Irland overhaler dansk Rejsekort

Irlands Railway Procurement Agency (RPA) har valgt IBM til at bygge og implementere infrastrukturen til en smart card-baseret e-betalingsløsning til den kollektive trafik i Dublin.

Artikel top billede

Mens det digitale Rejsekort herhjemme er plaget af forsinkelser og budgetoverskridelser, regner de irske myndigheder med at trykke på startknappen i slutningen af 2009.

IBM, der er blevet valgt til implementere og stå for driften af det irske digitale rejsekort, fortæller, at det integrerede billetsystem har en kapacitet på op til to millioner transaktioner per dag, og at løsningen kan udvides til at omfatte tankning af penge via internettet og brug af kortet til småindkøb.

Rejsekortet på 'den grønne ø' giver brugerne mulighed for at rejse med bus, tog, sporvogn og rutebiler i Dublin og omegn.

Del af gigant-projekt

Projektet med det digitale rejsekort er en del af Irlands 255 milliarder kroner store Transport 21 investeringsprogram. De første dele af det omfattende projekt forventes at gå i luften i slutningen af 2009.

IBM's back office-system skal holde styr på såvel billetter som administrationen af det chipbaserede smart card. Applikationssoftware bliver fra MSI Global, som IBM tog i brug i et lignende projekt i Singapore i 2006.

For tiden arbejder IBM på transportløsninger i London, Stockholm, Singapore og Brisbane.

Hackede chippen

Londons digitale rejsekort Oyster er en succes med mange millioner udstedte kort, men tidligere på året lykkedes det hollandske it-nørder at hacke kortets Mifare RFID-chip fra producenten NPX og rejse gratis med det engelske S-tog.

Hackernes reverse engineering af Mifare-chippen skabte frygt blandt brugerne af millioner af Mifare-baserede smart cards rundt om på kloden.

Det var nu ikke derfor, at Transport of London fyrede EDS og konsortiet Cibic Transys, der hidtil har stået for driften. Transport of London mistede derimod tålmodigheden med EDS & Co. efter adskillige nedbrud i sommer. En ny operatør ventes at overtage driftsansvaret for Oyster i 2010 efter et udbud.

Ud med den danske direktør

Sidste nyt fra det danske Rejsekjort A/S er, at den administrerende direktør Niels Clemmensen fratrådte med øjeblikkelig virkning i juli og blev afløst af Bjørn Wahlsten, bestyrelsesformand i Rejsekort A/S og salgsdirektør i DSB.

Udskiftningen af direktøren er et forsøg på at undgå, at det stærkt forsinkede digitale rejsekort ender i en IC4-lignende skandale.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S