Danske it-fagforbund efterlyser IT Factory-ansatte

IT-Factory har ifølge de to største it-fagforbund i Danmark kun haft et par enkelte registrerede it-ansatte.

Artikel top billede

Det er ikke kun direktøren hos konkursramte IT-Factory, som er blevet væk. De it-ansatte i den danske afdeling er også svære at finde.

Hos de to største it-fagforbund, Prosa og HK/Samdata, er antallet af organiserede medlemmer med ansættelse hos IT-Factory meget beskedent.

Hos Prosa fortæller faglig sekretær Mogens Sørensen, at fagforbundet kun har et enkelt medlem registreret som ansat ved den nu konkursramte it-virksomhed, som ifølge regnskabet har beskæftiget 139 ansatte med udvikling, vedligeholdelse og markedsføring af software.

Et organiseret medlem

"Vi har kun registreret en enkelt. Der kan være flere, fordi de ikke lige har fået meddelt, at de flytter arbejdsplads," siger han.

Mandagens stormomsuste konkurs har fået Prosa til at offentliggøre en vejledning til medlemmerne om, hvordan de skal forholde sig under en konkurs.

Samtidig inviterer fagforbundet eventuelle konkursramte medlemmer til at søge vejledning og hjælp hos fagforeningen.

Stille liv

Ifølge Mogens Sørensen har Prosa aldrig hørt noget til virksomheden af faglig karakter. Typisk hører forbundet da også kun fra medlemmerne, når der sker et eller andet.

Dermed er det ikke unormalt, at mindre virksomheder kan leve et liv i det stille, uden at forbundet hører fra medlemmerne på stedet.

"Mig bekendt er der ikke overenskomst i virksomheden, siger Mogens Sørensen, der samtidig oplyser, at dette heller ikke er usædvanligt i it-branchen.

Mange lykkeriddere i it-branchen

Hos landets anden store it-fagforening, HK/Samdata, vil faglig sekretær Finn Hansen ikke ud med det eksakte antal organiserede medlemmer hos IT-Factory.

"Men vi har ikke væsentligt flere end Prosa," fortæller Finn Hansen.

Ifølge Finn Hansen får ansatte ved en virksomhed, som går konkurs, løn frem til det lovlige opsigelsesvarsel, som afhænger af, hvor længe man har været ansat.

Den faglige sekretær vurderer, at der sagtens kan være tale om en håndfuld medarbejdere hos IT-Factory udenfor fagforeningen, som burde være organiseret hos HK/Samdata.

"Der er mange lykkeriddere i it-branchen," siger han.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S