IT Factory-medarbejdere sendt hjem

Selvom det nedsmeltede it-selskab er erklæret konkurs, er medarbejderne endnu ikke afskediget. De fleste er dog sendt hjem, lyder det fra boets kurator.

Artikel top billede

IT Factorys medarbejdere er sendt hjem, men endnu ikke opsagt, fortæller konkursboets kurator, Boris Frederiksen.

Medarbejderne i IT Factory må væbne sig med tålmodighed en uges tid endnu, fortæller konkursboets kurator, Boris Frederiksen.

Først der vil det nemlig stå klart, om de er købt eller solgt.

"Vi skal have taget stilling til, om medarbejderne skal fortsætte. Det gør vi i løbet af næste uge," siger han.

Dermed er IT Factorys omkring 45 medarbejdere i Danmark endnu ikke afskediget.

"Medarbejderne er ikke formelt opsagt på nuværende tidspunkt. Konkursloven giver kurator en mulighed for at vente i op til 14 dage med at tage stilling til, om ansættelsesforholdet skal videreføres eller opsiges," siger han.

Medarbejdere hjælper til

De fleste medarbejdere er dog sendt hjem. Kun en håndfuld er tilbage i IT Factorys domicil i Gentofte.

"I øjeblikket er medarbejderne sat på standby, og de fleste af dem er ikke på arbejde," siger Boris Frederiksen.

Han fortæller dog, at enkelte medarbejdere er blevet bedt om at blive på arbejde for at bistå i at skabe overblik over navnlig de mere tekniske ting.

"Vi har valgt at bruge en håndfuld, dels de ledende medarbejdere og en tre-fire medarbejdere, som hjælper os med at finde materiale frem og besvare de spørgsmål, vi har," siger han.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job