Mobilt bredbånd tonser frem i Danmark

Danmark og Norden går imod tendensen i resten af Vesteuropa, hvor udrulningen af mobilnetværk står i stampe. Det fortæller Ericsson Danmarks topchef.

Artikel top billede

Administrerende direktør i Ericsson Danmark Lars Tofft tror på fortsat vækst i udrulningen af mobilnetværk i Danmark.

Mobilmaster rejser sig verden over. I øjeblikket i sådan et tempo, at Ericsson i mandags meldte, at årets tredje kvartal lå 17 procent over samme periode året før.

Det er specielt lande som Indien, Indonesien, Rusland og Brasilien, der driver væksten frem. Til gengæld står det sløjt til i Vesteuropa, hedder det i regnskabet fra den svenske virksomhed.

Norden og derunder Danmark er dog en undtagelse, melder administrerende direktør Lars Tofft fra Ericsson Danmark. Efterspørgselen efter mobilt bredbånd er drivkraften.

"Mobilt bredbånd i de skandinaviske lande er noget, som er i fantastisk udvikling, og udviklingen her er nok mere aggressiv end i flere andre lande," siger Lars Tofft til Computerworld.

I Danmark intensiverer selskaber som 3, TDC, Telia og Sonofon konkurrencen på det mobile bredbånd, og det gavner Ericsson, som leverer sendemaster til mobilnettet.

Det fremgår også af Ericsson-koncernens kvartalsregnskab, som fremhæver en positiv udvikling i Norden, mens salget i lande som Storbritannien, Italien og Spanien er sløvt.

"Danmark har ikke været helt i front med mobilt bredbånd, men det er klart, at Danmark bruger 2008 til at opgradere det mobile bredbånd. Uden at have set de officielle tal, så kommer der til at være en betydelig vækst i trafikken på datasiden på grund af mobilt bredbånd, og det gør, at der er behov for at udvide kapaciteten," fortæller Lars Tofft.

I kvartalsrapporten - som dækker internationalt - står der, at det er 3G-netværkene som vinder frem, mens GSM-salget er dalende.

Optimistisk på trods af finanskrisen

Ericsson Danmark leverer løsninger til Nordatlanten, Skandinavien og Baltikum. Lars Tofft er fortsat optimistisk på regionens vegne, selvom finanskrisen i øjeblikket hærger. Ikke mindst i Island.

"Vi har hidtil ikke set en påvirkning af finanskrisen, men er klart, at vi kommer til at mærke det enkelte steder som Island," siger direktøren.

Trods krisen forventer Lars Tofft ikke, at hans egen branche bliver det største offer.

"Generelt er det meget svært for os at vurdere effekten af finanskrisen, men telekommunikation er måske ikke det område, der bliver hårdest ramt, fordi folk stadig vil tale i telefon og surfe," siger han.

Topchefen tror, at den fortsatte tilgang af kunder til det mobile bredbånd og en stigende efterspørgsel efter højere hastigheder vil sikre, at forretningen fortsat oplever en vækst i det kommende år.

"Jeg tror, at udviklingen vil fortsætte ind i 2009, og det er ikke bare et spørgsmål om at have mobilt bredbånd, men også at hastigheden og kapaciteten i nettet er der," vurderer Lars Tofft.

Specifikke regnskabstal for Danmark er kun tilgængelige ved helårsrapporter.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S