Rygte: IBM vil fyre 16.000 ansatte om to uger

Ifølge massive rygter blandt IBM's ansatte planlægger selskabet at fyre 16.000 medarbejdere om et par uger.

Artikel top billede

I kølvandet på finanskrisen og med udsigten til et hårdt år, mener rygtesmede i IBM at vide, at det store selskab i løbet af januar vil fyre mange tusinde medarbejdere.

Det fremgår af medarbejder-sitet Allianceibm.org, som bekymrede IBM-ansatte løbende henvender sig til med deres oplysninger.

Ifølge flere af indlæggende mener afsenderne at vide, at IBM planlægger at fyre 16.000 ansatte i afdelinger over hele verden 22. og 23. januar. Det vil i givet fald svare til omkring fire procent af selskabets samlede medarbejderstab.

Websitet bliver drevet af et fagforbund, Alliance@IBM/Communications Workers of America Local 1701, der forsøger at organisere IBM-medarbejdere under sin egen paraply.

"Alle afdelinger vil blive ramt"

Flere af de bekymrede medarbejdere skriver, at især IBM's chip-fabrik i den amerikanske delstat Vermont vil blive særligt hårdt ramt.

"Alle afdelinger vil blive ramt," lyder det i et indlæg på sitet, mens en anden IBM-ansat skriver, at han har fået bekræftet rygtet af en chef.

"Fortrolighedserklæringer er blevet underskrevet blandt cheferne for, at det ikke skal slippe ud, men intet kan jo forblive i mørket i særlig lang tid," hedder det i indlægget.

En anden skriver, at han har fået at vide, at cheferne er blevet pålagt at svare "Jeg har ikke hørt noget konkret om reorganisering," hvis de bliver spurgt om rygterne. "Så pas på, hvis du hører denne formulering," hedder det i indlægget.

En tredje indlægs-forfatter skriver, at hans chef er involveret i den kommende fyringsrunde. "Han har fortalt mig, at antallet i vores afdeling vil blive meget stort. […] Han har flyttet halvdelen af os over på statsfinansierede projekter og tror, at han kan beskytte de flyttede folk, men han er ikke sikker. Ingen ønsker at sprede frygt, men fyringerne er på vej," skriver den pågældende IBM-medarbejder.

IBM Danmark har tidligere fyret

Fyrings-rygterne er opstået som forløber til IBM's offentliggørelse af regnskaberne for fjerde kvartal 2008, som ventes på gaden i løbet af få uger.

Herhjemme har IBM ingen kommentarer til de vedholdende rygter.

"Det er ikke IBM-praksis at kommentere på rygter og spekulationer," lyder det kortfattet fra IBM Danmarks pressechef, Carsten Grønning.

IBM Danmarks seneste store fyringsrunde fandt sted i august, da selskabet med et ordentligt hug med ragekniven skar 190 stillinger væk. Begrundelsen lød, at der var en 'ubalance' i selskabets 'ressource-situation'.

IBM er ikke det eneste selskab, hvor vedholdende rygter om kommende fyringsrunder suser rundt i gangene mellem medarbejder-kontorerne. Også ansatte i Microsoft mener at vide, at der er en større fyringsrunde under opsejling - en sag, som Microsoft Danmark angiveligt ikke kender noget til.

IBM Danmark har i det seneste år været plaget af en hel stribe dårlige sager, der har talt et af danmarkshistoriens største it-nedbrud med store selskaber som Carlsberg, Arla og Danske Bank som ofre, en lodret fyring af en stor offentlighed myndighed, der helt har mistet tilliden, tabet af en storordre på to milliarder kroner, et stort underskud, et stort tab på IBM's tætte forbindelser til kollapsede IT Factory samt en kold skulder fra A.P. Møller - Mærsk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S