IT Factory-kollaps ryster øvrige Jensby-firmaer

Konkursen hos IT Factory sender chokbølger gennem Asger Jensbys andre firmaer. Direktørerne har fået mundkurv på, men fortæller om dyb undren.

Artikel top billede

Asger Jensbys mange selskaber går en usikker fremtid i møde efter IT Factorys kollaps. (Foto: Torben Klint)

It-investor Asger Jensby har udover IT Factory en hel stribe andre firmaer igennem sit investeringsselskab JMI Invest. Firmaer, som nu er i chok efter mandagens IT Factory-kollaps.

Udover det nu konkursramte selskab ejer Asger Jensby blandt andet andele i firmaerne Fullrate, Folia, Digital House med flere. Det er nu selskaber, der ikke ved, om de er købt eller solgt.

Hos Digital House, der leverer printløsninger til erhvervslivet, er administrerende direktør Jesper Stahl rystet over it-nedsmeltningen.

Han afviser dog, at det får direkte betydning for Digital House.

"Det varer sgu nok lige lidt, inden man kommer sig over det. At IT Factory lukker og slukker er jo superhamrende uheldigt for en del af den aktionærkreds, der ligger bag Digital House, men det har ikke nogen indflydelse på vores forretning," siger administrerende direktør Jesper Stahl.

Samme besked kommer fra bredbåndsudbyderen Fullrate, som JMI Invest også har en ejerandel i.

"Vi har ikke behov for indskud af kapital, så vores investorers betalingsevne er uvedkommende. Jeg håber da, at JMI Invest kommer nogenlunde helskindet ud på den anden side. Hvis de ikke gør, er det ikke vores problem," siger direktør i Fullrate, Stig Myken.

Mundkurv på direktørerne

Meget tyder dog på, at Asger Jensby sammen med kommunikationsrådgiver Erik Ove har instrueret selskaberne om ikke at kommentere på situationen, og hvad der skal ske, hvis JMI Invest går konkurs.

Hos Folia, der laver kortsystemer og vejvisningsløsninger, er administrerende direktør Michael Gram kortfattet.

"Som udgangspunkt kan jeg sige, det ikke påvirker os specielt, men jeg bliver nødt til at henvise til Erik Ove omkring de her ting. Vi er blevet bedt om at henvise til Erik Ove," siger Michael Gram.

Meddelelsen er enslydende hos et andet delvist ejet Jensby-selskab, Copy Tosh, der leverer kopi-løsninger.

"Du skal snakke med Erik Ove. Men jeg føler mig ikke som en del af IT Factory. Jeg driver min forretning, og det gør vi godt. Alle andre spørgsmål skal rettes til Erik Ove," lyder det fra Rene Christiansen, direktør i Copy Tosh.

Samme besked kommer fra Jensby-selskabet, Skandiaweb, der leverer webløsninger til erhvervslivet.

"Det kan jeg ikke udtale mig konkret om. Du er nødt til at ringe til vores kommunikationsmand Erik Ove," siger administrerende direktør i Skandiaweb, Christian Samsø.

Også det nyligt opkøbte Scriptor, som Jensby anskaffede sig for mindre end en måned siden, er tavs i sagen.

"Jeg har selvfølgelig tænkt over det, men jeg har ikke nogen kommentarer, fordi jeg selv afventer situationen," siger Freddie Nielsen, direktør i Scriptor, som Asger Jensby og JMI Invest ejer 80 procent af.

Samtlige Asger Jensbys direktører har dog en holdning til gårsdagens it-kollaps.

Det siger Jensbys direktører om IT Factory

Alle direktørerne erkender, at IT Factory-nedsmeltningen kom højst overraskende.

Stig Myken, administrerende direktør i Fullrate, er nærmest mundlam over IT Factorys krak.

"Jeg ved ikke, hvad jeg skal sige. Det er jo bizart. Jeg kan ikke erindre, jeg nogensinde har hørt om noget tilsvarende i dansk erhvervshistorie. Og det bliver jo mere og mere kulørt for hver time, der går," siger han.

Også direktøren for Digital House, Jesper Stahl, er overrasket.

"Selvfølgelig bliver man overrasket. Det er jo en corporate-historie uden lige, så der skal man lige sunde sig et øjeblik," siger han.

Problemer i familien

I kortforretningen Folia er administrerende direktør Michael Gram kortfattet om kollapset.

"Det kan der jo ikke være nogen, der er begejstrede for," kommer det lakonisk.

Ærgerlig er også direktør i Skandiaweb, Christian Samsø.

"Selvfølgelig er det meget ubehageligt for os alle sammen, og især jeg selv, der har været tre et halvt år i JMI Invest," siger han.

Hos et andet af Jensbys selskaber, Capto, der leverer brancheløsninger i Microsoft Dynamics, er administrerende direktør Bo Kruse trods alt fortrøstningfuld.

"Vi er ærgerlige og kede af, at sådan noget sker i vores familie, men det kommer ikke til at påvirke driften i Capto," siger administrerende direktør Bo Kruse.

Læses lige nu

    Annonce

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub