Irland overhaler dansk Rejsekort

Irlands Railway Procurement Agency (RPA) har valgt IBM til at bygge og implementere infrastrukturen til en smart card-baseret e-betalingsløsning til den kollektive trafik i Dublin.

Artikel top billede

Mens det digitale Rejsekort herhjemme er plaget af forsinkelser og budgetoverskridelser, regner de irske myndigheder med at trykke på startknappen i slutningen af 2009.

IBM, der er blevet valgt til implementere og stå for driften af det irske digitale rejsekort, fortæller, at det integrerede billetsystem har en kapacitet på op til to millioner transaktioner per dag, og at løsningen kan udvides til at omfatte tankning af penge via internettet og brug af kortet til småindkøb.

Rejsekortet på 'den grønne ø' giver brugerne mulighed for at rejse med bus, tog, sporvogn og rutebiler i Dublin og omegn.

Del af gigant-projekt

Projektet med det digitale rejsekort er en del af Irlands 255 milliarder kroner store Transport 21 investeringsprogram. De første dele af det omfattende projekt forventes at gå i luften i slutningen af 2009.

IBM's back office-system skal holde styr på såvel billetter som administrationen af det chipbaserede smart card. Applikationssoftware bliver fra MSI Global, som IBM tog i brug i et lignende projekt i Singapore i 2006.

For tiden arbejder IBM på transportløsninger i London, Stockholm, Singapore og Brisbane.

Hackede chippen

Londons digitale rejsekort Oyster er en succes med mange millioner udstedte kort, men tidligere på året lykkedes det hollandske it-nørder at hacke kortets Mifare RFID-chip fra producenten NPX og rejse gratis med det engelske S-tog.

Hackernes reverse engineering af Mifare-chippen skabte frygt blandt brugerne af millioner af Mifare-baserede smart cards rundt om på kloden.

Det var nu ikke derfor, at Transport of London fyrede EDS og konsortiet Cibic Transys, der hidtil har stået for driften. Transport of London mistede derimod tålmodigheden med EDS & Co. efter adskillige nedbrud i sommer. En ny operatør ventes at overtage driftsansvaret for Oyster i 2010 efter et udbud.

Ud med den danske direktør

Sidste nyt fra det danske Rejsekjort A/S er, at den administrerende direktør Niels Clemmensen fratrådte med øjeblikkelig virkning i juli og blev afløst af Bjørn Wahlsten, bestyrelsesformand i Rejsekort A/S og salgsdirektør i DSB.

Udskiftningen af direktøren er et forsøg på at undgå, at det stærkt forsinkede digitale rejsekort ender i en IC4-lignende skandale.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job