Dansk Firefox-browser går efter Symbian-platformen

Udviklerne bag Mozillas mobile version af Firefox, Fennec, der bliver styret fra Danmark, satser på at kunne erobre verdens mest udbredte mobil-operativsystem, Symbian.

Artikel top billede

Symbian er en alt for populær platform til at man kan ignorere den, når man udvikler en mobil browser.

Sådan lyder erkendelsen hos danske Christian Sejersen, der er ansvarlig for udviklingen af Mozillas mobile Firefox-browser, der går under navnet Fennec.

Indtil videre har Mozilla-udviklerne bag det globale Fennec-projekt mest fokuseret Linux- og Windows Mobile-mobiler, men det skal der nu laves om på.

"For at Mozilla kan være relevant på smartphone-området er vi nødt til at være til stede på Symbian-platformen. Vi har arbejdet sammen med Symbian for at forstå og estimere omfanget af projektet, og Symbian bakker indtil videre op om dette med udviklere, der skal arbejde på projektet," skriver Christian Sejersen på sin blog.

Han henviser til tal fra Gartner, der viser, at der i tredje kvartal 2008 var Symbian på 49,8 procent af de solgte smartphones, mens Windows Mobile stod for 11,1 procent og Linux for 7,2.

Dermed slår Mozilla plajterne sammen med en anden open source-spiller. Nokia er i øjeblikket i fuld sving med at afslutte sit køb af Symbian Limited, selskabet bag det populære operativsystem, og danne Symbian Foundation - en åben softwareplatform.

Hård konkurrence blandt mobile browsere

Da Computerworld i oktober interviewede Christian Sejersen, fortalte han, at Firefox Mobile bygger på motoren fra Firefox, men der bliver dog foretaget optimeringer i forhold til mobilenetværk, grafik og opløsning.

"Ved at bygge på Firefox-skelettet kan man bruge den mobile udgave til alle de samme sider, som pc-udgaven giver adgang til. Det betyder desuden, at sikkerhedsniveauet er det samme og så understøttes alle de tillægsprogrammer, man kender fra Firefox," fortalte Christian Sejersen.

Der er i de senere år kommet markant mere konkurrence blandt de mobile browsere. Blandt andet har Opera haft stor succes med sin Mini-browser, og på de lidt mere avancerede telefoner har specielt Apples Safari-browser skilt sig ud via iPhonen.

Trods Microsofts førerposition på pc-browsermarkedet har selskabet ikke den samme status inden for browsere til mobiltelefoner, smartphones og PDA'er. For nylig meddelte selskabet dog, at Internet Explorer Mobile 6 skal ændre den situation.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job