Dansk Firefox-browser går efter Symbian-platformen

Udviklerne bag Mozillas mobile version af Firefox, Fennec, der bliver styret fra Danmark, satser på at kunne erobre verdens mest udbredte mobil-operativsystem, Symbian.

Artikel top billede

Symbian er en alt for populær platform til at man kan ignorere den, når man udvikler en mobil browser.

Sådan lyder erkendelsen hos danske Christian Sejersen, der er ansvarlig for udviklingen af Mozillas mobile Firefox-browser, der går under navnet Fennec.

Indtil videre har Mozilla-udviklerne bag det globale Fennec-projekt mest fokuseret Linux- og Windows Mobile-mobiler, men det skal der nu laves om på.

"For at Mozilla kan være relevant på smartphone-området er vi nødt til at være til stede på Symbian-platformen. Vi har arbejdet sammen med Symbian for at forstå og estimere omfanget af projektet, og Symbian bakker indtil videre op om dette med udviklere, der skal arbejde på projektet," skriver Christian Sejersen på sin blog.

Han henviser til tal fra Gartner, der viser, at der i tredje kvartal 2008 var Symbian på 49,8 procent af de solgte smartphones, mens Windows Mobile stod for 11,1 procent og Linux for 7,2.

Dermed slår Mozilla plajterne sammen med en anden open source-spiller. Nokia er i øjeblikket i fuld sving med at afslutte sit køb af Symbian Limited, selskabet bag det populære operativsystem, og danne Symbian Foundation - en åben softwareplatform.

Hård konkurrence blandt mobile browsere

Da Computerworld i oktober interviewede Christian Sejersen, fortalte han, at Firefox Mobile bygger på motoren fra Firefox, men der bliver dog foretaget optimeringer i forhold til mobilenetværk, grafik og opløsning.

"Ved at bygge på Firefox-skelettet kan man bruge den mobile udgave til alle de samme sider, som pc-udgaven giver adgang til. Det betyder desuden, at sikkerhedsniveauet er det samme og så understøttes alle de tillægsprogrammer, man kender fra Firefox," fortalte Christian Sejersen.

Der er i de senere år kommet markant mere konkurrence blandt de mobile browsere. Blandt andet har Opera haft stor succes med sin Mini-browser, og på de lidt mere avancerede telefoner har specielt Apples Safari-browser skilt sig ud via iPhonen.

Trods Microsofts førerposition på pc-browsermarkedet har selskabet ikke den samme status inden for browsere til mobiltelefoner, smartphones og PDA'er. For nylig meddelte selskabet dog, at Internet Explorer Mobile 6 skal ændre den situation.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S