eBay køber Den Blå Avis

OPDATERET: Amerikanske eBay køber Den Blå Avis i selskabets andet milliard-opkøb i Danmark på få år.

Artikel top billede

Amerikanske eBay er igen på opkøbstogt i Danmark, efter selskabet for nogle år siden købte det dansk-udviklede Skype for 16 milliarder kroner.

Nu køber eBay Den Blå Avis for 2,1 milliarder. Købet inkluderer dba.dk og bilbasen.dk.

"Vi overtager en succesfuld, veldrevet virksomhed med 300 gode medarbejdere. Forretningen er i konstant vækst i Danmark. Med den succes som udgangspunkt er vi parate til at realisere nye udfordringer i hele Skandinavien," meddeler Jacob Fonnesbech Aqraou, administrerende direktør i eBay's globale rubrikannonce-forretning, i en pressemeddelese.

Bedste købmandsforretning

Den Blå Avis vandt i 2007 prisen som den bedste købmandsforretning på nettet.

Dengang fortalte direktør Frank Ludvigsen, at Den Blå Avis netop arbejdede på at kunne tilbyde kunderne at handle på net-auktioner a la eBay.

Karsten Ree scorer kassen

Den Blå Avis' ejer, Karsten Ree, scorer med salget en betydelig sum penge.

"Det er rart at sælge, når man ikke er tvunget til at sælge. Den frihed har givet mulighed for at finde en køber, der både kan og vil leve op til de grundliggende værdier, som ledelse og medarbejdere har bygget", siger Karsten Ree i en pressemeddelelse.

Købet kommer, efter pengestærke Ebay i foråret besluttede at åbne en afdeling på Rådhuspladsen i København for at kigge nærmere på det danske marked.

Det skyldtes, at eBay kunne se, at 40.000 danskere anvendte det internationale eBay-site. Det gjorde det 'naturligt at undersøge mulighederne" for at etablere en lokal forretning i Danmark, hed det dengang.

Med datterselskaber som betalingstjenesten Paypal, ip-telefonselskabet Skype og online annonceudbyder Gumtree havde koncernen i regnskabsåret 2007 en omsætning i omegnen af 40 milliarder kroner.

Det amerikanske selskab sigter efter foreløbigt at beholde de lokale Den Blå Avis-kontorer i Århus, København, Herlev og Thisted.

Samtidig varsler det, at der i den kommende tid vil blive indført en række ændringer på sitet, hvor det blandt andet skal være nemmere at sælge og finde ting, ligesom der skal indføres en ny betalingsstruktur med henblik på at øge antallet af ting, der er sat til salg på sitet.

Det store amerikanske selskab opgav i foråret at integrere dets seneste danske milliardopkøb, Skype, der i dag i stort omfang fungerer som en uafhængig enhed.

Det skete efter, at der allerede fra opkøbet i 2005 blev luftet tanker om, at det ville være svært at integrere de to selskabers tjenester.

Først i juni 2006 lancerede eBay en begrænset version af Skype-links på selskabets auktions-side.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network