Dansk Firefox-browser går efter Symbian-platformen

Udviklerne bag Mozillas mobile version af Firefox, Fennec, der bliver styret fra Danmark, satser på at kunne erobre verdens mest udbredte mobil-operativsystem, Symbian.

Artikel top billede

Symbian er en alt for populær platform til at man kan ignorere den, når man udvikler en mobil browser.

Sådan lyder erkendelsen hos danske Christian Sejersen, der er ansvarlig for udviklingen af Mozillas mobile Firefox-browser, der går under navnet Fennec.

Indtil videre har Mozilla-udviklerne bag det globale Fennec-projekt mest fokuseret Linux- og Windows Mobile-mobiler, men det skal der nu laves om på.

"For at Mozilla kan være relevant på smartphone-området er vi nødt til at være til stede på Symbian-platformen. Vi har arbejdet sammen med Symbian for at forstå og estimere omfanget af projektet, og Symbian bakker indtil videre op om dette med udviklere, der skal arbejde på projektet," skriver Christian Sejersen på sin blog.

Han henviser til tal fra Gartner, der viser, at der i tredje kvartal 2008 var Symbian på 49,8 procent af de solgte smartphones, mens Windows Mobile stod for 11,1 procent og Linux for 7,2.

Dermed slår Mozilla plajterne sammen med en anden open source-spiller. Nokia er i øjeblikket i fuld sving med at afslutte sit køb af Symbian Limited, selskabet bag det populære operativsystem, og danne Symbian Foundation - en åben softwareplatform.

Hård konkurrence blandt mobile browsere

Da Computerworld i oktober interviewede Christian Sejersen, fortalte han, at Firefox Mobile bygger på motoren fra Firefox, men der bliver dog foretaget optimeringer i forhold til mobilenetværk, grafik og opløsning.

"Ved at bygge på Firefox-skelettet kan man bruge den mobile udgave til alle de samme sider, som pc-udgaven giver adgang til. Det betyder desuden, at sikkerhedsniveauet er det samme og så understøttes alle de tillægsprogrammer, man kender fra Firefox," fortalte Christian Sejersen.

Der er i de senere år kommet markant mere konkurrence blandt de mobile browsere. Blandt andet har Opera haft stor succes med sin Mini-browser, og på de lidt mere avancerede telefoner har specielt Apples Safari-browser skilt sig ud via iPhonen.

Trods Microsofts førerposition på pc-browsermarkedet har selskabet ikke den samme status inden for browsere til mobiltelefoner, smartphones og PDA'er. For nylig meddelte selskabet dog, at Internet Explorer Mobile 6 skal ændre den situation.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S