Microsoft fyrer op til 90 i Danmark

Mellem 75 og 90 medarbejdere fra Microsofts danske afdeling i Vedbæk får en fyreseddel. I går fortalte selskabet, at 5.000 bliver fyret i de næste 18 måneder.

Artikel top billede

Microsofts udviklingscenter i Danmark er blevet hårdt ramt af de nedskæringer, selskabet varslede i går.

Mellem 75 og 90 medarbejdere fra selskabets udviklingsafdeling har fået en fyreseddel, meddelser Microsoft i en pressemeddelse.

Microsoft Development Center Copenhagen er selskabets største udviklingscenter uden for USA, og derfor er det naturligt, at en del af de 5.000 varslede fyresedler bliver delt ud i Danmark.

Det danske Microsoft salgsselskab er ikke berørt af de aktuelle ændringer.

Den danske udviklingsafdeling blev etableret i 2002 efter opkøbet af Navision og har mere end 750 ansatte. I alt har Microsoft 1.300 ansatte i Danmark.

Det er det skrantende marked for pc'er og et dårligt økonomisk udsyn, der får skylden for Microsofts nedtur.

På trods af en vækst i omsætningen er giganten tvunget til at skære 5.000 stillinger over det næste halvandet år, herunder 1.400 med øjeblikkelig varsel.

Op til 90 af disse skal altså findes i Danmark.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job