Danske it-fagforbund efterlyser IT Factory-ansatte

IT-Factory har ifølge de to største it-fagforbund i Danmark kun haft et par enkelte registrerede it-ansatte.

Artikel top billede

Det er ikke kun direktøren hos konkursramte IT-Factory, som er blevet væk. De it-ansatte i den danske afdeling er også svære at finde.

Hos de to største it-fagforbund, Prosa og HK/Samdata, er antallet af organiserede medlemmer med ansættelse hos IT-Factory meget beskedent.

Hos Prosa fortæller faglig sekretær Mogens Sørensen, at fagforbundet kun har et enkelt medlem registreret som ansat ved den nu konkursramte it-virksomhed, som ifølge regnskabet har beskæftiget 139 ansatte med udvikling, vedligeholdelse og markedsføring af software.

Et organiseret medlem

"Vi har kun registreret en enkelt. Der kan være flere, fordi de ikke lige har fået meddelt, at de flytter arbejdsplads," siger han.

Mandagens stormomsuste konkurs har fået Prosa til at offentliggøre en vejledning til medlemmerne om, hvordan de skal forholde sig under en konkurs.

Samtidig inviterer fagforbundet eventuelle konkursramte medlemmer til at søge vejledning og hjælp hos fagforeningen.

Stille liv

Ifølge Mogens Sørensen har Prosa aldrig hørt noget til virksomheden af faglig karakter. Typisk hører forbundet da også kun fra medlemmerne, når der sker et eller andet.

Dermed er det ikke unormalt, at mindre virksomheder kan leve et liv i det stille, uden at forbundet hører fra medlemmerne på stedet.

"Mig bekendt er der ikke overenskomst i virksomheden, siger Mogens Sørensen, der samtidig oplyser, at dette heller ikke er usædvanligt i it-branchen.

Mange lykkeriddere i it-branchen

Hos landets anden store it-fagforening, HK/Samdata, vil faglig sekretær Finn Hansen ikke ud med det eksakte antal organiserede medlemmer hos IT-Factory.

"Men vi har ikke væsentligt flere end Prosa," fortæller Finn Hansen.

Ifølge Finn Hansen får ansatte ved en virksomhed, som går konkurs, løn frem til det lovlige opsigelsesvarsel, som afhænger af, hvor længe man har været ansat.

Den faglige sekretær vurderer, at der sagtens kan være tale om en håndfuld medarbejdere hos IT-Factory udenfor fagforeningen, som burde være organiseret hos HK/Samdata.

"Der er mange lykkeriddere i it-branchen," siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S