Asus dropper Linux på selskabets netbooks

Pc-producenten Asus dropper Linux på de små netbooks. Kunderne gider dem ikke.

Artikel top billede

De små bærbare computere, der skulle få Linux ud til folket, har floppet.

Sådan lyder det fra producenten Asus, som nu helt skrotter Linux-platformen på sine maskiner, og erstatter den med Microsofts Windows XP.

Der var ellers mange, som jublede da Asus lancerede de små Eee-maskiner med et open source-styresystem.

Jublen er dog ikke blevet omsat i et øget salg.

Kunderne har nemlig valgt Linux-løsningen fra og købt maskinener med Microsofts styresystem i stedet.

"Gruppen af Linux-fans er desværre ikke så stor. Vi har erfaret, at det er XP, som sælger," siger Anders Haby, der er Asus markedskoordinator i Norden til Computerworld i Sverige.

Gør det selv Linux

Asus vil derfor ikke længere sælge Linux-versionerne i Norden. Alle firmaets maskiner bliver i fremtiden solgt med Windows XP.

"Vi har betydelig flere modeller end vores konkurrenter, og det er et stort arbejde at have alle maskinerne på lager. Hvis vi samtidig skal have to forskellige styresystemer, bliver det endnu vanskeligere," siger Anders Haby.

"Der er simpelthen ikke god økonomi i det store vareudbud," siger han.

Anders Haby erkender, at mange vil rive sig i håret over beslutningen.

Løsningen må være, at man køber en Windows-maskine og selv erstatter styresystemet fra Microsoft med Linux, siger han.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision