TeliaSonera fyrer 2.900 medarbejdere

Som led i en spareplan afskediger TeliaSonera 2.900 medarbejdere i Sverige og Finland i løbet af 2009. De første 1.200 får besked i denne uge.

Artikel top billede

I februar 2008 meldte svensk/finske TeliaSonera ud, at man, inden 2009 er omme, vil skære antallet af ansatte ned med 2.900 medarbejdere som led i en større omstrukturering.

De første 1.200 medarbejdere vil i denne uge modtage besked og er ifølge TeliaSonera alle ansat i den svenske del af forretningen.

Fordelt på Sverige og Finland

Ud af de 2.900 fyringer vil de 2.000 nedlagte stillinger være i Sverige, mens de resterede 900 vil være i Finland.

TeliaSonera forventer, at den omfattende sparerunde vil medføre besparelser på cirka fem milliarder svenske kroner sammenlignet med 2007.

"Vi er i gang med at kigge på, hvilke planer der ligger for 2009, men lige nu kan jeg ikke sige andet end, at det primært vil være i Sverige og Finland," siger Telias danske direktør, Jesper Brøckner.

Ingen garantier

Mens det indtil videre ser ud til, at Telias godt 1.800 danske medarbejdere går fri af sparerunden, vil Jesper Brøckner ikke give nogen garantier for fremtiden.

"Man kan jo ikke udelukke, at der er nogen, der bliver ramt i Danmark, fordi vi arbejder som en koncern. Men jeg har ikke kendskab til nogen konkrete planer på det område," siger Jesper Brøckner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect