Mozilla dumper anti-phishing i Firefox

Mozilla fjerner phishing-filtret i Firefox 2.0 på anbefaling fra Google. Teknologien er ikke tidssvarende, lyder det fra søgegiganten.

Artikel top billede

Google har bedt Mozilla-folket om at fjerne phishing-beskyttelsen i den kommende opdatering af Firefox-browseren.

Funktionen fjernes i den opdatering af browseren, der er planlagt til at komme 16. december.

"Når Mozilla ruller Firefox 2.0.0.19 ud, vil den ikke indeholde den phishing-beskyttelse, der ellers har været en fast bestanddel af browseren siden 2006," skriver Mike Beltzner, direktør for Firefox, i en e-mail til Computerworlds amerikanske søsterudgivelse.

"I den nuværende udgave af Firefox er funktionen tilsluttet og fungerende, men i næste udgivelse er funktionen strøget," lyder det fra Mozilla-manden.

Google har bedt om ændringen

Phishing Protection-funktionen i Firefox advarer brugeren, når denne besøger en webside, der er mistænkt for at dække over en uhæderlig webside, hvorfra der foregår svindelnumre.

Listen over blokerede sider genereres af Google, og det er da også søgegiganten, der har haft en finger med i spillet om lukningen af funktionen.

Mike Beltzner skriver nemlig, at Google har bedt Mozilla om at stryge funktionen i Firefox, fordi browseren anvender en forældet protokol.

"Phishing Protection-funktionen i Firefox bygger på den første version af SafeBrowsing-protokollen," lyder det fra Mike Beltzner, der fortsætter med at fortælle, at Google og Mozilla har udviklet SafeBrowsing til en mere tidssvarende version 2.2.

Den nye teknologi, der beskytter mod både phishing og malware, anvendes i Firefox 3.0, der blev præsenteret i juni.

"Da Firefox 2.0 er ved at blive aflivet, har Google anmodet os om at fjerne funktionen fordi firmaet ikke længere vil understøtte forespørgsler på SafeBrowsing v1-portokollen," skriver Mike Beltzner til Computerworld.

Han lover dog, at brugerne af Firefox 2.0 vil blive informeret om lukningen. Brugere der vil holde fast i version 2.0 kan i stedet installerer FirePhish, der kan findes på Mozillas add-on-side.

Firefox 3.0 vil bibeholde beskyttelsen mod phishing og malware.

Firefox 2.0 på vej ud

Hvis alt går efter planen, bliver den sidste opdatering af Firefox 2.0.0.19.

Herefter vil arbejdet blive fokuseret på Firefox 3.0, der blev afsløret i midten af juni, kort tid efter at Mozilla havde meddelt, at man ville stoppe med at patche Firefox 2.0 sidst på året.

"På nuværende tidspunkt bruger to tredjedele af vores brugere Firefox 3, og mere end 50 procent tog imod det første tilbud om opgradering i slutningen af august," skriver Mike Beltzner på Mozillas hjemmeside.

Metroselskabet I/S

Senior IT Help Desk Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen