Svensk overvågning forfølger Lene Espersen

Sagen om mulig svensk industrispionage mod danske interesser forfølger Lene Espersen, der nu som økonomi- og erhvervsminister skal stå skoleret for Enhedslisten.

Artikel top billede

Økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen (K) bliver forfulgt af svensk overvågning.

Den omdiskuterede svenske overvågningslovs indflydelse på danske interesser vender nu som en boomerang tilbage til økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen(K).

Det sker efter at Dansk Industri fredag slog fast, at Sverige nu officielt udgør en højere sikkerhedstrussel mod danske virksomheder på grund af den såkaldte FRA-lov, der tillader den svenske stat at overvåge al elektronisk kommunikation, der krydser Sveriges grænse.

Fjerde minister i rækken

Det nye trusselbillede har sammen med reaktionen fra Dansk Industri akkumuleret endnu et såkaldt paragraf 20 spørgsmål til den danske regering.

I dette tilfælde peger flasken på økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen, der samtidig bliver den fjerde minister, som drages ind i spørgsmålet om afklaringen af den svenske overvågningslovs konkrete betydning i Danmark.

Det var nemlig oprindeligt daværende justitsminister Lene Espersen (K), som i første omgang afkrævede Sverige en orientering om den svenske overvågningslov.

Fire måneder senere har Sverige stadig ikke svaret det danske justitsministerium på, hvad indholdet af den svenske lov konkret betyder for danske interesser.

Og det er dette manglende svar som i fredags fik Dansk Industri til at skrue trusselsscenariet fra Sverige op og samtidig udgive en decideret Antiovervågningsvejledning til danske virksomheder, som værn mod den mulige industrispionage.

Som femte minister i sagen skal erhvervs- og økonomiminister Lene Espersen nu svare på, om hun finder det rimeligt, "at danske virksomheder pålægges ekstra udgifter til at beskytte sig imod industrispionage på grund af den nye svenske overvågningslov og den danske regerings passivitet i denne forbindelse."

Afviste at protestere

Videnskabsminister Helge Sander (V) afviste som anden minister i rækken i slutningen af juni at blande sig i den svenske overvågningslov, og fortalte samtidig, at han ikke ville protestere over svenskernes planer om overvågningsloven, som træder i kraft i 2009, fordi "vedtagelse af svensk lovgivning er et svensk anliggende."

Tredje minister i sagen blev udenrigsminister Per Stig Møller, som i juli afviste at tage problemet med den svenske overvågningslov op med svenskerne, og dermed sikre Dansk Industri den efterspurgte garanti mod industrispionage fra Sverige.

"Jeg er ikke i besiddelse af oplysninger, som på nuværende tidspunkt giver mig grundlag for at tage det omtalte spørgsmål op over for den svenske regering," svarede Per Stig Møller på et paragraf 20-spørgsmål.

Fjerde minister i sagen om den svenske overvågningslov var statsminister Anders Fogh Rasmussen, (V) som ikke fandt grundlag for at tage spørgsmålet op med den svenske regering.

"Jeg er ikke i besiddelse af oplysninger, der giver noget grundlag for overfor den svenske regering at tage det omtalte spørgsmål op," svarede han på et paragraf 20 spørgsmål.

Spørgemissil mod svenskerne

Spørgsmålet er nu, om erhvervs- og økonomiminister Lene Espersen når at svare på sit paragraf 20-spørgsmål i sagen inden svaret på spørgsmålet til tidligere justitsminister Lene Espersen når frem.

I al fald mener spørgeren, Per Clausen, medlem af Folketinget for Enhedslisten, at han med sin regn af spørgsmål over regeringen på et tidspunkt må ramme en minister, der kan hjælpe dansk erhvervsliv mod den svenske overvågning.

"Man må jo håbe, at man på et eller andet tidspunkt kommer til en minister, som mener at have et ansvar for at få det her løst," siger Per Clausen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S