Logfiler kan afsløre Stein Baggers skjulested

Hvis Stein Bagger kontakter sin kone eller otte-årige datter med sin mobiltelefon, vil logfilerne hurtigt lede politiet på sporet.

Artikel top billede

Teleselskabernes tvungne logning af data kan blive jokeren i politiets jagt på den bedrageri-sigtede og flygtede it-direktør Stein Bagger.

Logfilerne, som alle teleselskaber i Danmark er tvunget til at registrere og gemme, vil let kunne udpege hans opholdssted.

For teleselskaberne gemmer også oplysningerne om indkommende opkald.

Det hele afhænger af, hvor forberedt på sin flugt, Stein Bagger egentlig var. Og hvor stor indsigt i teknologi, den bedragerisigtede it-direktør har.

Hvis han nøje har planlagt sin flugt, har han også haft tid til at skaffe sig en telefon uden forudbetalt abonnement, og så er han reelt umulig at spore via sine telefonopkald.

Har han derimod taget sin egen mobiltelefon med, er sagen en ganske anden, for så har politiet gode muligheder for at spore ham via hans teleaktiviteter.

Antages det for sandsynligt, at han har kontaktet sin familie, vil Stein Baggers families telefoner være mål for politiets aflytning og overvågning af logfilerne på familiens teletrafik.

"I en sådan politisag er der formentlig allerede rekvireret aflytning på nogle af de numre, han kunne tænkes at ringe til. Det har jeg ingen konkret viden om, men det er en normal fremgangsmåde," siger TDC's telechef Mogens Ritsholm.

Han kan ikke oplyse, om TDC har haft en henvendelse fra politiet i Bagger-sagen. Det sorterer under TDC's Politigruppe, og her holdes dørene lukket.

Aflyting og logning

Der er to muligheder for at fange Bagger med telemetoden: Reel overvågning i form af aflytning af telefonsamtaler. Og logning, hvor politiet får adgang til teletrafikken på bestemte telefonnumre.

Med sigtelsen af Stein Bagger i retten i dag, vil politiet uden videre kunne sikre sig rettens godkendelse af at få udleveret logfilerne på alle relevante telefoner.

De logfiler, der udleveres til politiet, indeholder det telefonnummer, han ringer fra, hvis det ellers kommer med i logningen.

"Det gør det ikke altid i opkald fra udlandet," siger Mogens Ritsholm.

Optimalt, vil logfilerne fortælle, hvor i verden et opkald fra et bestemt nummer kommer fra, og politiet kan derefter spørge myndighederne i det pågældende land, hvor den telefon befinder sig.

Denne metode vil ikke gøre gavn, hvis Stein Bagger benytter en telefon uden forudbetalt abonnement.

IP-telefoni og SMS'er

Heller ikke hvis Stein Bagger betjener sig af IP-telefoni vil logfilerne kunne afgøre, hvor opkaldene kommer fra.

"Bruger han Skype for eksempel, kan vi kun se, at der kommer et kald fra et nummer, men vi kan ikke se, hvor det kommer fra. De oplysninger forsvinder, for IP-adressen bliver ikke båret frem via telefonnettet. Konverteringen til telefonnettet sker formentlig udenfor Danmark, og så kan vi kun se, at der har været trafik fra et nummer, men altså ikke hvorfra," forklarer Mogens Ritsholm.

SMS'er kan derfor vise at sig at være den mest farbare vej. Man kan ganske vist ikke se indholdet af en SMS i en logning.

"Men der er ikke så mange andre metoder at sende SMS'er på end fra et mobilnet, og verdens mobilnet er forholdsvis ensartede. Dermed er der mere relevans i SMS-logningsoplysningerne," siger Mogens Ritsholm.

Han peger dog på, at der stadig findes SMS-tjenester på internettet, som vil umuliggøre en stedbestemmelse af afsenderen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec