Flere og flere bruger open source-software

Flere og flere virksomheder hopper med på open source-bølgen. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Flere og flere virksomheder begynder at anvende open source i en eller anden udstrækning, viser en analyse fra analysehuset Gartner.

85 procent af de adspurgte virksomheder bruger på nuværende tidspunkt open source-baseret software, og de resterende 15 procent forventer at indføre det inden for det næste år.

Undersøgelsen er blevet udarbejdet i maj og juni 2008 og dækker 274 slutbruger-organisationer i en række lande og markeder i Asien, Europa og Nordamerika.

Ingen formel open source-politik

Ifølge undersøgelsen har 69 procent af de adspurgte virksomheder stadig ingen formel politik for evaluering og katalogisering af brugen af open source-baseret software.

Det medfører en stor risiko for erstatningsansvar i forbindelse med overtrædelser af de intellektuelle rettigheder, vurderer analysefirmaet.

"Bare fordi noget er gratis, betyder det ikke, at det ikke har en pris," siger Laurie Wurster, forskningschef hos Gartner.

"Virksomhederne bør have en politik for brugen af open source-baseret software, der fastlægger, hvilke applikationer der er understøttet af OSS og hvilke risici, der er forbundet med brugen af softwaren. Og når politikken så er på plads, skal der være en fremgangsmåde til at sørge for, at den bliver håndhævet."

Erstatter kommercielle produkter

Ifølge Gartner indikerer undersøgelsen, at man i stigende grad bruger open source-baseret software som erstatning for kommercielle produkter, men at open source-baserede software-komponenter oftest bruges til udvikling af infrastruktur.

På områder hvor open source-projekter er mest modne, virker it-afdelingerne tilfredse med at bruge open source-komponenter til at forbedre deres eksisterende infrastruktur-miljøer, viser undersøgelsen.

Men på områder hvor applikations-softwaren er mere umoden, bruges open source-baseret software i højere grad som erstatning for kommercielle produkter, hvilket formentlig skyldes omkostningerne og videreudviklingen det kræver at brugertilpasse applikationsprodukter.

Derfor bruger de open source-baseret software

Ifølge undersøgelsen er virksomhedernes tre vigtigste grunde til at bruge open source-baseret software følgende:

- Lavere ejerskabsomkostninger.

- Reducerede udviklingsomkostninger.

- Letheden ved at påbegynde nye it-projekter eller software-tiltag.

Nogle respondenter bruger også open source-baseret software som beskyttelse mod, at en enkelt leverandør 'ejer' hele it-afdelingen.

Governance er den største udfordring

Governance - eller manglen derpå - er den største udfordring for de adspurgte virksomheder.

Dernæst kommer modstridende betingelser og vilkår og adgangen til alt for mange licenstyper og -former.

"Det er svært at vide, hvornår og hvordan open source-baseret software kan bruges - især når der er så mange licenstyper og former at vælge imellem," siger Laurie Wurster.

Gartners undersøgelse viser også, at der fortsat findes flest open source-projekter inden for kundeservice tæt efterfulgt af virksomhedsintegration, økonomi og administration og forretningsanalyse.

Open source-baseret softwarebruges også i stigende grad til salg og marketing, kundeanalyse, field service, ERP og CRM, hvilket øger softwarens indflydelse yderligere i mange virksomheder, lyder det fra analysefirmaet.

Oversat af Mille Bindslev

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Business Cloud Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S