Svensk overvågning forfølger Lene Espersen

Sagen om mulig svensk industrispionage mod danske interesser forfølger Lene Espersen, der nu som økonomi- og erhvervsminister skal stå skoleret for Enhedslisten.

Artikel top billede

Økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen (K) bliver forfulgt af svensk overvågning.

Den omdiskuterede svenske overvågningslovs indflydelse på danske interesser vender nu som en boomerang tilbage til økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen(K).

Det sker efter at Dansk Industri fredag slog fast, at Sverige nu officielt udgør en højere sikkerhedstrussel mod danske virksomheder på grund af den såkaldte FRA-lov, der tillader den svenske stat at overvåge al elektronisk kommunikation, der krydser Sveriges grænse.

Fjerde minister i rækken

Det nye trusselbillede har sammen med reaktionen fra Dansk Industri akkumuleret endnu et såkaldt paragraf 20 spørgsmål til den danske regering.

I dette tilfælde peger flasken på økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen, der samtidig bliver den fjerde minister, som drages ind i spørgsmålet om afklaringen af den svenske overvågningslovs konkrete betydning i Danmark.

Det var nemlig oprindeligt daværende justitsminister Lene Espersen (K), som i første omgang afkrævede Sverige en orientering om den svenske overvågningslov.

Fire måneder senere har Sverige stadig ikke svaret det danske justitsministerium på, hvad indholdet af den svenske lov konkret betyder for danske interesser.

Og det er dette manglende svar som i fredags fik Dansk Industri til at skrue trusselsscenariet fra Sverige op og samtidig udgive en decideret Antiovervågningsvejledning til danske virksomheder, som værn mod den mulige industrispionage.

Som femte minister i sagen skal erhvervs- og økonomiminister Lene Espersen nu svare på, om hun finder det rimeligt, "at danske virksomheder pålægges ekstra udgifter til at beskytte sig imod industrispionage på grund af den nye svenske overvågningslov og den danske regerings passivitet i denne forbindelse."

Afviste at protestere

Videnskabsminister Helge Sander (V) afviste som anden minister i rækken i slutningen af juni at blande sig i den svenske overvågningslov, og fortalte samtidig, at han ikke ville protestere over svenskernes planer om overvågningsloven, som træder i kraft i 2009, fordi "vedtagelse af svensk lovgivning er et svensk anliggende."

Tredje minister i sagen blev udenrigsminister Per Stig Møller, som i juli afviste at tage problemet med den svenske overvågningslov op med svenskerne, og dermed sikre Dansk Industri den efterspurgte garanti mod industrispionage fra Sverige.

"Jeg er ikke i besiddelse af oplysninger, som på nuværende tidspunkt giver mig grundlag for at tage det omtalte spørgsmål op over for den svenske regering," svarede Per Stig Møller på et paragraf 20-spørgsmål.

Fjerde minister i sagen om den svenske overvågningslov var statsminister Anders Fogh Rasmussen, (V) som ikke fandt grundlag for at tage spørgsmålet op med den svenske regering.

"Jeg er ikke i besiddelse af oplysninger, der giver noget grundlag for overfor den svenske regering at tage det omtalte spørgsmål op," svarede han på et paragraf 20 spørgsmål.

Spørgemissil mod svenskerne

Spørgsmålet er nu, om erhvervs- og økonomiminister Lene Espersen når at svare på sit paragraf 20-spørgsmål i sagen inden svaret på spørgsmålet til tidligere justitsminister Lene Espersen når frem.

I al fald mener spørgeren, Per Clausen, medlem af Folketinget for Enhedslisten, at han med sin regn af spørgsmål over regeringen på et tidspunkt må ramme en minister, der kan hjælpe dansk erhvervsliv mod den svenske overvågning.

"Man må jo håbe, at man på et eller andet tidspunkt kommer til en minister, som mener at have et ansvar for at få det her løst," siger Per Clausen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S