Dansker bag udviklingen af Firefox Mobile

I denne uge kommer alpha-versionen af Firefox Mobile. Arbejdet med open source-browseren til den mobile platform koordineres fra Amager.

Artikel top billede

Danmark er ved at udvikle sig til et centrum for udviklingen af browsere.

Først var det javascript-motoren i Google Chrome, og nu er det den mobile udgave af mozilla-browseren Firefox, der har fået danske fingeraftryk.

Det var Christian Sejersen, som grundlagde projektet, og han er i dag ansvarlig for udviklingen af Firefox Mobile.

Han har til huse på IT-Universitet i København, hvor Mozilla har placeret firmaets danske udviklingsafdeling.

Dansk verdens-projekt

Open source-produkter udmærker sig ved at have udviklingscentre over hele verden, og Firefox Mobile er ingen undtagelse.

Den fornemmeste opgave for kontoret på Amager er derfor at holde den røde tråd mellem så fjerne nationer som Canada, Korea og Finland.

"Jeg har egentlig aldrig tænkt over, at Danmark har sat sit fingeraftryk på browseren, da organisationen er international," siger Christian Sejersen.

"Det produkt, vi har skabt, kommer fra alle dele af verden, og det skal bruges i alle dele af verden," siger han.

Han ser dog den nordiske placering som en fordel for selve udformningen.

"Vi har arbejdet meget med at gøre browseren simpel, hvilket er kendetegnende for dansk design," siger Christian Sejersen.

Skal indlejres i fjernsynet

Firefox Mobile bygger på motoren fra Firefox, men der er foretaget en lang række optimeringer i forhold til mobilenetværk, grafik og opløsning.

"Ved at bygge på Firefox-skelettet kan man bruge den mobile udgave til alle de samme sider, som pc-udgaven giver adgang til," fortæller Christian Sejersen.

"Det betyder desuden, at sikkerhedsniveauet er det samme og så understøttes alle de tillægsprogrammer, man kender fra Firefox."

Browseren kan anvendes på alle mobile platforme og enheder eller som indlejret software i forbrugerelektronik.

"Der er allerede folk, der eksperimenterer med at lægge browseren ind på fjernsyn og hd-optagere," siger Christian Sejersen til Computerworld.

Ikke som Opera

Firefox Mobile adskiller sig markant fra den populære Opera Mini, der er nordmændenes bud på en browser til den mobile platform.

"Opera Mini er en Java-baseret løsning hvor alt, der bliver renderes på telefonen, først afvikles på en server. Firefox Mobile afvikler derimod alt på telefonen."

"I praksis betyder det eksempelvis, at man kan afvikle Google docs, hvilket man ikke kan med Opera Mini," siger Christian Sejersen.

Denne afviklingsform kræver lidt mere af telefonens hardware, hvilket ikke gør Firefox til et mål for de ældre modeller.

"Vi har en ARM11-processor som krav. Denne processor vil størstedelen af fremtidens telefoner være udstyret med," siger Christian Sejersen.

Den første version af produktet frigives i første kvartal næste år. Den første alpha-version kommer i denne uge.

Der er frigivet en række billeder af browseren på denne Mozilla-blog.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job