 investeringsprogram. De første dele af det omfattende projekt forventes at gå i luften i slutningen af 2009.

IBM's back office-system skal holde styr på såvel billetter som administrationen af det chipbaserede smart card. Applikationssoftware bliver fra MSI Global, som IBM tog i brug i et lignende projekt i Singapore i 2006.

For tiden arbejder IBM på transportløsninger i London, Stockholm, Singapore og Brisbane.

Hackede chippen

Londons digitale rejsekort Oyster er en succes med mange millioner udstedte kort, men tidligere på året lykkedes det hollandske it-nørder at hacke kortets Mifare RFID-chip fra producenten NPX og rejse gratis med det engelske S-tog.

Hackernes reverse engineering af Mifare-chippen skabte frygt blandt brugerne af millioner af Mifare-baserede smart cards rundt om på kloden.

Det var nu ikke derfor, at Transport of London fyrede EDS og konsortiet Cibic Transys, der hidtil har stået for driften. Transport of London mistede derimod tålmodigheden med EDS & Co. efter adskillige nedbrud i sommer. En ny operatør ventes at overtage driftsansvaret for Oyster i 2010 efter et udbud.

Ud med den danske direktør

Sidste nyt fra det danske Rejsekjort A/S er, at den administrerende direktør Niels Clemmensen fratrådte med øjeblikkelig virkning i juli og blev afløst af Bjørn Wahlsten, bestyrelsesformand i Rejsekort A/S og salgsdirektør i DSB.

Udskiftningen af direktøren er et forsøg på at undgå, at det stærkt forsinkede digitale rejsekort ender i en IC4-lignende skandale.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos