Rettighederne i Kina, Iran, Saudi-Arabien og Sudan

Sådan er menneskerettighederne i Kina, Iran, Saudi-Arabien og Sudan. Det er diktaturstater, mener Dansk Institut for Menneskerettigheder.

Vend tilbage til artiklen: Dansk overvågningssucces har kunder i diktaturer.

Kina, Iran, Saudi-Arabien og Sudan, hvor danske Milestone Systems har forhandlere er diktaturstater, mener Dansk Institut for Menneskerettigheder.

"Det er lande, som har alle de karakteristika, som kendetegner en diktaturstat.

De er stærkt autoritære, undertrykker ytringsfriheden, og som udsætter systemkritikere for tortur og fængselsstraffe. Og ofte er det heller ikke muligt at få en retfærdig rettergang," siger seniorforsker Hans-Otto Sano, der er leder af Dansk Institut for Menneskerettigheders forskningsafdeling.

Ifølge Udenrigsministeriets hjemmeside er især Kina, Iran og Saudi-Arabien kendetegnet ved ikke at overholde menneskerettighederne, indskrænkelser af pressefriheden og brug af dødsstraf.

Om Kina skriver Udenrigsministeriet: "Udviklingen i relation til særligt individets rettigheder viser visse tegn på fremskridt, men der er fortsat betydelige problemer på menneskerettighedsområdet, ikke mindst hvad angår den udbredte anvendelse af dødsstraf, tortur og tilbageholdelse uden domfældelse".

Udenrigsministeriet konstaterer desuden, at Saudi-Arabien ikke anerkender "menneskerettigheder i vestlig forstand" og, at det iranske styre slår hårdt ned på systemkritikere gennem lukning af blade og tidsskrifter, vilkårlige fængslinger af pressefolk, studenter og forkæmpere for menneskerettigheder.

I Sudan er menneskerettighedssituationen særlig forværret i Dafur-provinsen, der ifølge Amnesty International er præget af drab på civile, tortur og overgreb mod nødhjælpsarbejdere. Amnesty International påpeger også, at sudanske sikkerhedsstyrker gør sig skyldige i fængslinger af modstandere og anvender tortur mod minoritetsgrupper.

Læs Amnesty Internationals vurdering af menneskerettighederne i Kina

Læs Amnesty Internationals vurdering af menneskerettighederne i Iran

Læs Amnesty Internationals vurdering af menneskerettighederne i Saudi Arabien

Læs Amnesty Internationals vurdering af menneskerettighederne i Sudan

Du kan læse hele Udenrigsministeriets vurdering af situationen i de fire lande her.

Vend tilbage til artiklen: Dansk overvågningssucces har kunder i diktaturer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos