TeliaSonera fyrer 2.900 medarbejdere

Som led i en spareplan afskediger TeliaSonera 2.900 medarbejdere i Sverige og Finland i løbet af 2009. De første 1.200 får besked i denne uge.

Artikel top billede

I februar 2008 meldte svensk/finske TeliaSonera ud, at man, inden 2009 er omme, vil skære antallet af ansatte ned med 2.900 medarbejdere som led i en større omstrukturering.

De første 1.200 medarbejdere vil i denne uge modtage besked og er ifølge TeliaSonera alle ansat i den svenske del af forretningen.

Fordelt på Sverige og Finland

Ud af de 2.900 fyringer vil de 2.000 nedlagte stillinger være i Sverige, mens de resterede 900 vil være i Finland.

TeliaSonera forventer, at den omfattende sparerunde vil medføre besparelser på cirka fem milliarder svenske kroner sammenlignet med 2007.

"Vi er i gang med at kigge på, hvilke planer der ligger for 2009, men lige nu kan jeg ikke sige andet end, at det primært vil være i Sverige og Finland," siger Telias danske direktør, Jesper Brøckner.

Ingen garantier

Mens det indtil videre ser ud til, at Telias godt 1.800 danske medarbejdere går fri af sparerunden, vil Jesper Brøckner ikke give nogen garantier for fremtiden.

"Man kan jo ikke udelukke, at der er nogen, der bliver ramt i Danmark, fordi vi arbejder som en koncern. Men jeg har ikke kendskab til nogen konkrete planer på det område," siger Jesper Brøckner.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job