Nye nederlag til TDC i monopol-sag

TDC har fået to nederlag i gammel monopol-sag og kan givetvis se frem til store millionerstatninger til konkurrenterne.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Danmarks største teleselskab TDC har fået to gevaldige begmænd i december angående en gammel sag om, hvorvidt TDC udnytter sin monopol-status til at skævvride konkurrencen på det danske telemarked.

Første slag kom i starten af december, da Teknologisk Institut i rapporten Undersøgelse af TDCs forretningsgange i relation til visse samtrafikprodukter på teleområdet, konkluderer, at TDC forskelsbehandler sin egen interne teleafdeling og landets øvrige teleoperatører.

Instituttet peger på, at der er knas med operatørernes viden om infrastruktur, leverance og fejlretning blandt andet på grund af manglende indsigt i TDC interne Columbus-system.

"Der er tale om, at viden i TDC ikke er formaliseret i en grad, så den er let tilgængelig for operatørerne. Operatørerne får med andre ord ikke information automatisk, men kan ved at forespørge få adgang til information, eksempelvis historik data om, hvordan linjer tidligere har været anvendt, fejlrapporter etc.," hedder det i rapportens konklusioner[/url].

Gammel sag til millionbeløb

Det andet slag til TDC kom to uger senere, da Teleklagenævnet underkendte en TDC-anke, der gik på, at telegiganten fra Nørregade ikke havde handlet i strid med ikke-diskriminationsforpligtelsen i teleloven.

Begge sager stammer fra en afgørelse fra IT- og Telestyrelsen tilbage i november 2007, da styrelsen traf afgørelse om, at TDC havde forskelsbehandlet Cybercity-forespørgsler om adgangen til rå kobber.

"De to seneste afgørelser fastslår jo, at der er tale om diskrimination. Nu handler det vel mere om omfanget," forklarer regulatorisk chef hos Cybercity, Nicholai Pfeiffer.

Cybercity har i sagen stævnet TDC for "et stort tocifret millionbeløb" og der vil givetvis komme flere sager fra andre operatører. Blandt andre Telia har tidligere udtrykt ønske om at sagsøge TDC for skævvridningen.

Slår koldt vand i blodet

Hos TDC bliver der slået kold vand i blodet.

"Vi er meget glade for den omfattende rapport, som Teknologisk Institut har udarbejdet. Vi mener nemlig ikke, at rapporten dokumenterer væsentlige forskelle på vilkårene for vores egen interne og andre operatører," siger TDC-chefkonsulent Jens Hauge fra selskabets jura- og reguleringskontor.

Han understreger dog, at Teknologisk Institut drager konklusioner om, at TDC på infrastruktur, leverance og fejlretning skævvrider konkurrencen.

"Men det er der intet faktuelt belæg for. Eksempelvis vil en forsinkelse på indkoblingspunkter betyde det samme for TDC som for konkurrenterne," forsvarer Jens Hauge sig med.

IT- og Telestyrelsen har fået overdraget rapporten. Mens styrelsen gnasker sig gennem de 133 sider, så venter den ligeledes på TDC's udlægning af begivenhedernes gang.

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,