Mobilt bredbånd tonser frem i Danmark

Danmark og Norden går imod tendensen i resten af Vesteuropa, hvor udrulningen af mobilnetværk står i stampe. Det fortæller Ericsson Danmarks topchef.

Artikel top billede

Administrerende direktør i Ericsson Danmark Lars Tofft tror på fortsat vækst i udrulningen af mobilnetværk i Danmark.

Mobilmaster rejser sig verden over. I øjeblikket i sådan et tempo, at Ericsson i mandags meldte, at årets tredje kvartal lå 17 procent over samme periode året før.

Det er specielt lande som Indien, Indonesien, Rusland og Brasilien, der driver væksten frem. Til gengæld står det sløjt til i Vesteuropa, hedder det i regnskabet fra den svenske virksomhed.

Norden og derunder Danmark er dog en undtagelse, melder administrerende direktør Lars Tofft fra Ericsson Danmark. Efterspørgselen efter mobilt bredbånd er drivkraften.

"Mobilt bredbånd i de skandinaviske lande er noget, som er i fantastisk udvikling, og udviklingen her er nok mere aggressiv end i flere andre lande," siger Lars Tofft til Computerworld.

I Danmark intensiverer selskaber som 3, TDC, Telia og Sonofon konkurrencen på det mobile bredbånd, og det gavner Ericsson, som leverer sendemaster til mobilnettet.

Det fremgår også af Ericsson-koncernens kvartalsregnskab, som fremhæver en positiv udvikling i Norden, mens salget i lande som Storbritannien, Italien og Spanien er sløvt.

"Danmark har ikke været helt i front med mobilt bredbånd, men det er klart, at Danmark bruger 2008 til at opgradere det mobile bredbånd. Uden at have set de officielle tal, så kommer der til at være en betydelig vækst i trafikken på datasiden på grund af mobilt bredbånd, og det gør, at der er behov for at udvide kapaciteten," fortæller Lars Tofft.

I kvartalsrapporten - som dækker internationalt - står der, at det er 3G-netværkene som vinder frem, mens GSM-salget er dalende.

Optimistisk på trods af finanskrisen

Ericsson Danmark leverer løsninger til Nordatlanten, Skandinavien og Baltikum. Lars Tofft er fortsat optimistisk på regionens vegne, selvom finanskrisen i øjeblikket hærger. Ikke mindst i Island.

"Vi har hidtil ikke set en påvirkning af finanskrisen, men er klart, at vi kommer til at mærke det enkelte steder som Island," siger direktøren.

Trods krisen forventer Lars Tofft ikke, at hans egen branche bliver det største offer.

"Generelt er det meget svært for os at vurdere effekten af finanskrisen, men telekommunikation er måske ikke det område, der bliver hårdest ramt, fordi folk stadig vil tale i telefon og surfe," siger han.

Topchefen tror, at den fortsatte tilgang af kunder til det mobile bredbånd og en stigende efterspørgsel efter højere hastigheder vil sikre, at forretningen fortsat oplever en vækst i det kommende år.

"Jeg tror, at udviklingen vil fortsætte ind i 2009, og det er ikke bare et spørgsmål om at have mobilt bredbånd, men også at hastigheden og kapaciteten i nettet er der," vurderer Lars Tofft.

Specifikke regnskabstal for Danmark er kun tilgængelige ved helårsrapporter.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension