IT Factory-ansat: Det kom som et chok

Da Stein Bagger forlod IT Factory, kom det som et chok for de ansatte, fortæller Daniel Llorente Tabor fra det konkursramte firma.

Artikel top billede

Mandag morgen er Daniel Llorente Tabor på vej til jobbet hos IT Factory. En virksomhed, som han har arbejdet for i en måned. Firmaet er på afgrundens rand, men det fornemmer Daniel Llorente Tabor ikke i udviklingsafdelingen.

"Der var ikke noget, som virkede mystisk. Jeg arbejdede på et af de kommende produkter, og det var et fornuftigt og godt produkt, som jeg sagtens kunne se rigtig meget handel i," fortæller Daniel Llorente Tabor, der var udvikler hos IT Factory.

Klokken ni træder han ind i forhallen hos IT Factory. Alle kollegaerne står stimlet sammen omkring et tv. På skærmen ruller nyheden om, at firmaets administrerende direktør, Stein Bagger, er forsvundet i Dubai, og bestyrelsesformand Asger Jensby har begæret selskabet konkurs.

"Det kom fuldstændig som et chok. Jeg har sjældent oplevet så mange chokerede mennesker på ét sted. Nogle hørte det i radioen på vej på arbejde, men jeg hørte ikke radio. Jeg kommer ind i hallen og ser, at folk er helt chokerede og ser nyheder," beretter Daniel Llorente Tabor.

20 minutter tidligere havde ledelsen informeret medarbejderne om virksomhedens situation.

Ærgerlig afslutning

Det blev kun til en måned for Daniel Llorente Tabor hos IT Factory, hvis alt går som forventet. Da han tiltrådte virksomheden, var den blandt de mest roste i it-branchen, mens den i dag er et konkursbo.

Daniel Llorente Tabor ærgrer sig over, at det sluttede sådan, for softwaren havde potentiale, er han sikker på.

"Det er sørgeligt, at det ikke bliver til noget, for jeg går ikke ud fra, at nogen investerer i det nu. Der er nok ikke nogen, der vil røre ved noget fra IT Factory," siger han.

Når han ser tilbage på sin korte tid i IT Factory, har han svært ved at se, hvordan han skulle have gennemskuet bedrageriet. Ikke mindst fordi han arbejdede på et produkt, han ser muligheder i.

"Produktet var i beta-fasen, så jeg fattede ikke mistanke, for produktet er ikke på markedet endnu. Jeg ved, at mit produkt ikke har kunder," forklarer Daniel Llorente Tabor.

Ved tiltrædelsen i virksomheden fik Daniel Llorente Tabor sammen med syv andre en introduktion af Stein Bagger, som med sine talegaver også imponerede ham.

Daniel Llorente Tabor afventer nu, hvad der skal ske med medarbejderne. De vil få besked snarest, har de fået at vide.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

KMD A/S

Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Everllence

Software Developer – R&D

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job