eBay køber Den Blå Avis

OPDATERET: Amerikanske eBay køber Den Blå Avis i selskabets andet milliard-opkøb i Danmark på få år.

Artikel top billede

Amerikanske eBay er igen på opkøbstogt i Danmark, efter selskabet for nogle år siden købte det dansk-udviklede Skype for 16 milliarder kroner.

Nu køber eBay Den Blå Avis for 2,1 milliarder. Købet inkluderer dba.dk og bilbasen.dk.

"Vi overtager en succesfuld, veldrevet virksomhed med 300 gode medarbejdere. Forretningen er i konstant vækst i Danmark. Med den succes som udgangspunkt er vi parate til at realisere nye udfordringer i hele Skandinavien," meddeler Jacob Fonnesbech Aqraou, administrerende direktør i eBay's globale rubrikannonce-forretning, i en pressemeddelese.

Bedste købmandsforretning

Den Blå Avis vandt i 2007 prisen som den bedste købmandsforretning på nettet.

Dengang fortalte direktør Frank Ludvigsen, at Den Blå Avis netop arbejdede på at kunne tilbyde kunderne at handle på net-auktioner a la eBay.

Karsten Ree scorer kassen

Den Blå Avis' ejer, Karsten Ree, scorer med salget en betydelig sum penge.

"Det er rart at sælge, når man ikke er tvunget til at sælge. Den frihed har givet mulighed for at finde en køber, der både kan og vil leve op til de grundliggende værdier, som ledelse og medarbejdere har bygget", siger Karsten Ree i en pressemeddelelse.

Købet kommer, efter pengestærke Ebay i foråret besluttede at åbne en afdeling på Rådhuspladsen i København for at kigge nærmere på det danske marked.

Det skyldtes, at eBay kunne se, at 40.000 danskere anvendte det internationale eBay-site. Det gjorde det 'naturligt at undersøge mulighederne" for at etablere en lokal forretning i Danmark, hed det dengang.

Med datterselskaber som betalingstjenesten Paypal, ip-telefonselskabet Skype og online annonceudbyder Gumtree havde koncernen i regnskabsåret 2007 en omsætning i omegnen af 40 milliarder kroner.

Det amerikanske selskab sigter efter foreløbigt at beholde de lokale Den Blå Avis-kontorer i Århus, København, Herlev og Thisted.

Samtidig varsler det, at der i den kommende tid vil blive indført en række ændringer på sitet, hvor det blandt andet skal være nemmere at sælge og finde ting, ligesom der skal indføres en ny betalingsstruktur med henblik på at øge antallet af ting, der er sat til salg på sitet.

Det store amerikanske selskab opgav i foråret at integrere dets seneste danske milliardopkøb, Skype, der i dag i stort omfang fungerer som en uafhængig enhed.

Det skete efter, at der allerede fra opkøbet i 2005 blev luftet tanker om, at det ville være svært at integrere de to selskabers tjenester.

Først i juni 2006 lancerede eBay en begrænset version af Skype-links på selskabets auktions-side.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,