Dansker bag udviklingen af Firefox Mobile

I denne uge kommer alpha-versionen af Firefox Mobile. Arbejdet med open source-browseren til den mobile platform koordineres fra Amager.

Artikel top billede

Danmark er ved at udvikle sig til et centrum for udviklingen af browsere.

Først var det javascript-motoren i Google Chrome, og nu er det den mobile udgave af mozilla-browseren Firefox, der har fået danske fingeraftryk.

Det var Christian Sejersen, som grundlagde projektet, og han er i dag ansvarlig for udviklingen af Firefox Mobile.

Han har til huse på IT-Universitet i København, hvor Mozilla har placeret firmaets danske udviklingsafdeling.

Dansk verdens-projekt

Open source-produkter udmærker sig ved at have udviklingscentre over hele verden, og Firefox Mobile er ingen undtagelse.

Den fornemmeste opgave for kontoret på Amager er derfor at holde den røde tråd mellem så fjerne nationer som Canada, Korea og Finland.

"Jeg har egentlig aldrig tænkt over, at Danmark har sat sit fingeraftryk på browseren, da organisationen er international," siger Christian Sejersen.

"Det produkt, vi har skabt, kommer fra alle dele af verden, og det skal bruges i alle dele af verden," siger han.

Han ser dog den nordiske placering som en fordel for selve udformningen.

"Vi har arbejdet meget med at gøre browseren simpel, hvilket er kendetegnende for dansk design," siger Christian Sejersen.

Skal indlejres i fjernsynet

Firefox Mobile bygger på motoren fra Firefox, men der er foretaget en lang række optimeringer i forhold til mobilenetværk, grafik og opløsning.

"Ved at bygge på Firefox-skelettet kan man bruge den mobile udgave til alle de samme sider, som pc-udgaven giver adgang til," fortæller Christian Sejersen.

"Det betyder desuden, at sikkerhedsniveauet er det samme og så understøttes alle de tillægsprogrammer, man kender fra Firefox."

Browseren kan anvendes på alle mobile platforme og enheder eller som indlejret software i forbrugerelektronik.

"Der er allerede folk, der eksperimenterer med at lægge browseren ind på fjernsyn og hd-optagere," siger Christian Sejersen til Computerworld.

Ikke som Opera

Firefox Mobile adskiller sig markant fra den populære Opera Mini, der er nordmændenes bud på en browser til den mobile platform.

"Opera Mini er en Java-baseret løsning hvor alt, der bliver renderes på telefonen, først afvikles på en server. Firefox Mobile afvikler derimod alt på telefonen."

"I praksis betyder det eksempelvis, at man kan afvikle Google docs, hvilket man ikke kan med Opera Mini," siger Christian Sejersen.

Denne afviklingsform kræver lidt mere af telefonens hardware, hvilket ikke gør Firefox til et mål for de ældre modeller.

"Vi har en ARM11-processor som krav. Denne processor vil størstedelen af fremtidens telefoner være udstyret med," siger Christian Sejersen.

Den første version af produktet frigives i første kvartal næste år. Den første alpha-version kommer i denne uge.

Der er frigivet en række billeder af browseren på denne Mozilla-blog.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job