Stor it-satsning skal hjælpe syge danskere

It-gigant og Lægemiddelstyrelsen har indgået en aftale om et nyt it-projekt til et tre-cifret millionbeløb. Det skal sikre, at syge danskere får hurtigere adgang til ny medicin.

Artikel top billede

Lægemiddelstyrelsen og IBM har indgået en aftale om et nyt it-projekt til 144 millioner.

Der er tale om et SOA-projekt (serviceorienteret it-arkitektur), som skal lette arbejdsgangene for de ansatte i Lægemiddelstyrelsen, og det kan betyde, at syge danskere får hurtigere adgang til ny medicin.

Medarbejderne i Lægemiddelstyrelsen er i dag plaget af store mængder af papirarbejde og systemer, der kræver, at de samme oplysninger skal tastes ind flere gange.

Eksempelvis skal de ansatte gennemgå papirer og formularer, der fylder op til syv europaller, før et nyt medicinalprodukt kan blive sendt ud til de danske patienter, fortæller Christian Howard-Jessen, der er pressechef i Lægemiddelstyrelsen.

Han håber, at arbejdsdagen i fremtiden bliver betydeligt lettere for de ansatte i styrelsen.

Papirpaller på porten

Projektet indebærer, at alle Lægemiddelstyrelsens interne arbejdsgange inklusiv det gigantiske papirarbejde bliver digitaliseret.

"Det kommer til at forandre den måde, som vores ansatte arbejder på. De skal ikke længere sidde og kategorisere papirark og pakke europaller ud, og de får lettere ved at finde oplysninger i vores digitale arkiver, fordi en række af vores it-platforme nu bliver integreret med hinanden," siger Christian Howard-Jessen.

Han forventer, at Lægemiddelstyrelsen i fremtiden hurtigere kan godkende nye medicinalprodukter.

"I fremtiden kommer vi til at behandle ansøgninger om godkendelse af ny medicin hurtigere. Men jeg kan ikke sætte tid på, hvor meget hurtigere vi bliver," siger Christian Howard-Jessen.

Samlet indgangsportal

Hos IBM er der glæde at spore over den nye aftale, som ifølge det amerikanske it-firma er 'en stor aftale'.

"Det er en stor aftale for IBM, som er blevet underskrevet i dag. Og vi er specielt glade, fordi vi kan hjælpe de ansatte i Lægemiddelstyrelsen, som spiller en væsentlig rolle i det danske sundhedsvæsen," siger Steffen Lerche Nielsen, GBS Healthcare Leader, IBM Nordic.

De mange ansøgninger bliver gjort tilgængelige gennem IBM's CMS-system, FileNet P8, og alle de ansatte i Lægemiddelstyrelsen får adgang til deres digitale arbejdsgange gennem en samlet indgangsportal, der baserer sig på IBM's Websphere Portal.

Projektet bærer navnet DAHLIA, der er en forkortelse for 'Digitalisering Af Hele Lægemiddelstyrelsens Interne Arbejdsgange', og IBM forventer, at det nye system er fuldt implementeret i slutningen af 2010.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub