eBay køber Den Blå Avis

OPDATERET: Amerikanske eBay køber Den Blå Avis i selskabets andet milliard-opkøb i Danmark på få år.

Artikel top billede

Amerikanske eBay er igen på opkøbstogt i Danmark, efter selskabet for nogle år siden købte det dansk-udviklede Skype for 16 milliarder kroner.

Nu køber eBay Den Blå Avis for 2,1 milliarder. Købet inkluderer dba.dk og bilbasen.dk.

"Vi overtager en succesfuld, veldrevet virksomhed med 300 gode medarbejdere. Forretningen er i konstant vækst i Danmark. Med den succes som udgangspunkt er vi parate til at realisere nye udfordringer i hele Skandinavien," meddeler Jacob Fonnesbech Aqraou, administrerende direktør i eBay's globale rubrikannonce-forretning, i en pressemeddelese.

Bedste købmandsforretning

Den Blå Avis vandt i 2007 prisen som den bedste købmandsforretning på nettet.

Dengang fortalte direktør Frank Ludvigsen, at Den Blå Avis netop arbejdede på at kunne tilbyde kunderne at handle på net-auktioner a la eBay.

Karsten Ree scorer kassen

Den Blå Avis' ejer, Karsten Ree, scorer med salget en betydelig sum penge.

"Det er rart at sælge, når man ikke er tvunget til at sælge. Den frihed har givet mulighed for at finde en køber, der både kan og vil leve op til de grundliggende værdier, som ledelse og medarbejdere har bygget", siger Karsten Ree i en pressemeddelelse.

Købet kommer, efter pengestærke Ebay i foråret besluttede at åbne en afdeling på Rådhuspladsen i København for at kigge nærmere på det danske marked.

Det skyldtes, at eBay kunne se, at 40.000 danskere anvendte det internationale eBay-site. Det gjorde det 'naturligt at undersøge mulighederne" for at etablere en lokal forretning i Danmark, hed det dengang.

Med datterselskaber som betalingstjenesten Paypal, ip-telefonselskabet Skype og online annonceudbyder Gumtree havde koncernen i regnskabsåret 2007 en omsætning i omegnen af 40 milliarder kroner.

Det amerikanske selskab sigter efter foreløbigt at beholde de lokale Den Blå Avis-kontorer i Århus, København, Herlev og Thisted.

Samtidig varsler det, at der i den kommende tid vil blive indført en række ændringer på sitet, hvor det blandt andet skal være nemmere at sælge og finde ting, ligesom der skal indføres en ny betalingsstruktur med henblik på at øge antallet af ting, der er sat til salg på sitet.

Det store amerikanske selskab opgav i foråret at integrere dets seneste danske milliardopkøb, Skype, der i dag i stort omfang fungerer som en uafhængig enhed.

Det skete efter, at der allerede fra opkøbet i 2005 blev luftet tanker om, at det ville være svært at integrere de to selskabers tjenester.

Først i juni 2006 lancerede eBay en begrænset version af Skype-links på selskabets auktions-side.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job