Nye nederlag til TDC i monopol-sag

TDC har fået to nederlag i gammel monopol-sag og kan givetvis se frem til store millionerstatninger til konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Danmarks største teleselskab TDC har fået to gevaldige begmænd i december angående en gammel sag om, hvorvidt TDC udnytter sin monopol-status til at skævvride konkurrencen på det danske telemarked.

Første slag kom i starten af december, da Teknologisk Institut i rapporten Undersøgelse af TDCs forretningsgange i relation til visse samtrafikprodukter på teleområdet, konkluderer, at TDC forskelsbehandler sin egen interne teleafdeling og landets øvrige teleoperatører.

Instituttet peger på, at der er knas med operatørernes viden om infrastruktur, leverance og fejlretning blandt andet på grund af manglende indsigt i TDC interne Columbus-system.

"Der er tale om, at viden i TDC ikke er formaliseret i en grad, så den er let tilgængelig for operatørerne. Operatørerne får med andre ord ikke information automatisk, men kan ved at forespørge få adgang til information, eksempelvis historik data om, hvordan linjer tidligere har været anvendt, fejlrapporter etc.," hedder det i rapportens konklusioner[/url].

Gammel sag til millionbeløb

Det andet slag til TDC kom to uger senere, da Teleklagenævnet underkendte en TDC-anke, der gik på, at telegiganten fra Nørregade ikke havde handlet i strid med ikke-diskriminationsforpligtelsen i teleloven.

Begge sager stammer fra en afgørelse fra IT- og Telestyrelsen tilbage i november 2007, da styrelsen traf afgørelse om, at TDC havde forskelsbehandlet Cybercity-forespørgsler om adgangen til rå kobber.

"De to seneste afgørelser fastslår jo, at der er tale om diskrimination. Nu handler det vel mere om omfanget," forklarer regulatorisk chef hos Cybercity, Nicholai Pfeiffer.

Cybercity har i sagen stævnet TDC for "et stort tocifret millionbeløb" og der vil givetvis komme flere sager fra andre operatører. Blandt andre Telia har tidligere udtrykt ønske om at sagsøge TDC for skævvridningen.

Slår koldt vand i blodet

Hos TDC bliver der slået kold vand i blodet.

"Vi er meget glade for den omfattende rapport, som Teknologisk Institut har udarbejdet. Vi mener nemlig ikke, at rapporten dokumenterer væsentlige forskelle på vilkårene for vores egen interne og andre operatører," siger TDC-chefkonsulent Jens Hauge fra selskabets jura- og reguleringskontor.

Han understreger dog, at Teknologisk Institut drager konklusioner om, at TDC på infrastruktur, leverance og fejlretning skævvrider konkurrencen.

"Men det er der intet faktuelt belæg for. Eksempelvis vil en forsinkelse på indkoblingspunkter betyde det samme for TDC som for konkurrenterne," forsvarer Jens Hauge sig med.

IT- og Telestyrelsen har fået overdraget rapporten. Mens styrelsen gnasker sig gennem de 133 sider, så venter den ligeledes på TDC's udlægning af begivenhedernes gang.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job