Mobilt bredbånd tonser frem i Danmark

Danmark og Norden går imod tendensen i resten af Vesteuropa, hvor udrulningen af mobilnetværk står i stampe. Det fortæller Ericsson Danmarks topchef.

Artikel top billede

Administrerende direktør i Ericsson Danmark Lars Tofft tror på fortsat vækst i udrulningen af mobilnetværk i Danmark.

Mobilmaster rejser sig verden over. I øjeblikket i sådan et tempo, at Ericsson i mandags meldte, at årets tredje kvartal lå 17 procent over samme periode året før.

Det er specielt lande som Indien, Indonesien, Rusland og Brasilien, der driver væksten frem. Til gengæld står det sløjt til i Vesteuropa, hedder det i regnskabet fra den svenske virksomhed.

Norden og derunder Danmark er dog en undtagelse, melder administrerende direktør Lars Tofft fra Ericsson Danmark. Efterspørgselen efter mobilt bredbånd er drivkraften.

"Mobilt bredbånd i de skandinaviske lande er noget, som er i fantastisk udvikling, og udviklingen her er nok mere aggressiv end i flere andre lande," siger Lars Tofft til Computerworld.

I Danmark intensiverer selskaber som 3, TDC, Telia og Sonofon konkurrencen på det mobile bredbånd, og det gavner Ericsson, som leverer sendemaster til mobilnettet.

Det fremgår også af Ericsson-koncernens kvartalsregnskab, som fremhæver en positiv udvikling i Norden, mens salget i lande som Storbritannien, Italien og Spanien er sløvt.

"Danmark har ikke været helt i front med mobilt bredbånd, men det er klart, at Danmark bruger 2008 til at opgradere det mobile bredbånd. Uden at have set de officielle tal, så kommer der til at være en betydelig vækst i trafikken på datasiden på grund af mobilt bredbånd, og det gør, at der er behov for at udvide kapaciteten," fortæller Lars Tofft.

I kvartalsrapporten - som dækker internationalt - står der, at det er 3G-netværkene som vinder frem, mens GSM-salget er dalende.

Optimistisk på trods af finanskrisen

Ericsson Danmark leverer løsninger til Nordatlanten, Skandinavien og Baltikum. Lars Tofft er fortsat optimistisk på regionens vegne, selvom finanskrisen i øjeblikket hærger. Ikke mindst i Island.

"Vi har hidtil ikke set en påvirkning af finanskrisen, men er klart, at vi kommer til at mærke det enkelte steder som Island," siger direktøren.

Trods krisen forventer Lars Tofft ikke, at hans egen branche bliver det største offer.

"Generelt er det meget svært for os at vurdere effekten af finanskrisen, men telekommunikation er måske ikke det område, der bliver hårdest ramt, fordi folk stadig vil tale i telefon og surfe," siger han.

Topchefen tror, at den fortsatte tilgang af kunder til det mobile bredbånd og en stigende efterspørgsel efter højere hastigheder vil sikre, at forretningen fortsat oplever en vækst i det kommende år.

"Jeg tror, at udviklingen vil fortsætte ind i 2009, og det er ikke bare et spørgsmål om at have mobilt bredbånd, men også at hastigheden og kapaciteten i nettet er der," vurderer Lars Tofft.

Specifikke regnskabstal for Danmark er kun tilgængelige ved helårsrapporter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune