Mozilla dumper anti-phishing i Firefox

Mozilla fjerner phishing-filtret i Firefox 2.0 på anbefaling fra Google. Teknologien er ikke tidssvarende, lyder det fra søgegiganten.

Artikel top billede

Google har bedt Mozilla-folket om at fjerne phishing-beskyttelsen i den kommende opdatering af Firefox-browseren.

Funktionen fjernes i den opdatering af browseren, der er planlagt til at komme 16. december.

"Når Mozilla ruller Firefox 2.0.0.19 ud, vil den ikke indeholde den phishing-beskyttelse, der ellers har været en fast bestanddel af browseren siden 2006," skriver Mike Beltzner, direktør for Firefox, i en e-mail til Computerworlds amerikanske søsterudgivelse.

"I den nuværende udgave af Firefox er funktionen tilsluttet og fungerende, men i næste udgivelse er funktionen strøget," lyder det fra Mozilla-manden.

Google har bedt om ændringen

Phishing Protection-funktionen i Firefox advarer brugeren, når denne besøger en webside, der er mistænkt for at dække over en uhæderlig webside, hvorfra der foregår svindelnumre.

Listen over blokerede sider genereres af Google, og det er da også søgegiganten, der har haft en finger med i spillet om lukningen af funktionen.

Mike Beltzner skriver nemlig, at Google har bedt Mozilla om at stryge funktionen i Firefox, fordi browseren anvender en forældet protokol.

"Phishing Protection-funktionen i Firefox bygger på den første version af SafeBrowsing-protokollen," lyder det fra Mike Beltzner, der fortsætter med at fortælle, at Google og Mozilla har udviklet SafeBrowsing til en mere tidssvarende version 2.2.

Den nye teknologi, der beskytter mod både phishing og malware, anvendes i Firefox 3.0, der blev præsenteret i juni.

"Da Firefox 2.0 er ved at blive aflivet, har Google anmodet os om at fjerne funktionen fordi firmaet ikke længere vil understøtte forespørgsler på SafeBrowsing v1-portokollen," skriver Mike Beltzner til Computerworld.

Han lover dog, at brugerne af Firefox 2.0 vil blive informeret om lukningen. Brugere der vil holde fast i version 2.0 kan i stedet installerer FirePhish, der kan findes på Mozillas add-on-side.

Firefox 3.0 vil bibeholde beskyttelsen mod phishing og malware.

Firefox 2.0 på vej ud

Hvis alt går efter planen, bliver den sidste opdatering af Firefox 2.0.0.19.

Herefter vil arbejdet blive fokuseret på Firefox 3.0, der blev afsløret i midten af juni, kort tid efter at Mozilla havde meddelt, at man ville stoppe med at patche Firefox 2.0 sidst på året.

"På nuværende tidspunkt bruger to tredjedele af vores brugere Firefox 3, og mere end 50 procent tog imod det første tilbud om opgradering i slutningen af august," skriver Mike Beltzner på Mozillas hjemmeside.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S