TeliaSonera fyrer 2.900 medarbejdere

Som led i en spareplan afskediger TeliaSonera 2.900 medarbejdere i Sverige og Finland i løbet af 2009. De første 1.200 får besked i denne uge.

Artikel top billede

I februar 2008 meldte svensk/finske TeliaSonera ud, at man, inden 2009 er omme, vil skære antallet af ansatte ned med 2.900 medarbejdere som led i en større omstrukturering.

De første 1.200 medarbejdere vil i denne uge modtage besked og er ifølge TeliaSonera alle ansat i den svenske del af forretningen.

Fordelt på Sverige og Finland

Ud af de 2.900 fyringer vil de 2.000 nedlagte stillinger være i Sverige, mens de resterede 900 vil være i Finland.

TeliaSonera forventer, at den omfattende sparerunde vil medføre besparelser på cirka fem milliarder svenske kroner sammenlignet med 2007.

"Vi er i gang med at kigge på, hvilke planer der ligger for 2009, men lige nu kan jeg ikke sige andet end, at det primært vil være i Sverige og Finland," siger Telias danske direktør, Jesper Brøckner.

Ingen garantier

Mens det indtil videre ser ud til, at Telias godt 1.800 danske medarbejdere går fri af sparerunden, vil Jesper Brøckner ikke give nogen garantier for fremtiden.

"Man kan jo ikke udelukke, at der er nogen, der bliver ramt i Danmark, fordi vi arbejder som en koncern. Men jeg har ikke kendskab til nogen konkrete planer på det område," siger Jesper Brøckner.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S