TeliaSonera fyrer 2.900 medarbejdere

Som led i en spareplan afskediger TeliaSonera 2.900 medarbejdere i Sverige og Finland i løbet af 2009. De første 1.200 får besked i denne uge.

Artikel top billede

I februar 2008 meldte svensk/finske TeliaSonera ud, at man, inden 2009 er omme, vil skære antallet af ansatte ned med 2.900 medarbejdere som led i en større omstrukturering.

De første 1.200 medarbejdere vil i denne uge modtage besked og er ifølge TeliaSonera alle ansat i den svenske del af forretningen.

Fordelt på Sverige og Finland

Ud af de 2.900 fyringer vil de 2.000 nedlagte stillinger være i Sverige, mens de resterede 900 vil være i Finland.

TeliaSonera forventer, at den omfattende sparerunde vil medføre besparelser på cirka fem milliarder svenske kroner sammenlignet med 2007.

"Vi er i gang med at kigge på, hvilke planer der ligger for 2009, men lige nu kan jeg ikke sige andet end, at det primært vil være i Sverige og Finland," siger Telias danske direktør, Jesper Brøckner.

Ingen garantier

Mens det indtil videre ser ud til, at Telias godt 1.800 danske medarbejdere går fri af sparerunden, vil Jesper Brøckner ikke give nogen garantier for fremtiden.

"Man kan jo ikke udelukke, at der er nogen, der bliver ramt i Danmark, fordi vi arbejder som en koncern. Men jeg har ikke kendskab til nogen konkrete planer på det område," siger Jesper Brøckner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,