Danske it-fagforbund efterlyser IT Factory-ansatte

IT-Factory har ifølge de to største it-fagforbund i Danmark kun haft et par enkelte registrerede it-ansatte.

Artikel top billede

Det er ikke kun direktøren hos konkursramte IT-Factory, som er blevet væk. De it-ansatte i den danske afdeling er også svære at finde.

Hos de to største it-fagforbund, Prosa og HK/Samdata, er antallet af organiserede medlemmer med ansættelse hos IT-Factory meget beskedent.

Hos Prosa fortæller faglig sekretær Mogens Sørensen, at fagforbundet kun har et enkelt medlem registreret som ansat ved den nu konkursramte it-virksomhed, som ifølge regnskabet har beskæftiget 139 ansatte med udvikling, vedligeholdelse og markedsføring af software.

Et organiseret medlem

"Vi har kun registreret en enkelt. Der kan være flere, fordi de ikke lige har fået meddelt, at de flytter arbejdsplads," siger han.

Mandagens stormomsuste konkurs har fået Prosa til at offentliggøre en vejledning til medlemmerne om, hvordan de skal forholde sig under en konkurs.

Samtidig inviterer fagforbundet eventuelle konkursramte medlemmer til at søge vejledning og hjælp hos fagforeningen.

Stille liv

Ifølge Mogens Sørensen har Prosa aldrig hørt noget til virksomheden af faglig karakter. Typisk hører forbundet da også kun fra medlemmerne, når der sker et eller andet.

Dermed er det ikke unormalt, at mindre virksomheder kan leve et liv i det stille, uden at forbundet hører fra medlemmerne på stedet.

"Mig bekendt er der ikke overenskomst i virksomheden, siger Mogens Sørensen, der samtidig oplyser, at dette heller ikke er usædvanligt i it-branchen.

Mange lykkeriddere i it-branchen

Hos landets anden store it-fagforening, HK/Samdata, vil faglig sekretær Finn Hansen ikke ud med det eksakte antal organiserede medlemmer hos IT-Factory.

"Men vi har ikke væsentligt flere end Prosa," fortæller Finn Hansen.

Ifølge Finn Hansen får ansatte ved en virksomhed, som går konkurs, løn frem til det lovlige opsigelsesvarsel, som afhænger af, hvor længe man har været ansat.

Den faglige sekretær vurderer, at der sagtens kan være tale om en håndfuld medarbejdere hos IT-Factory udenfor fagforeningen, som burde være organiseret hos HK/Samdata.

"Der er mange lykkeriddere i it-branchen," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S